Josef Molnár, hlavní projektový manažer Domoplan
Dopady válečného konfliktu se projevují jak na úbytku pracovních sil, tak i ve zvyšování cen stavebního materiálu. Potýkají se s tím samozřejmě všechny firmy a obory, nejen stavebnictví. Aktuálně je například nedostatek oceli, protože v oblasti bojů v blízkosti Charkova se nachází velké železárny, které zásobují Evropu až deseti procenty oceli. To se projevuje i na dalším zdražování materiálu a ceny se rychle mění. Z obecného hlediska je ze strany kupujících nákup nemovitostí logicky trochu upozaděn – vzhledem k tomu, že nikdo neví, jak dlouho bude konflikt trvat a jaké bude mít dopady. Lidé momentálně spíše více přemýšlí nad tím, u které banky mají své finance, kam je mají přesunout a vložit. Prodej nemovitostí se tak nyní řeší o něco méně.
Dalibor Lamka, předseda představenstva Trikaya
Válka na Ukrajině a nestabilní mezinárodní situace pochopitelně ovlivňují i svět developmentu. Prudký nárůst cen stavebních materiálů a problémy stavebních firem s dodržením dohodnutých harmonogramů mohou oddálit naše rozhodnutí zahájit konkrétní stavbu. Nárůst inflace a úrokových sazeb u hypoték ještě více ztěžuje dostupnost bydlení zájemcům o koupi bytu a žene rovněž vzhůru nájemné u kancelářských prostor. Na druhou stranu cítíme stále silnou poptávku po novém bydlení v dobrých lokalitách a v energeticky úsporných stavbách. V případě brněnské čtvrti Pod Hády nebo projektu v Blansku žádný propad poptávek neevidujeme. Jako v každé krizi budeme hledat inovativní řešení, která budou odpovídat aktuálním výzvám a problémům.
Marcel Soural, předseda představenstva Trigema
Okamžitý efekt situace na Ukrajině se dostavil ve zvýšení cen plynu a ropy, což dominovým efektem vedlo ke zdražení dopravy a některých materiálů. Někteří developeři, včetně investiční skupiny Trigema, tak již v tuto chvíli připravují technická řešení produktu tak, aby eliminovali potenciální rizika spojená s nedostatkem či vysokou cenou plynu a materiálů. Situace s potenciální hrozbou nedostatku pracovníků ve stavebnictví povede zřejmě ke snahám popohnat důraz přechodu k větší automatizaci a robotizaci v českém stavebnictví, ovšem k tomuto stavu vede dlouhá cesta. Realitní trh v Česku budou více než situace na Ukrajině formovat zejména vysoké úrokové sazby hypoték, vysoké sazby za energie a stále velmi nevyrovnaná poptávka a nabídka a tím vším daná vysoká nedostupnost vlastnického bydlení. To všechno povede k rostoucí vlně zájmu o nájemní bydlení.
Peter Vavrica, výkonný ředitel a partner Archikód
Po pandemické situaci s jejími důsledky v současnosti výrazně ovlivňují ekonomickou situaci a tím i developerské projekty aktuální ekonomické a jiné sankce. Projevují se výrazně negativně v Evropě, a zejména v její východní části, v Česku i na Slovensku. Dodavatelé mají reálný problém garantovat ceny a termíny realizace staveb, nechtějí se zavazovat, ceny rostou, termíny se prodlužují, a to vše se promítá do zdražování nemovitostí. Zvláště když naše stavební povolovací procesy jsou komplikované a zdlouhavé. V krátkodobém horizontu se tento trend bude ještě prohlubovat, takže nelze počítat s tím, že by se mohla zejména dostupnost bydlení zlepšovat.