Výroba vína je odedávna spjatá se Svatým Jurem, místní víno bylo známo po celé uherské monarchii. Víno se také vyrábělo, skladovalo a čepovalo v prostorách Zámečku Pálffy. Uherský král si dokonce uplatňoval právo vyčepovat zde 5 500 litrů tohoto nápoje. Na vinařskou tradici, která je nesmazatelně vepsaná do 600letých sklepů zámečku, dnes navazuje vinařství ViaJur.
Když se myšlenka zhmotní
Kvalitní a poctivá výroba vína je již dnes naštěstí novým trendem. Co je výjimečné, je jít ještě o krok dále a nabídnout světu myšlenku, která dotvoří atmosféru místa. Zámeček Pálffy si po své zlaté éře zažil těžké roky a necitlivé zásahy – byl přestavěn na nájemní byty, využívalo ho rolnické družstvo a byly zde i kanceláře. A tak, doslova na staletých vinných sklepech, se v roce 2017 zrodil koncept nového vinařství, které navrací do zámečku život, víno a původní vznešenost.
Archetyp patinujícího sudu jako jasný erb
Moderní vinařství potřebuje i nové prostory, proto u zámečku vznikl objekt, který plní funkci vinotéky a je zároveň vchodem do vinařství. Použití archetypu vinařského sudu, který vyrůstá z terénu, dotváří poslání objektu a umocňuje neobyčejný ráz místa. Autorem architektonického návrhu je bratislavské studio GFI.
Společnost Ruukki na míru vyrobila fasádní kazety Ruukki Liberta® Cor-Ten, část z nich je i perforovaná. Perforované cor-tenové prvky se opakují i na okenicích a našli byste je také v interiéru. Patinující ocel je zárukou kvalitního a téměř bezúdržbového řešení, které v exteriéru přirozeně stárne a splývá s okolím.
Právě ušlechtilá ocel Cor-Ten bývá stále více používána na reprezentativních vinařských objektech. „Inspiraci fasádního řešení viděl investor v jiných projektech v zahraničí, ocel Cor-Ten ho zaujala zejména na budovách vinařství v Itálii,“ doplňuje Tomáš Dilong, výrobní ředitel vinařství ViaJur.
Protiklady a propojení
Obnovit kulturní památku byla jen jedna z výzev rekonstrukce. Oříškem bylo i vybudování vinotéky, která by nerušila zámeček a zároveň se od něj jasně oddělila. „Základem při obnově kulturních památek je zachovat fakt, že pokud součástí projektu je i nová část – v našem případě vinný obchůdek a vstup do historických sklepů – tak to musí být opravdu v protikladu s historickou částí. To nám doporučovali i památkáři,“ říká o rekonstrukci Tomáš Dilong, výrobní ředitel vinařství ViaJur.
I takto inovativně lze přistoupit k obnově starých památek. Zámeček Pálffy a vinotéka Vinařství ViaJur je krásným příkladem citlivého propojení historických prostor s moderním akcentem. Je to prostředí, ve kterém lze čerpat nekonečnou inspiraci v historii, vizuálních zážitcích a dobrém víně.