Investiční skupina YD Capital letos oslaví pět let své existence. Během tohoto období se stala významným hráčem na trhu, který své první zaměření na dluhopisy postupně rozšířil jak v oblasti financí, tak také investic, realit, technologií I energetiky. Dnes je skupina, kterou založil Pavel Rydzyk s ambicí dávat penězům smysl a spojovat finanční operace se společenskou odpovědností, rozkročena mezi Brno, Prahu a zahraniční projekty. V moravské metropoli vidí velký potenciál především v oblasti developmentu. Hodně si také slibuje od projektu YDeal Cars, který propojuje lásku ke krásným vozidlům a zajímavé výnosy.
Už od mládí měl ambici spoluvytvářet něco jedinečného. Proto po získání zkušeností v nadnárodních korporacích (ING, AXA), kde se z obchodních pozic vypracoval na manažera a lídra týmů, založil finanční skupinu YD Capital. Smysl vidí v dlouhodobých projektech, které stojí na zásadních hodnotách. Za ty nejdůležitější považuje vztahy a stabilitu. Jeho podnikatelskou filozofií je vytvářet ve firmě prostředí, ve kterém lidé nacházejí radost a naplnění.
PAVEL RYDZYK
Tématem tohoto vydání Premia Brno je brněnská investiční scéna. Jak hodnotíte její vývoj v posledních letech?
Je na velmi pozitivní cestě, a to zejména v dlouhodobém horizontu. Funguje zde několik subjektů, včetně nás, pro které je Brno centrem jejich zájmu a podnikatelských aktivit. Právě proto rozvíjíme naše projekty s ohledem na co nejpozitivnější dlouhodobý dopad pro celý region, což může pomoci kvalitě života jak po stránce rezidenční výstavby, tak komerčního využití jednotlivých nemovitostních projektů, které v Brně vznikají. Vidím zde obrovskou příležitost a také chuť ji využít, včetně dostupných možností pro nájemní i vlastní bydlení.
Nakolik vývojem zamíchalo období vysoké inflace a zdražení peněz?
Velmi výrazně. Navíc pro trh to má i dlouhodobé účinky, protože menší subjekty nemají tolik prostoru vyvažovat nečekaně vysoký nárůst úrokových sazeb, který nás v předchozích letech postihl. Z tohoto důvodu roste podíl větších a etablovanějších hráčů.Tato situace může mít na trh s projekty pozitivní dopad. Doposud se mnohé z nich nabízely několika cestami, za různé ceny, což nakonec pro daný projekt nebylo dobré. Ne že by tomu tak nikdy nebylo, ale myslím si, že současná situace z dlouhodobého hlediska napomáhá kultivaci trhu.
Pokud byste mě chtěl jako investora zlákat k investicím právě v Brně, jaké hlavní důvody byste mi předestřel?
Příležitosti a stabilitu. Brno nabízí mnohé příležitosti, zejména pro lidi zaměřené na dlouhodobý horizont. Velký potenciál je spojený se změnami územního plánu, ke kterým dochází a i v budoucnu docházet bude. Tyto příležitosti se snoubí se stabilitou jak v segmentu komerčních nemovitostí, tak také rezidenčního bydlení. Pro investory jde o klíčovou výhodu, protože většina z nich hledí vedle výnosu primárně na bezpečnost a zajištění své investice. Brno jim nabízí stabilní trh, který je relativně dobře předvídatelný.
Kdybyste měl seřadit lokality, v nichž leží gros aktivit YD Capital, jaké místo by obsadila moravská metropole?
Určitě některé z předních. I proto, že se Brno nachází ve více oblastech našich zájmů. Stabilita našeho nemovitostního portfolia leží, mimo jiné, v investicích ve výjimečných lokalitách, kam spadá právě i Brno. Realizovali jsme zde například i jednu z našich posledních akvizic, kterou je významná administrativní budova situovaná na Moravském náměstí. Pro naši strategickou investici v energetickém byznysu, dodavatele elektřiny, plynu a fotovoltaických řešení První česká energie je Brno zásadní. Město přináší většinu zajímavých příležitostí, navíc má velký potenciál. I do budoucna tak z hlediska rozvoje a developmentu očekáváme násobně více aktivit v Brně než v Praze.
YD Capital se kromě investic do realit věnuje také správě financí a dalším způsobům jejich zhodnocování. Jsou pro vás atraktivní i jiné příležitosti, například místní technologická a startupová scéna?
Prvotní zaměření YD Capital na dluhopisy, které dříve doplňovaly fondové produkty v portfoliích klientů, se v průběhu minulých let postupně posunulo ve prospěch dalších investičních příležitostí. Vzestup fondů a dalších způsobů investování, jako jsou zápůjčky, byl výrazný, což se odráží i v našich číslech. Například v roce 2023 tvořily dluhopisy 37 procent našeho portfolia, což nám dává možnost flexibilně reagovat na tržní podmínky a optimalizovat své investiční strategie. V současnosti v našem portfoliu zhruba z 85 procent dominují nemovitosti.
Startupová scéna je zde velmi zajímavá, ale naše istrategie se od počátku zaměřuje na stabilitu, a proto volíme spíše konzervativní přístup. I do budoucna bude většinu našeho portfolia tvořit především segment nemovitostí. Ve významné míře do něj ale patří také technologie, zejména pak energetika. Zde do budoucna vidíme možnost posunout se přibližně z 10 procent naší investiční expozice na 25 až 30 procent.
Co považujete za hlavní bariéry toho, aby se Brno stalo pro investory atraktivnější? Předpokládám, že v případě realit to bude stále nepřijatý nový územní plán…
Ano, přesně tak, v oblasti realit nejenom Brno doplácí na dlouhé schvalovací procesy. Věříme ale, že právě efektivní prací a správným načasováním projektů dokážeme i této situace využít. Velký vliv měla také vysoká inflace v předchozích dvou letech, kdy jsme na základě analýz přistoupili k prodeji našich developerských projektů a soustředili se na akvizice dalších, které se nacházely či nacházejí v povolovací části tak, aby na nás nedopadlo ochlazení obchodů. Nový územní plán bude mít velký vliv na případné další investice. A to nemluvím jen o YD Capital jako o investorovi, myslím spíše objem investic v rámci různých forem kolektivního investování. Půjde o milník pro další postup realizace rozsáhlých investičních záměrů v oblasti Brna, vznik nového bulváru a dalších navazujících objektů. Bude také mnoho příležitostí pro společenské vyžití.
Má jižní Morava nějaký podobný zásadní problém, pokud jde o další druhy investic?
Nemyslím si to, ale je to samozřejmě dáno pouze dílčí znalostí segmentů, ve kterých se jako YD Capital pohybujeme. V oblasti nemovitostí nevnímáme žádné zásadní překážky. Mám naopak velmi pozitivní pocit z nejrůznějších inovačních center, která jsou navázaná na stát, který tuto oblast velmi podporuje. Nejpozitivněji vnímám oblast startupů, v níž aktuálně nejsme nijak aktivní, až na výjimky v energetice, kde se však jedná o výrazné synergie.
Jihomoravský kraj už dlouho rozvíjí svou investiční strategii. Jedním z výsledků je například činnost Jihomoravského inovačního centra. Má z vašeho pohledu celá strategie nějaké slabiny?
Ne, spíše jde o obrovskou příležitost. Důležité je ještě více zapojit soukromý sektor, protože ten je zásadní a zcela nezbytný. V jednom z námi posuzovaných projektů figurovalo i Jihomoravské inovační centrum (JIC), které svou investici podmiňovalo vstupem privátního investora minimálně ve stejné výši. Podobné spojení může být do budoucna pro rozvoj zásadní a myslím si, že největší příležitostí jak na straně kraje, JIC, tak i soukromých subjektů je vše co nejlépe propojit a díky tomu z projektů dostat nejlepší výsledky.
V loňském rozhovoru pro Premium Brno jste mluvil o tom, že ačkoli YD Capital sídlí v Praze, většina týmu operuje právě v Brně. Platí to nadále? Co je hlavním důvodem?
Ano, je to tak. Sídlo máme v Praze, a to i s ohledem na vybrané nemovitosti, které tam vlastníme, ale většina nás je v Brně. Je to dáno tím, že jak já, tak větší část managementu v Brně nejen žijeme, ale dlouhodobě zde realizujeme naše podnikatelské aktivity, takže jde o logický důsledek našeho působení. Praha je větší trh a samozřejmě skýtá více příležitostí, ale my se v našem byznysu opíráme zejména o specializaci a znalost. A tu máme nepoměrně větší právě v oblasti jižní Moravy a Brna.
Stává se podle vaší zkušenosti moravská metropole stále žádanějším domicilem investičních skupin?
Podle mého názoru jde o dlouhodobý trend. Jde o zásadní růst, který pochopitelně probíhá zejména na území města Brna. V uplynulých letech jsme viděli, že některé z regionů, například na východě Moravy, na západě Čech i jiné, zažily zásadní růst, který ale není stabilní a dlouhodobě udržitelný, což si většina investorů uvědomuje. Právě proto soustředí své aktivity do Brna a Prahy. Osobně si myslím, že bude postupně docházet k ještě lepším synergiím. Mezi městy a kraji na jedné straně a podnikatelskými subjekty na druhé. To vše spolu s podporou uskupení, jako je například JIC, povede k ještě efektivnějšímu naplňování investičních záměrů právě na území Brna a Prahy. V nadcházejících jednotkách či nižších desítkách let se podle mého názoru dočkáme toho, že tyto dvě metropole ještě více odskočí ostatním krajským městům.
I Brno bude bezpochyby těžit z odeznívání inflace a snižování ceny peněz. Jaký vývoj těchto dvou základních ukazatelů, které nedávno hodně zahýbaly ekonomikou, očekáváte v nadcházejícím období?
Očekáváme pokles úrokové míry i ceny peněz, který ale bude kontinuálnější oproti tomu, jak strmý byl nárůst. Současně předpokládáme, že tyto trendy budou konstantní. Díky tomu se dá dobře jak projektově, tak ekonomicky plánovat. Asi nejzajímavější příležitosti pro nás vyplynuly právě z toho, že v období vysokých úrokových měr byly velmi zajímavé cenovky na konkrétních projektech, které se nám podařilo získat. Naším cílem je v následujících měsících a letech akvizice refinancovat díky výhodnějšímu finančnímu modelu, kdy cena peněz bude nižší, a projekty se tak stanou ještě atraktivnější. Navíc jejich dlouhodobý výnos je pro nás daleko zajímavější než u parametrově podobných projektů, které jsme dokázali získat v období před navýšením sazeb.
Jaké jsou letošní hlavní trendy v oblasti investic?
V našem případě jde zejména o výraznější zapojení bank a obchodních partnerů do vybraných projektů. Projekty se nám podařilo naakvírovat za velmi zajímavé ceny, některé z těchto akvizic ještě dotahujeme. Aby tyto projekty byly co nejzajímavější, potřebujeme vyjednat co nejvýhodnější podmínky při získávání kapitálu. To je naše priorita pro letošní rok.
Ovlivní návrat k finančnímu normálu aktivity YD Capital?
Ano, zcela jistě. V minulém roce jsme se mohli zaměřit na projekty, které pro nás díky pořizovací ceně byly zajímavé. Dařilo se nám zajímavě akvírovat zejména na poli developmentu, protože mnohé subjekty potřebovaly prodat rozpracované projekty. Letos naopak díky dostupnějšímu financování očekáváme akvizice více výnosových nemovitostí. Budou daleko lépe vycházet v rámci jejich finančního designu díky nižšímu finančnímu nákladu a lepší dostupnosti bankovního financování.
Které projekty letos považujete za stěžejní?
Zásadní pro nás jsou zejména naplánované exity v nemovitostech u projektů, které jsme dopracovali nebo plánujeme dotáhnout do této fáze v průběhu letošního roku. To se týká jak nemovitosti v Praze, vybraných výnosových nemovitostí nebo pozemků určených pro development rodinných domů. Dále jsou to akviziční aktivity, zejména na poli výnosových nemovitostí. A v neposlední řadě je to kontinuální rozvoj energetiky, kde se naší společnosti První česká energie loňský rok velmi výrazně vydařil a stala se druhou nejrychleji rostoucí firmou v tomto oboru v České republice. Rádi bychom v takto nastaveném trendu pokračovali.
Nedávno jste také oznámili vznik podfondu YDeal Cars, který nabízí možnost investovat do unikátních a historicky významných automobilů. Proč jste se vydali i tímto směrem?
Jde o dlouhodobě stabilní a velmi výnosné aktivum. Jedinečnost těchto vozidel jako investičních artiklů výrazně potlačuje mnohá rizika. S průměrným růstem hodnoty investic o 185 procent za posledních deset let a 25 procent za rok 2022 představuje segment Classic Cars velmi atraktivní příležitost. Zároveň nejde o moc likvidní aktivum, je zde nutné držet investiční horizont, protože když někdo potřebuje prodávat rychle, znamená to pod cenou. Veškeré exity, které plánujeme v průměru mezi 3 a 5 lety, je potřeba dobře připravit. Při dodržení strategie a investičního horizontu je to podle mě velmi zajímavý segment do portfolia mnoha klientů, zejména kvalifikovaných investorů.
Chystáte ve vašem investičním portfoliu další novinky?
Určitě ne, co se týče směru. Spíše chceme kontinuálně rozvíjet obory, ve kterých jsme již zavedení a kde se snažíme upevnit naši pozici. Specializace je to, na co sázíme. Díky tomu se nám prozatím podařilo dosáhnout dílčích úspěchů a chceme v tom i nadále pokračovat.
Máte vy osobně pro letošek nějakou srdcovku, projekt či záměr, na němž vám obzvlášť záleží?
Mimo zmíněné priority, což jsou exity v rámci vybraných nemovitostí a kontinuální rozvoj energetiky, je to právě fond investičních vozidel, který skýtá obrovské příležitosti. Jsme v něm jedineční z hlediska trhu jako takového. Současně v pojetí naší strategie jsme i vhodným partnerem pro etablované sběratele. Vidím zde obrovskou příležitost. Moc rádi bychom na konci roku spravovali investiční kapitál na úrovni 200 milionů korun a více, což by znamenalo, že bychom v letošním roce právě na poli investičních vozidel dokázali využít hodně zajímavých nabídek.