Laboratoř udržitelnosti
Řecko se rozhodlo transformovat svůj sektor turistického ruchu a hledat cesty udržitelného rozvoje. Naplnit tuto vizi mu má pomoci laboratoř, která bude sídlit v jedné z nejpopulárnějších řeckých destinací, na ostrově Rhodos. Na ambiciózním projektu Co-Lab se podílí také největší cestovní kancelář světa TUI. Za hlavní cíle si klade ochranu biodiverzity, uchování přírodních zdrojů a zároveň více práce pro místní obyvatele. Mezinárodní tým expertů ve spolupráci s obyvateli ostrova bude hledat způsoby, jak je do tohoto procesu více zapojit. Čtvrtý největší ostrov Řecka, jehož hlavní město je pod ochranou UNESCO, se stane místem, kde se budou v praxi testovat opatření ve jménu udržitelnosti. Pokud se osvědčí, bude možné zavést tyto principy i v jiných turisticky exponovaných destinacích. Řecká vláda spolu s TUI se navíc v duchu cílů Evropské unie zavázaly k uhlíkové neutralitě do roku 2050.
Největší výstava světa
Areál věnovaný světové výstavě EXPO 2020 v Dubaji se rozléhá na úctyhodné ploše 4,38 km². Tato výstava je však přelomová nejen svou velikostí. V regionu Blízkého východu, Afriky a jižní Asie jde o první světovou výstavu a také o první, která se uskutečnila po vypuknutí pandemie koronaviru. Od počátku Dubaj nastavila nejvyšší možná zdravotní a hygienická opatření pro bezpečnost návštěvníků. Hlavní téma výstavy – Propojování myslí, vytváření budoucnosti – má sloužit jako inkubátor nových myšlenek, které posunou lidstvo kupředu. Inspiraci lze hledat v některém ze 190 pavilonů účastnických zemí. K nejzajímavějším patří pavilon Spojených arabských emirátů navržený španělským architektem Santiagem Calatravou. Jeho dílo připomíná vzlétajícího sokola a představuje to nejlepší z kultury Emirátů. EXPO, to je ale také zábava i kulinářská zastavení reprezentující téměř celou planetu. Každý den se tu odehrává šedesát představení, která vás pohltí svou atmosférou. Čas máte do 31. března tohoto roku, kdy se dveře dubajského EXPO uzavřou.
Designérský skvost
Nový hotel Rosewood otevřený v brazilském Sao Paulu je designérským klenotem. Byl vytvořen podle hesla – není luxusu bez umění a kultury. Nachází se v Cidade Matarazzo, komplexu elegantních budov z počátku 20. století, za jejichž oživením stojí americko-francouzský byznysmen Alexandre Allard. Hotelový projekt svěřil do rukou těm nejpovolanějším. Philippe Starck v pozici uměleckého ředitele povolal 57 místních umělců, aby se podíleli na tvorbě interiérů. Výtah zdobí ilustrace místní flóry, zatímco halu pokrývají barevné murály od brazilského streetartového umělce známého jako Caligrapixo. Světově proslulý Vik Muniz vytvořil v hotelové kapli z roku 1922 vitrážová okna zpodobňující svatou Lucii. Dokonce skleničky na šampaňské jsou uměleckým dílem s vyrytými nákresy Jeana Cocteaua z privátní Allardovy sbírky. Hotelové dílo korunuje věž Mata Atlantica navržená Jeanem Nouvelem, držitelem Pritzkerovy ceny za architekturu. Allard a Nouvel snili o vertikální zahradě ozdobené 250 stromy. Trvalo jim šest let, než našli listnaté druhy, které by se staly pýchou exteriéru. Jejich sen se v hotelu Rosewood naplnil.