kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
Našli jsme 0 Výsledek. Zobrazit výsledky

Estate.cz » Lifestyle » Božské Bahamy

Božské Bahamy

Božské Bahamy

Stovky ostrovů a ostrůvků tvoří souostroví, které bývalo baštou pirátů. To už neplatí. Na Jacka Sparrowa narazíte maximálně v některém ze zábavních parků, na nichž se tu nešetřilo. Bahamy jsou jako sen stvořený pro dokonalou dovolenou.

Zapadá slunce. Jasná obloha bez jediného mráčku dává naději, že se zableskne zelená záře, fenomén, který občas zpestří bahamský soumrak. Lidé netrpělivě vyhlížejí, až slunce zmizí za horizontem. To je chvíle, kdy se může objevit magický pruh světla zelený jako víla ve sklenici pijáka absintu. Účinky jsou podobně opojné, žasnete nad představením přírody, nad nímž jako člověk nemáte žádnou kontrolu a můžete si ho jen přát. A pokud jste pragmatik, měl byste vědět toto: „Jedná se o přírodní div, jenž způsobuje lom nebo ohyb světelných vln vycházejících ze slunce, když vstoupí do zemské atmosféry.“

Jestliže fyzikální zákony nejsou váš šálek čaje, můžete si přečíst román Julese Verna Le Rayon Vert (Zelený paprsek) z roku 1882. Verne v něm popisuje zelené světlo jako tajemnou sílu a ten, kdo bude mít štěstí a spatří ho, nahlédne zblízka do svého srdce a dokáže číst myšlenky jiných lidí. Tyto účinky po sledování bahamského západu slunce ale zatím oficiálně nikdo nepotvrdil. Zelené světlo lze pozorovat i na jiných místech zeměkoule, ovšem rajské Bahamy jsou tímto prchavým fenoménem vyhlášené.

Legenda mezi piráty

Říká vám něco jméno Edward Teach? Asi ne, ale jméno Černovous je povědomé každému. Tento pirát byl na Bahamách jako doma, ve své době už tušil, jak je důležité mít dobré PR, a svou slávu zloducha značně přiživoval. Vodami Karibiku a Atlantiku se šířily zvěsti o vysokém muži s divoce horoucíma očima, který nosil kožešinovou čepici a na hrudi měl pouzdro se třemi pistolemi. Pro svou image Černovous neváhal použít dělostřelecké doutnáky, za jejichž pomoci se mu kouřilo z vousů, takže působil jako horoucí koule.

V hlavním městě Nassau si piráti udělali základnu a čile plenili francouzské a španělské lodě odvážející zlato ze severního pobřeží Jižní Ameriky a Karibiku do Evropy. Nakonec Černovouse dostihla britská námořní flotila a u ostrova Ocracoke.

V každém případě to fungovalo a Černovouse s jeho pirátskou bandou nechtěl potkat nikdo. V hlavním městě Nassau si udělali základnu a čile plenili francouzské a španělské lodě odvážející zlato ze severního pobřeží Jižní Ameriky a Karibiku do Evropy. Nakonec Černovouse dostihla britská námořní flotila a u ostrova Ocracoke se 22. listopadu 1718 strhla krvavá bitva, kde vzaly za své všechny legendy o Černovousově neporazitelnosti.

Hlavu jednoho z nejslavnějších pirátů si Britové vystavili na čelenu své lodi a nakonec skončila napíchnutá na dřevěném kůlu u Hamptonu ve Virginii, aby varovala ostatní před nekalými úmysly. Černovousův život sice skončil neslavně, ale nebyl zapomenut. Vždyť se jeho postava setkala i s Jackem Sparrowem v jedné z filmových sérií Pirátů z Karibiku.

A připlul Kryštof Kolumbus

První Evropan, který doplul k bahamským břehům, byl zřejmě Kryštof Kolumbus. Název Bahamy pochází ze španělského baja mar, což je výraz pro mělké moře, které je pro tuto oblast typické. Následoval obvyklý koloniální scénář, původní obyvatelstvo bylo vyhlazeno a z obydlených ostrovů se záhy staly ostrovy neobydlené. Až v roce 1647 dorazili na ostrov Eleuthera první Angličané a začali zde vznikat osady, založili Charles Town, jehož jméno se později změnilo na Nassau na počest nového anglického panovníka Wiliama, vládce Oranžska a Nassau. Pak nastalo období chaosu, kdy se dařilo pirátům v čele s obávaným Černovousem.

Po zrušení otroctví se lidé živili vykrádáním vraků potopených lodí. Za americké občanské války tu díky pašování vzkvétala města, a když na USA udeřilo kladivo prohibice, na Bahamy se dovážel rum. A turistický ruch? Ten se tu začal zvolna rozvíjet již v polovině 19. století. Po skončení druhé světové války a s rozvojem letecké dopravy už bylo jasné, že Bahamy budou významným hráčem na poli turismu. V 70. letech minulého století se ještě objevila tlustá bílá čára na jejich panenském povrchu, neboť v Nassau byla zachycena do té doby největší zásilka kokainu, konkrétně šlo o 112 kilogramů. V roce 1973 vyhlásily Bahamy nezávislost na britském impériu a staly se demokratickou zemí. Patří k nejbohatším státům na západní polokouli.

Bahamy se dnes řadí k nejpopulárnějším turistickým destinacím, vzhledem k blízkosti Floridy sem přijíždějí hlavně návštěvníci ze Spojených Států. Ti se rádi zasní nad pudrově bílými plážemi, blankytně modrou vodou a romantickou idylou, jejíž klid může narušit jen šumění vln a křik exotického ptactva.

Nejlepší doba k návštěvě Baham je mezi listopadem a dubnem. Až se budete toulat koloniálními uličkami starého Nassau, může vás zaskočit pouliční karneval, kdy ožívá to nejlepší z karibské kultury. Jmenuje se Junkanoo a koná se dvakrát ročně, den po Vánocích a na Nový rok. Jeho původ je zakořeněn v afrických tradicích a formoval se po staletí. Je dokonalou esencí autentičnosti a bahamské identity. Karibskou atmosféru si můžete užít i každoročně prostřednictvím akce Bahamas Carnival, která se obvykle koná v dubnu a uslyšíte na ní jinou hudbu než během Junkanoo.

Karnevalová horečka

Třetí nejdelší korálový útes světa

Kdo miluje potápění a podmořský svět, měl by vědět, že se na ostrově Andros, největším z obydlených ostrovů, nachází třetí nejdelší korálový útes světa. Měří 305 kilometrů a je domovem pestré směsice mořských živočichů, v číslech jde o více než 160 druhů ryb a korálů. Je to také jediné místo na planetě s více než jedním seskupením kanice bělopruhého. Kromě toho jsou zde k vidění marlíni, rejnoci, želvy, murénovité ryby, chobotnice či několik druhů žraloků. Kolem ostrova vede migrační trasa keporkaků. Andros je rovněž celosvětové proslulý jako centrum rybářské disciplíny známé jako bonefishing.

Potápěče si Bahamy k sobě mocně přitahují. Jsou jedním z nejlepších míst na Zemi pro potápění v podmořských jeskyních, které tu příroda vytvořila před tisícovkami let. Andros má více než dvě stě takzvaných Blue Holes, nejznámější z nich je Great Blue Hole, která představuje asi nejunikátnější ponor na Bahamách.

Jednou z nejznámějších atrakcí Baham je Prasečí pláž, kterou najdete na neobydleném ostrůvku Big Major Cay. Důvod její popularity už říká sám její název. Ano, jsou to čuníci. Růžovoučtí, roztomilí, nechají se pohladit, vezmou si pamlsek a rádi si i s vámi zaplavou. Existuje několik teorií, jak se sem prasátka dostala. Podle jedné je zde zanechali námořníci, kteří si je přivezli jako potravu a nestihli je sníst. Další říká, že sem byli přivezeni záměrně, aby se stali turistickým magnetem. Pravdu se nedozvíme, ale skutečnost je taková, že bahamští čuníci jsou pojem.

Jednou z nejznámějších atrakcí Baham je Prasečí pláž, kterou najdete na neobydleném ostrůvku Big Major Cay. Důvod její popularity už říká sám její název. Ano, jsou to čuníci. Růžovoučtí, roztomilí, nechají se pohladit, vezmou si pamlsek a rádi si i s vámi zaplavou.

Fly Away

Bahamy jsou magnetem pro turisty, k nimž se řadí i celebrity světového kalibru. Na ostrově Paradise má svou rezidenci Oprah Winfrey. Legendární golfista Tiger Woods je spolutvůrcem Albany Resort Community, k němuž náleží i přístav a samozřejmě osmnáctijamkové golfové hřiště. Otec zpěvačky Beyoncé má bahamské kořeny, k nimž se slavná zpěvačka hlásí, a spolu se svým manželem rapperem Jay-Z tu vlastní hned dva ostrovy. Až na mapě narazíte na ostrov jménem Little Hall’s Pond Cap, vězte, že říká pane pirátovi z Karibiku Johnnymu Deppovi.

Rocková ikona a mnohonásobný držitel cen Grammy Lenny Kravitz má k Bahamám natolik silné pouto, že se stal i oficiálním ambasadorem bahamského turismu. Každé dítě se rádo vrací tam, kde u babičky trávilo prázdniny, a v případě Lennyho Kravitze to byly právě Bahamy. Přestože bydlel s matkou v New Yorku, prázdniny trávil u prarodičů. „Vyrůstal jsem v betonové džungli New Yorku, což bylo skvělé, a najednou jsem se ocitl uprostřed polí, sbíral mango a lezl po mandloních. Chodit na pláž, do přírody a cítit se svobodně, to byl úplně jiný svět,“ vyprávěl Kravitz v rozhovoru pro australskou odnož časopisu Vogue.

Rocková ikona a mnohonásobný držitel cen Grammy Lenny Kravitz má k Bahamám natolik silné pouto, že se stal i oficiálním ambasadorem bahamského turismu. Každé dítě se rádo vrací tam, kde u babičky trávilo prázdniny, a v případě Lennyho Kravitze to byly právě Bahamy.

Už jako světová superstar si koupil pozemek na ostrově Eleuthera, jehož název je odvozen z řeckého eleutheria neboli svoboda. V roce 1648 ho tak pojmenovali britští kolonisté, aby tím vyjádřili svůj boj za svobodu. Karibská jednoduchost bytí je zdrojem inspirace a Lenny Kravitz zde natočil několik alb včetně jednoho ze svých nejslavnějších hitů Fly Away. „Písničku jsem napsal v autě, když jsem ráno vezl dceru do školy podél pláže,“ vzpomíná zpěvák.

Bahamy byly třicet let domovem Jamese Bonda alias sira Seana Conneryho, který se tu usadil, když tady v 60. letech dotočil bondovku Thunderball.

Atlantis Paradise Island

Dobrá zpráva je, že nemusíte být celebrita světového formátu, abyste si mohli vychutnat Bahamy stejnými doušky. Hotelových resortů je tu přehršel, stačí si vybrat podle svých chutí a peněženky. Ostrov New Providence je jedním z nejmenších, zato nejlidnatějším a nejpopulárnějším. Nachází se tu také hlavní město Nassau. Lidé sem míří hlavně kvůli skvělým plážím, surfování, službám a celkově skvělé atmosféře.

Na dohled od Nassau leží Paradise Island, který je dokonce s Nassau propojen dvěma mosty. Středobodem ostrova je špičkové letovisko Atlantis Paradise Island, kde najdete vše pro splnění dovolené snů. Tvoří ho hotel, restaurace pod taktovkou michelinských šéfkuchařů, kasino i přístav, vlastní akvapark i laguny s více než padesáti tisíci mořskými živočichy. Jedná se o největší lokalitu svého druhu mimo volnou přírodu.

Vinný sklípek plný rarit

Pokud byste chtěli svůj čas na Bahamách strávit více v klidu, čeká na vás v The Ocean Club, Four Seasons Resort. Jedná se o první luxusní resort, který se na Bahamách otevřel už v roce 1962 a přitahoval celebrity stejně jako náročné cestovatele. Stojí u osmikilometrové bělostné pláže na ostrově Paradise a je obklopen zahradami ve stylu Versailles. S prémiovými službami by tu byl spokojen i Ludvík XIV. Na Ocean Club Golf Course můžete odpálit míček a pak si vychutnat sklenku v pověstném Martini Baru. A ještě zajímavost pro milovníky vína. Na Bahamách se nachází třetí největší vinný sklípek na světě. Najdete ho v Nassau v ikonickém hotelu Graycliff s první pětihvězdičkovou karibskou restaurací. Zdejší sklípek obsahuje skutečné unikáty, konkrétně jde o 250 tisíc lahví od čtyř set vinařů z patnácti zemí včetně rarit a nejdražších lahví světa, jako je například Chateau Lafite z roku 1865 nebo Rudesheimer Apostelwein z brémského Ratskeller z roku 1727. K dispozici je rovněž cognateque s devíti tisíci lahvemi koňaků a portského. 

Text: Barbora Slavíková Literová

Foto: Getty Images, archiv


Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Čtěte také

BYZNYS & REALITY
LIFESTYLE
ROZHOVORY
ARCHITEKTURA & DESIGN
Estate Awards
O portálu
O magazínu Estate
Reference
Premium Media Group
Kontakt
Všeobecné obchodní podmínky
Zásady ochrany osobních údajů
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

Sociální média

© 2021 All rights reserved​

Made by RomanJelinek.cz | full servisová marktingová agentura

Porovnejte nabídky