Je čas udělat závěrečnou tečku za příběhem, který zabral bezmála celou dekádu. Příběhem o nejstarším nádraží v centru Prahy a o jeho současné renesanci a vzniku obchodní čtvrti v jeho okolí.
Hlavní roli v příběhu má už několik let mimořádná budova Masaryčka, k jejíž návštěvě už pozval deník New York Times nebo slavný průvodce Lonely Planet a kterou si denně přichází prohlédnout a vyfotit občané města i skupiny turistů. Budova, která sbírá chválu a ocenění na domácí i evropské scéně a které přispívá k dobrému jménu nejen firmy Penta Real Estate, ale i Prahy a celé České republiky.
Budova je v současnosti již dokončená – přes všechny potíže, které v minulých letech doprovázely její přípravu, veřejné projednání i stavbu samotnou.
Budova je zároveň i zabydlená. Většina nájemců již budovu užívá a firmy Boston Consulting Group a Second Foundation již také stačily sklidit ocenění za skvěle vymyšlené interiéry. Budova také několikrát navýšila pražský rekord ve výši komerčního nájemného – je prestižní adresou, která přitahuje ty nejlepší firmy a také nejlepší zaměstnavatele.
Provoz již zahájily také téměř všechny obchody a restaurace v parteru budovy, zahrádky před budovou jsou ve slunečných dnech v obležení hostů, kteří se sem rádi vrací. Ulice Na Florenci se stala novým hitem na pražské gastronomické scéně.
Také zdejší stanice metra má parádní nové vstupy, které se svým moderním designem, čistotou, osvětlením, pocitem bezpečnosti i řešením okolní zeleně můžou měřit s tím vůbec nejlepším, co je ve světových metropolích v této disciplíně k vidění.
Podél Masaryčky jsou také dvě nová stromořadí doplněná o široký pás zeleně. Jsou to mimochodem první nová stromořadí v rámci pražské památkové rezervace a Prahy 1 vůbec za velmi mnoho let. Málokde v historických uličkách města je na nové stromy místo – tady se to díky spolupráci developera, města a správce infrastruktury podařilo.
Pod úrovní ulice je zároveň nejrozsáhlejší systém modrozelené infrastruktury jaký v současnosti v Praze existuje, který zajišťuje lepší využívání dešťové vody v širším okolí. Také každá kapka dešťové vody, která spadne na budovu samotnou bude účelně využitá – především k závlaze čtyř stovek dřevin a 20 tisíců vysazených rostlin na budově, nebo případně k splachování na toaletách v budově. Celá budova byla projektována v nejvyšším standardu udržitelnosti, je jednou z mála v České republice s certifikátem LEED Platinum.
Končí projekt, na který mohou být všichni jeho spolutvůrci opravdu pyšní. Našlo se tedy mnoho důvodů, proč udělat „grand opening“ budovy opravdu ve velkém stylu, za účasti téměř dvou tisícovek předních hostů z byznysu, politiky i umění, z domova i ze zahraničí.
Přítomen byl mimo jiné širší tým Zaha Hadid Architects z Londýna, který návrh budovy připravil, bohužel již bez Zahy Hadid samotné, která zemřela v průběhu povolování stavby budovy v roce 2016. Zahájení slavnosti se tak musel ujmout její kolega, architekt Jim Heverin, společně s Markem Dospivou, partnerem skupiny Penta a Bohuslavem Svobodou, primátorem hlavního města Prahy.
Výstavba v nejbližším okolí Masarykova nádraží je ale přitom teprve začátek velkých věcí příštích. Penta Real Estate připravuje další výstavbu směrem k Florenci, v souladu s urbanistickou soutěží Florenc21. Zároveň se rozběhla veřejná debata o možné zástavbě nad kolejištěm nedalekého Hlavního nádraží. Léta neřešené rozsáhlé brownfieldy na pomezí pražské památkové rezervace tak mohou v příštích letech rozkvést do podoby nových živých čtvrtí města.