S rozlohou necelých dvou tisíc kilometrů čtverečních sice na glóbu zabírá jen několik milimetrů, svou atraktivitou pro zahraniční kupce ale s přehledem přebije kdejaký velký stát. Důkazem budiž řada podnikatelských ocenění, a to včetně jednoho od Světové banky, jež Mauriciu v rámci Afriky pravidelně uděluje první místo v indexu Ease of Doing Business. Stran finančních aktivit se tu dveře skutečně
netrhnou. „Dosud se zahraničním investorům prodaly více než dva tisíce nemovitostí, z nichž necelá polovina spadla do rukou Francouzů. Následovali je Jihoafričané a Britové,“ říká Ilona Mančíková, majitelka Czech Republic Sotheby’s International Realty. S rozvojem turismu podpořeného pravidelnými leteckými spoji přes Dubaj, Londýn nebo Paříž tu však stále častěji slyšíme i češtinu. Kromě trávení dovolené tu totiž Češi začínají nakupovat nemovitosti pro sebe a své blízké – a během nepřítomnosti je pronajímají.
Pro život i pro byznys
Průměrné ceny v nejoblíbenějších lokacích na severu a na západě ostrova, které přitahují především zájemce o prázdninové bydlení či o relokaci do jiné země, se pohybují kolem 728 tisíc dolarů. Jižní a východní část jsou pak s průměry 1,3 milionu respektive 1,2 milionu o poznání dražší. Nejde ale jen o rezidenční bydlení. S ohledem na prosperující finanční sektor, vysokou právní vymahatelnost a nízkou daň z příjmu ve výši patnácti procent, stejně jako absenci daně dědické a z kapitálových výnosů, se Mauricius stává atraktivní také pro zahraniční firmy toužící založit tu byznys. S tím jde ruku v ruce i boom v oblasti komerčních realit. To vše, včetně získání povolení k trvalému pobytu při investici nejméně půl milionu dolarů, je tu díky vstřícné legislativě velmi snadné, za což zdejší multikulturní společnost vděčí kromě silných vazeb na Evropu hlavně stabilní, demokratické vládě, jejíž primární snahou je otvírat ostrov Západu. Výsledkem je třetí nejrychleji rostoucí trh na světě a první v Africe. Bohatství, jež se během poslední dekády zvětšilo i o dvě stě procent a dnes čítá 20 500 dolarů na hlavu, dalo Mauriciu status nejbohatší země kontinentu. Kam bezpečně uložit peníze v čase permanentně avizované krize? Indický oceán skýtá jedno optimální řešení. Kouzelný ostrůvek Mauricius, jenž si díky prudkému ekonomickému boomu, minimálnímu zdanění i stabilní vládě vysloužil přízvisko Singapur Afriky, je pro investice jako stvořený.
Pod dohledem banky
Rájem pro zahraniční investory se přitom ostrov nestal přes noc. Mauricijský investiční úřad se o hladký průběh nákupů postaral postupným vydáváním investičních schémat, počínajíc IRS z roku 2002, jenž se využívá ke koupi luxusních apartmánů, penthousů a vil vybavených většinou i golfovým hřištěm, přístavem, plážovým klubem nebo wellness centrem. Následovalo schéma RES z roku 2007 pro koupi nemovitosti s maximální rozlohou deset hektarů a poslední počinem se stalo PDS z roku 2015, které obě předchozí schémata nahradilo jedním legislativním rámcem. V téže době vydal úřad také program Smart City pro investory do nových městských ekosystémů vznikajících napříč Mauriciem, jako je například projekt Moka Smart City v centru ostrova. Samotný proces koupě nemovitosti je i přes výrazné odlišnosti od českého systému poměrně jednoduchý. Nejprve dojde mezi kupcem a prodejcem k podpisu smlouvy o předběžné rezervaci. Po obdržení požadovaných dokumentů ze strany kupce podá prodejce žádost na místní Investiční úřad, a pokud je přijata a zároveň jsou splněna další kritéria, podepíše kupec a prodejce u notáře kupní smlouvu. V průběhu stavby přitom kupec podle regulí daného schématu provede postupně několik splátek, které zůstanou na svěřeneckém účtu do doby, než developer dodrží všechny záruky. Zároveň od prodejce získá bankovní záruku o dokončení stavby. „S čím je však potřeba počítat, jsou daně z převodu, které se liší podle investičního schématu. IRS má například fixní daň ve výši 70 tisíc dolarů, zatímco PDS požaduje po kupci pětiprocentní daň dle prodejní ceny nemovitosti,“ dodává Ilona Mančíková.
Estate tip: Casa Coin de Mire
Jedinečná vila v koloniálním stylu se nachází ve vesnici Grand Baie na severu Mauriciu, a to jen kousek od pobřeží. Světlý a vzdušný interiér s pěti ložnicemi a koupelnami je korunován otevřeným obývacím pokojem, který navazuje na zahradu s bazénem, odkud je výhled na moře. Outdoorové nadšence potěší výběr aktivit v okolí, které nabízí cyklistické stezky i jízdy na koni. Nemovitost je v zahraničním vlastnictví a v Česku její prodej zprostředkovává kancelář Czech Republic Sotheby’s International Realty.
Foto: Czech Republic Sotheby’s International Realty