Stále více developerů se již přesvědčilo, že se žádný větší projekt, pokud má být jeho realizace bez komplikací, neobejde bez procesu participace.
Základy pro práci v oboru získal během studia pozemních staveb a konstrukcí na ČVUT v Praze. Ve společnosti Sekyra Group, jež vsází na velká rozvojová území v širším centru Prahy, jakými jsou například Smíchov City, Žižkov City nebo Rohan City, pracuje již od roku 2001.
Leoš Anderle, výkonný ředitel společnosti Sekyra Group
Prvním velkým projektem v Praze, kde proběhla důkladná participace, je Smíchov City, který se nedávno posunul do další fáze. Začala výstavba Smíchov City Jih, jejíž hlavní dominantou bude nový kampus České spořitelny, a pokračují i další etapy Smíchov City Sever s převažující bytovou funkcí. Jedním z důvodů, proč se nám daří dodržovat původní harmonogram, je právě to, že jsme do příprav hned od počátku zapojili všechny zainteresované strany a díky tomu se takto složitý projekt obešel bez jediného odvolání.
Poznat přání veřejnosti
Na projektu Smíchov City nyní pracujeme 21. rokem. Chceme, aby tato nová čtvrť byla místem, kde se dobře žije i pracuje a kde lidé rádi tráví volný čas. Již v počáteční fázi příprav jsme přizvali veřejnost, všechny dotčené subjekty a občanské spolky a otevřeně jsme informovali o tom, co v lokalitě plánujeme. V rámci participace mohla veřejnost vznést své požadavky a názory, co by měl projekt zahrnovat, co by dle ní zlepšilo kvalitu života. Bylo pro nás zásadní znát její přání a připomínky, které jsme v maximální míře do projektu zapracovali. Dle mého názoru ho změnily k lepšímu. Například jsme zachovali Radlickou kulturní sportovnu, přidali jsme stromořadí, upravili hmoty, výšky, veřejná prostranství i funkce. V průběhu participace jsme byli velmi aktivní. Účastnili jsme se pravidelných výstav, organizovali jsme jednorázové eventy, procházky, kulaté stoly, moderované diskuze, dotazníková šetření. Velmi aktivní bylo ale také město i městská část Praha 5.
Projekt Smíchov City je rozsahem naprosto výjimečný a stakeholderů, participantů a zájmových skupin je tam obrovské množství. Jejich vnímání a postoje k projektu se v průběhu participace měnily. Na začátku se objevily i mírné konflikty a neporozumění. Vzájemným dialogem se ale podařilo dojít ke konsensu. Ozývaly se samozřejmě také kritické hlasy. I ty ale v rámci diskuze přinesly zajímavý pohled. Mnozí z těchto negativně vystupujících lidí nebyli a priori proti. Jejich názor ovlivnilo například to, že na místě bývalého brownfieldu prožili kus života, a výstavba nového projektu tak pro ně byla velmi citlivá. Zjistili jsme, že jejich postoj se právě dobře nastavenou participací může změnit.
Cenná zkušenost
Participace na projektu Smíchov City představuje cennou zkušenost nejen pro nás, ale přinesla cenné zkušenosti i pro další developery. Lidé vítají, když se s nimi jedná transparentně a otevřeně, když jim někdo naslouchá a odpovídá na jejich dotazy. Mají zájem podílet se na podobě lokality, chtějí spolurozhodovat o tom, jak bude vypadat veřejný prostor a co bude zahrnovat. Je důležité lidem dobře vysvětlit také všechny výhody a přínosy, jež pro ně realizace projektu v jejich sousedství bude mít.
Vyzdvihujeme benefity nové atraktivní čtvrti s obchody či restauracemi, které budou sloužit nejen novým obyvatelům, ale i jim, starousedlíkům. I jejich domy se totiž stanou lukrativnější, atraktivnější a lepší k životu. Největším přínosem participace je vybudování důvěry mezi developerem a zástupci samospráv a veřejností. Ruku v ruce s tím pak jde i snazší a hladší povolovací proces. To je poučení, které si ze Smíchova neseme do dalších projektů.