Rezidenční projekt Timber Praha představuje první vícepodlažní dřevostavbu bytových domů v moderní historii hlavního města. Bytový dům měl přitom při svém zrodu původně předurčenou klasickou, železobetonovou podobu.
Timber Praha
Místo: Praha-Řeporyje
Investor: UBM Stodůlky, s. r. o.
Autor původního návrhu: CASUA
Autor původního návrhu: CASUA
Spolupráce: Pavel Horák, Zdeněk Konvalina / Prodesi/Domesi, Robert Prix – statika
Generální projektant / generální zhotovitel: UBM Development Czechia, s. r. o.
Prefabrikované koupelny: Sanika
Užitná plocha: 6 150 m2
Projekt: 2023
Realizace: 2024
Foto: UBM Development Czechia
Autorská zpráva
Autorem původního projektu pro stavební povolení je architektonická a projektová kancelář Casua, jež návrh projektovala klasicky s nosnou konstrukcí v železobetonu. V prosinci 2021 vedení UBM ve Vídni rozhodlo, že čtyři domy projektu Timber Praha s celkem šedesáti dvěma byty budou upraveny a postaveny jako dřevostavby. Z tohoto důvodu úpravy projektové dokumentace kompletně převzala projektová kancelář UBM Development Czechia v Praze.
O spolupráci na projektu byli proto požádáni architekti Zdeněk Konvalina a Pavel Horák ze společnosti Prodesi/Domesi, kteří mají bohaté zkušenosti s návrhem i realizací dřevostaveb v České republice.
V únoru 2022 započal projekt na změnu stavby, upravily se dispozice, fasády domů, a především vyhrazené domy byly změněny na dřevostavby. Od dubna do října 2022 byla zároveň zpracována dokumentace pro provedení stavby a podklady pro výběr dodavatelů. Do konce roku 2022 pak proběhl výběr hlavních dodavatelů, kde byla pro dřevěné části hrubé stavby, fasádní plášť a kompletní střechy zvolena rakouská firma ELK.
Situace
Projekt dřevostaveb sestává ze čtyř bytových domů, třípodlažních L a M a čtyřpodlažních J a K, s celkovým počtem šedesáti dvou bytových jednotek s dispozicemi 1 + kk až 4 + kk o velikosti od 39 m2 až do 110 m2.
Objekty J a K jsou situovány na jihozápadním okraji obytného souboru, podél hlavní komunikace Poncarova. Svým architektonickým výrazem s výraznými průběžnými balkony, které mají oblé rohy, a stupňovitě uskakující fasádou navazují na pojetí nejen objektů L a M, ale i ostatních domů druhé etapy souboru Arcus City. Výjimkou je severozápadní fasáda chodbového traktu s předsazenými výtahy, která tvoří zároveň hlukovou clonu vůči hlavní ulici.
Objekty J a K jsou v nadzemních podlažích řešeny jako samostatné, propojuje je však jeden společný suterén. Každá budova má vstup ze severozápadní strany od obslužné komunikace a neruší tak velkorysé předzahrádky bytů v přízemí, které jsou situovány na jihovýchodní stranu. V podzemní části se nachází parkovací stání, sklepy a strojovna chlazení a topení.
Objekty L a M projektu Timber Praha jsou umístěny v centrální části komplexu a mají tři nadzemní a jedno podzemní podlaží. Tvoří dvojici symetricky stejných samostatných domů, měřítkem a velikostí mají charakter viladomů. Architektonický koncept koresponduje s ostatními objekty, opakuje se prvek průběžných balkonových desek s oblými rohy a stupňovitě uskakující fasádou.
Konstrukční řešení
Podzemní část stavby je kompletně ze železobetonu. ŽB-konstrukce spodní stavby přechází v podezdívku v přízemí z důvodu vyvýšeného založení dřevostavby 250 mm nad terén. Celá nadzemní část je řešena jako dřevostavba. Nosnou konstrukci dřevostavby tvoří masivní deskový systém, konkrétně panely z křížem vrstveného dřeva CLT (Cross Laminated Timber). Výhodou CLT-panelů je jejich výborná statická únosnost, jsou difuzně otevřené, od tloušťky 60 mm i vzduchotěsné, rozměrově přesné i stálé a mají dobrou požární odolnost. V České republice se osvědčily na stavbách rodinných domů, jejich potenciál je však daleko větší. Tato technologie je natolik pokročilá, že umožňuje stavět i daleko vyšší budovy. Panely jsou až pětkrát lehčí než betonové, a to při zachování velmi dobré nosnosti.
Tyto panely jsou použity pro veškeré nosné vnitřní stěny, stropy a balkony. Je z nich dokonce realizována i výtahová šachta, první tohoto druhu v České republice. Výjimku tvoří objekt J, kde jsou schodiště a výtahová šachta v celé výšce budovy z požárních důvodů betonové.
Nosná dřevěná konstrukce vnějších fasádních stěn je zhotovena ze sloupkové rámové konstrukce, nazývané také TBF (Two By Four). Jsou použity sloupky KVH 60 × 200 mm. Důvodem pro použití tohoto systému byla především menší celková tloušťka fasádní stěny a nižší náklady. Tepelněizolační výplň mezi sloupky je z minerální vlny. Rámovou konstrukci z vnitřní strany zaklápí protipožární sádrokartonová deska s vloženou parozábranou, z vnější strany je záklop ze sádrovláknité desky. Vestavěná dřevěná okna jsou zasklena izolačním trojsklem a mají součinitel prostupu tepla U = 0,76 W/m2·K.
Fasáda je navržena ve dvou provedeních. V místech balkonů je použita provětrávaná fasáda se svislým dřevěným obkladem realizovaným systémem latí a kontralatí s pojistnou difuzní folií. Uliční fasády se vstupy do objektů, které nemají balkony, jsou provedeny jako kontaktní zateplovací systém s použitím tepelné izolace z minerální vlny.
Veškeré dřevo použité v nosné konstrukci je smrkové. Pouze venkovní dřevěné obklady fasády jsou z modřínu bez povrchové úpravy.
Střechy všech domů jsou ploché jednoplášťové, v provedení konvenčním (tzv. teplé), s tepelnou izolací ze spárových klínů v průměrné tloušťce 300 mm. Finální vrstvu tvoří extenzivní zeleň s kačírkem podél atiky a instalované technologie.
V objektech L a M byly do všech třiceti bytů instalovány prefabrikované koupelny a WC.