Jak začala vaše spolupráce se značkou Kästle? Od koho přišel první impuls?
Pravda je to, že to nebyl Kästle, kdo mě oslovil, ale já Kästle. Bylo to v době, kdy jsem byl aktivní s vlastní značkou lyží Differences a slyšel jsem, že Kästle hledá technického partnera. A v tom jsem jednoznačně viděl svou sílu. Proto jsem kontaktoval Rudolfa Knünze.
Váhal jste dlouho, nebo to bylo okamžité rozhodnutí?
Okamžité. A hned od prvního okamžiku jsme všichni byli plní optimismu. Měli jsme a máme stejný cíl, posunout značku Kästle novým směrem. Směrem k budoucnosti.
Kästle má velký plán – dostat se v letošní sezoně na tu nejvyšší lyžařskou úroveň. Dokáže to?
Nejdůležitější je zatím to, že už jsme konkurenceschopní. Jsme zatím ještě na začátku, což znamená, že jsme vybudovali silné základy a nyní se musíme tvrdě probojovat nahoru. Co se týče Světového poháru, samozřejmě chceme podporovat vítěze. Chceme ty nejlepší lyžaře a aby měli to nejlepší vybavení, které jim my můžeme dodat, V poslední době například Alex Tilley ukazuje potenciál, který v našem vybavení dřímá.
Dá se již nyní říci, v čem je hlavní rozdíl ve vývoji značky po převzetí firmy českým vedením?
Obrovská výhoda je ta, že máme z velké části vlastní výrobní závody v Novém Městě na Moravě. Nejsme tak závislí na žádném dalším výrobním partnerovi. A už nepotřebujeme žádnou produkci třetí strany. Jsme stoprocentně soběstační. To nám umožňuje vyrábět a poskytovat mnohem větší a rozmanitější portfolio. Také jsme najednou mnohem flexibilnější a dokážeme okamžitě reagovat na potřeby trhu.
Nový český majitel Tomáš Němec v rozhovoru řekl, že cílem značky Kästle je vyhrát mistrovství světa. Myslíte, že to dokážete?
Je to skvělý cíl, který nás každý den motivuje, a já jsem přesvědčen, že toho dříve či později dosáhneme.
Úkol vrátit značku Kästle zpět na vrchol je pro vás osobně výzvou, nebo spíš cílem?
Je to neuvěřitelně zajímavá, ale stejně tak i náročná výzva, kterou bychom všichni chtěli docílit. Jméno Kästle předchází působivá historie a neuvěřitelné úspěchy, které musíme nejprve obhájit.
Jak vypadá běžný den legendárního designéra lyží?
Zaprvé, nejsem legenda. Tak mi můžete říkat, až budu mrtvý. Ale abych odpověděl na otázku, žádné dva dny nejsou stejné. Pořád se děje něco nového a vy podle toho musíte umět reagovat. Den se skládá z práce, práce a zase práce. Ale každý krok, bez ohledu na to, jak je malý, je důležitý. Stejně tak jako každá součástka, bez ohledu na to, jak je malá, tak v lyži vytváří celek a musí stoprocentně fungovat. Prostě každý díl, i ten sebemenší, je důležitý. A je dalším krokem na cestě k naprosto dokonalé lyži. To je moje motivace, ze které čerpám energii a nutí mě jít neustále dál a posouvat se novým směrem.
Jak jste se stal lyžařským designérem? V čem je to kouzlo, že patříte ke špičkám ve svém oboru?
Neexistuje žádná magie, úspěch nepadá z nebe. Úspěch je výsledkem dlouhé a tvrdé práce, odhodlání, nadšení… A také notné dávky šílenství. Alespoň to o sobě mohu říci. Moje kariéra začala v roce 1986, kdy jsem začal pracovat jako technik právě ve firmě Kästle. Ale v té době jsem s výrobou lyží neměl moc společného. Než jsem se k tomu dostal, trvalo to několik let. Ale v roce 1988 jsem se rozhodl sjet Mount McKinley, a proto jsem si sestavil svoji první vlastní lyži. Na tehdejší dobu to bylo neuvěřitelně snadné, ale mělo to i své slabiny. Třeba mě vůbec nenapadlo, že lyžařský povrch musí v těchto podmínkách fungovat jinak než v 800 nebo 1000 metrech nad mořem. Vtipné je, že jsem Mount McKinley nakonec spíš sešel, než sjel. Ale ten pocit, který jsem cítil při stavbě své první lyže, ve mně probudil lovecký pud a ten mi zůstal dodnes.
Měl jste na starosti i lyže pro Pirmina Zurbriggena, jednoho z nejúspěšnějších lyžařských závodníků všech dob… V čem spočíval podle vás jeho fenomenálního úspěchu?
Posedlost detailem se tady potkala s láskou k detailu. Abych to ve zkratce shrnul. Pirmin je neuvěřitelně pečlivý člověk a to, co ho dělalo velmi výjimečným, byl jeho zabijácký instinkt a nepotlačitelná vůle zvítězit.
Jak se vám se Zurbriggenem pracovalo?
Byl to extrém ve všech ohledech, ale úspěch dělá mnoho hodin v lyžárně snesitelnějšími a jednoduššími.
Jste s ním stále v kontaktu?
Ano, v dobrém i zlém. Pirmin je stále velmi blízko Kästle a jsme velmi hrdí, že s ním můžeme stále spolupracovat.
A jaká je olympijská hvězda Kjetil André?
Kjetil přišel do Kästle v roce 1996 jako klasický sportovec, ale rychle se vypracoval v nového ambasadora značky. Byl a je rozhodně jediný, koho znám, kdo sjel Kitzbühel s lyží, na které ještě nikdo předním nejezdil.
Jaké jsou jeho hlavní přednosti?
Je fyzicky i psychicky lepší než zbytek závodníků.
Máte na kontě několik patentů. Je nějaký, na který jste extra hrdý?
Na všechny a na žádné. Patenty jsou dokumenty, na kterých jsou napsány vaše technologie, takže je neustále vylepšuji. Snažím se pořád vymýšlet nové postupy a inovace, neustále zdokonaluji – tedy spoustu z nich zatím jen ve své hlavě.
Jaký je váš hlavní cíl?
Přežít.
Je někdo z českých profesionálních lyžařů, o kterém si myslíte, že má největší potenciál uspět v mezinárodních závodech?
Jedním z našich poradců je Ondřej Bank, s kterým jsem pravidelně v kontaktu. Čeští sportovci mají v podstatě velký potenciál, letos už jsme podepsali smlouvu třeba s Gabrielou Čapovou, která má před sebou velkou budoucnost.
Máte čas vyzkoušet si nové lyže osobně?
Bez toho bych si to neuměl představit. Lyžování je můj život a moje vášeň, nacházím v něm klid a nabírám nové síly. Ve svém volném čase trávím spoustu času na dvou prknech, která pro mě znamenají svět. Už ale nejezdím lyžovat od 7 do 17 hodin, stal se ze mě za ta léta fajnšmekr.
Kdybyste měli zcela neomezené možnosti, jaká by byla lyže vašich snů?
Není to vždy o dokonale tvarované lyži. Jde o to, jak umíš s lyží zacházet. Lyže je dokonalá, když s ní někdo dokonale zatočí. A ano, cítíte, jestli to byla jedna z těch zatáček. Perfektní den na lyžích jde pro mě ruku v ruce s perfektní zatáčkou. Když lidé a lyže tvoří symbiózu a pohybují se v dokonalém souladu na svazích.