Stromy se ohýbají podle větru, vidíte stébla trávy, zastřižený green a zrnka písku v bankru. Kamera na stropě snímá míček i hůl, vyhodnocuje její postavení, sklon a chování v okamžiku odpalu. Technologie perfektně simuluje dráhu letu a spin, který dáte odpálenému míčku. Hráč dostává komplexní informace a může svůj švih přesně korigovat. Tak fungují nejmodernější golfové trenažéry současnosti.
„Hráč vidí hřiště téměř jako na fotografiích, i s těmi nejmenšími detaily. Kvalita vizualizace na plátně se podstatným způsobem vyvíjí, už to není jen nějaký holý matematický model,“ popisuje Jiří Čermák z firmy Erawan, která už víc než 15 let prodává a instaluje špičkové simulátory Full Swing Golf (FSG). Simulátory dnes běžně využívají i profesionální hráči, kteří na nich trénují, stejně jako třeba piloti Formule 1 pilují virtuálně jízdu na okruzích. „Nová technologie Full Swing Golf je vážně neskutečná, dovoluje mi přesně tvarovat údery a sledovat trajektorii jejich letu. V prostorách vlastního domu můžu dělat přesně to samé, co dělám na golfovém hřišti,“ pochvaluje si vlastní FSG simulátor držitel patnácti titulů z golfových turnajů kategorie major Tiger Woods.
Americká společnost Full Swing Golf je jedním z lídrů mezi výrobci domácích simulátorů. Základní princip se dodnes nezměnil: Míček po odpalu prochází dvěma snímacími rámy, které vyhodnotí jeho let a okamžitě ho vizualizují na plátně před hráčem. Za 25 let vývoje se ale zásadně změnily ostatní prvky. „Výrazně se zlepšila například synchronizace při vytváření přesných povětrnostních podmínek při hře. Simulátory dokážou sbírat a vyhodnocovat velké množství detailních informací, což je důležité především, když chcete simulátor využít pro trénink nebo nácvik reálné hry,“ doplňuje Čermák. Na simulátorech FSG můžete vyzkoušet víc než 50 nejlepších hřišť na světě nebo zkusit jamky třeba na Kunětické Hoře.Po golfu kino, sauna nebo bazén
Po celém světě je v provozu přes pět tisíc simulátorů, v Česku je jich téměř dvě stě. FSG simulátory můžete najít v indoorech pražských golfových klubů v Karlíně a Dejvicích nebo na Čeladné či v Karlových Varech.
V poslední době, kdy se indoory kvůli vládním opatřením zavírají, se ale virtuální golf stále častěji hraje i v domácnostech. „V Česku jsme realizovali už přes tři desítky domácích instalací FSG simulátoru a zájem se dál zvyšuje. Klíčovým přínosem je to, že za golfem, a hlavně tréninkem nemusíte už nikam jezdit, máte ho vždy po ruce,“ říká Jiří Čermák.
Simulátory jdou proti zavedenému akronymu slova golf: Go Off, Leave Family, neboli Vypadni ven, zmiz od rodiny. Naopak se snaží přivést golf k lidem tak, aby nemuseli kvůli časově náročnému sportu neustále někam cestovat. Postupně si tak našly dvojí pole užití: Jako přístupná, komerční varianta venkovního golfu a jako domácí sportoviště.
Golfový trenažér se může stát vhodným doplňkem bazénu, sauny nebo domácí tělocvičny a k dispozici jsou softwarové varianty pro virtuální hraní nejen dalších míčových sportů, ale i dětských her známých z počítačů a konzolí. Simulátor lze navíc využit také jako domácí kino.Potřebujete prostor pro pořádný švih
Simulátor Full Swing Golf je prakticky bezúdržbový. Nainstalujete ho a více se o něj nemusíte starat. Plátno se při intenzivním provozu v komerčních prostorách mění přibližně jednou za dva až tři roky. V případě soukromého užití je časový interval mnohem delší. Ovládání obstará dotykový displej – uživatel si vše si řídí v jednoduchém a přehledném prostředí jedním prstem.
Cena simulátoru FSG se pohybuje od 600 tisíc do 1,5 milionu korun včetně montáže. Většinu zájemců ale spíše než pořizovací náklady limitují prostorové nároky na instalaci. Simulátory jsou pořád nejčastěji k vidění v dříve standardním televizním formátu 4:3, vedle něj se ale pomalu prosazuje i formát 16:9. Vyjádřeno metricky: v klasické podobě má FSG na šířku ctyri metry, ve větší verzi je plátno široké 5,2 metru. Modernější varianta poskytuje hráčům lepší zážitek – lidské oko je přece jenom stavěno na „panoramatické“ vidění, nikoli jen na úzký výsek. Potřebná výška stropu jsou zhruba tři metry, hloubka prostoru je minimálně pět metrů.Byznys na virtuálním firemním hřišti
Ve Spojených státech si systém FSG nepořizují jen soukromé osoby, je součástí vybavení celé řady firem. Simulátor bývá instalován ve větších jednacích místnostech a využívají ho jak zaměstnanci, tak hosté a obchodní partneři podle hesla: Přijďte k nám na jednání, probereme byznys a pak si zahrajeme golf. K dalším zákazníkům patří tenisová centra nebo hotely.
Zatímco v Evropě se simulátory většinou využívají pouze v zimních měsících, ve Státech jsou v současné době rozšířené i tam, kde je možné hrát venku po celý rok. Pro obyvatele jižních částí USA jsou časově úspornou alternativou klasické hry v případě, kdy venku silně prší, fouká prudký vítr, nebo jako alternativa pro večerní zábavu. Simulátory přestaly být jen jakousi náhradou golfu, ale staly se jeho plnohodnotnou sekundární variantou.