Soutěžící jsou sklářští výtvarníci v rozpuku svého talentu a tedy v momentě, kdy absolvují svá sklářská studia. Ve finále se pak účastní ti nejlepší a někteří z nich svá díla z rané tvorby nabídnou k prodeji. Samozřejmě mezinárodní ocenění Stanislava Libenského přispívá k rozvoji jejich úspěšné kariéry. Hlavní cenou pro vítěze je školné na letní škole v americkém Pilchucku. Toho se účastnilo již deset laureátů ceny. Soutěžící také na základě tohoto ocenění získávají pozvánky do souborných výstav a další příležitosti, proto je dobré být i finalistou bez umístění na první příčce.
Cena je pojmenována po profesoru Stanislavu Libenském. Ten je považován za nejvýznamnějšího českého sklářského výtvarníka a pedagoga. Jeho díla vytvořená ve spolupráci s Jaroslavou Brychtovou jsou prezentována v muzeích a galeriích po celém světě. Vedle své profesní dráhy se věnoval pedagogické činnosti na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Byl ředitelem a pedagogem Uměleckoprůmyslové školy sklářské v Železném Brodě, kde žil a pracoval po většinu svého života.
No a kdo tedy získá sklářského „Oskara“? Na tuto otázku odpovídá ředitel Pražské galerie českého skla Marek Veselý: „Budeme si muset počkat do 27. září 2022, kdy se sejde mezinárodní odborná porota a rozhodne. Vyhlášení pak proběhne ten samý den večer v Rožmberském paláci na Pražském hradě. Milovníky výtvarného umění bych poté rád pozval na výstavu, která proběhne tamtéž od 28. září a sklářské skvosty budou k vidění až do 22. října letošního roku. Letos jsme dali možnost přispět na pořádání ceny i našim fanouškům, a to na stránce libenskyaward.org. Zde si také můžete stáhnout katalogy z minulých ročníků zdarma a sledovat, kolik příznivců na letošní soutěž přispělo. V září také přispěcháme s velkou novinkou. Některá díla budou také vystavena v online galerii a nabídnuta k prodeji. Tím pomáháme výtvarníkům nejvíce. Získat finanční prostředky na jejich další tvorbu a současně děláme radost sběratelům umění. Ti se již brzy budou moci kochat krásnými díly ve svých sbírkách.“