Směřování k uhlíkové neutralitě se neobejde bez investic do inovací a aplikace nových postupů výstavby. Udržitelnější přístup výstavbu částečně prodraží, na druhé straně ale zajistí vedle šetrného přístupu vůči životnímu prostředí také dlouhodobé a významné úspory na provozních nákladech uživatelů budov, protože nás čeká svět pasivních, nulových nebo i pozitivních budov. Z tohoto pohledu se tedy jedná o uživatelsky výhodnou investici. Do budoucna bude nicméně důležitý aktivní přístup českých zákonodárců a úpravy v oblasti legislativy, které umožní rychlejší aplikaci inovací a spolu s tím i naplnění udržitelných a energetických cílů nejen stavebních a developerských firem, ale i samotných měst a celého státu.
Vývoji hospodárnějších rezidenčních projektů se věnujeme dlouhodobě. Od příštího roku budou už všechny naše nové projekty splňovat nejnižší energetickou náročnost PENB – A, počínaje multifázovým Modřanským cukrovarem v Praze 12. Ten je zároveň pomyslnou výkladní skříní inovativních postupů a nových technologií hospodařících s vodou a energií, využíváme zde také recyklované a certifikované materiály a promyšlený systém modrozelené infrastruktury.
Testování 3D tisku
Důležitou součástí udržitelné výstavby je také hledání alternativních stavebních postupů, proto jsme v Modřanech nedávno otestovali 3D tisk, jednu z nejmodernějších technologií, která je v segmentu stavebnictví sice na začátku své cesty, může ale nabízet řadu benefitů. Robotická 3D tiskárna zde během pouhých dvou hodin vytvořila přímo na staveništi v ostrém provozu atypickou místnost pro zázemí sdílené terasy bytového domu.
Chtěli jsme si ověřit potenciál 3D tisku pro jeho možné využití ve větším měřítku, protože předpokládáme, že může zlepšit efektivitu, bezpečnost, a právě i udržitelnost. V budoucnu zvažujeme využití této technologie při výstavbě konstrukcí, které se standardně dělají prefabrikovanou cestou, jako jsou třeba balkony. V dalších etapách Modřanského cukrovaru chceme přímo na staveništi vyrábět také 3D tištěné panely na fasádu z recyklovaného betonu.
Dřevem udržitelnost nekončí
Další inovací je využití dřeva ve výstavbě na projektu Radlický Dřevák. Dřevo má nespočet benefitů, ale mezi klíčové patří redukce uhlíkové stopy, urychlení výstavby a efektivnější je i z pohledu cirkulární ekonomiky. Na projektu využijeme CLT desky, kterými nahradíme téměř polovinu celkového objemu betonu, a díky tomu snížíme uhlíkovou stopu až o 560 tun CO2, tedy o 28 procent proti konvenční výstavbě. Mezi další výhodu patří fakt, že po dobu své životnosti uchová bytový dům dalších 1400 tun CO2 ve dřevě, a to přibližně odpovídá emisím, které vyprodukuje 345 benzinových osobních aut za rok.
Zlomový pro nás ale bude až rok 2030. Ukáže totiž, kolik práce se nám v rámci redukce uhlíkové stopy podařilo udělat za poslední dekádu. Poté nás čekají další roky práce na redukci CO2 , vedoucí k uhlíkové neutralitě nejpozději do roku 2045. V té době budou inovativní postupy, technologie a materiály už naprosto nezbytnou součástí nové výstavby nejen z naší dílny. Společným úsilím výzkumníků, stavebních společností, zákonodárců a odpovědným přístupem veřejnosti – tedy uživatelů staveb – pak budeme vytvářet prostředí, které zajistí dlouhodobou udržitelnost a prosperitu.
Petr Michálek, Skanska Residential
Od roku 2018 je generálním ředitelem a předsedou představenstva Skanska Residential. Vystudoval ekonomiku a management ve stavebnictví na VUT v Brně. Do rezidenčního developmentu Skanska přešel ze stavební divize Skanska, a. s., kde působil více než patnáct let. Od roku 2016 je také členem dozorčí rady Skanska Residential Development Europe.