Jelikož je výroba skla extrémně náročná na energie, společnost AGC dlouhodobě hledá způsoby ke snížení dopadu jejích aktivit na životní prostředí. Strategii udržitelnosti tvoří dva základní cíle: být v přední linii při vývoji nových produktů a přinášet klientům udržitelné výrobky. Druhým cílem je, aby byly při výrobě těchto produktů používány technologie, které budou nejvhodnější z ekologického hlediska, a budou minimalizovat dopad na životní prostředí.
Komplexní přístup zahrnuje procesy výzkumu a vývoje, zásobování i výroby, celý dodavatelský řetězec a dopravu až po ukončení celého cyklu v souladu s přístupem Cradle to Cradle.
Týká se šesti klíčových sfér:
- udržitelné získávání surovin
- používání vysoce výkonných tavicích pecí
- větší využívání skleněných střepů (recyklovaného skla)
- využívání ekologických zdrojů energie
- optimalizaci dopravy mezi závody Skupiny (vrstvení skel, nanášení povlaků)
- optimalizaci přepravy hotových výrobků
Udržitelnost bez kompromisu
AGC rozšířila portfolio výrobků o Low-Carbon Planibel Clearlite, sklo s nízkou uhlíkovou stopou, které jakožto základní sklo je k dispozici pro klíčové škály skel: bezpečnostní skla, tepelně izolační skla a skla s protisluneční ochranou. Tyto nové výrobky ze skla s nízkou uhlíkovou stopou si zachovávají stejný estetický vzhled, kvalitu a technické parametry jako tradiční ploché sklo AGC. Plavené sklo Low-Carbon Planibel Clearlite, jehož uhlíková stopa činí pouhých 7 kg CO2 na m² (pro tloušťku 4 mm), je úspěšně vyráběno v závodě v belgickém Moustier a francouzském Seignbouse.
Investoři volí udržitelné stavební projekty
Investoři a majitelé budov stále častěji požadují, aby se v jejich projektech používaly udržitelné materiály. Udržitelné budovy mají menší ekologickou stopu, minimalizují spotřebu neobnovitelných zdrojů a snižují emise skleníkových plynů. Ve fázi výstavby je třeba zohlednit různé aspekty, jako je použití dekarbonizovaných materiálů, recyklovatelnost, možnost opětovného použití stavebních prvků a snížení množství odpadu, a to jak během procesu výstavby, tak i po ukončení životního cyklu budovy. Pro investory a vlastníky hovoří i finanční argumenty: zdravé a ekologické budovy znamenají vyšší nájemné a vyšší prodejní ceny, čímž se zase zvyšuje potenciál dlouhodobého růstu hodnoty investice. V souladu s tím mohou investoři a investiční manažeři díky snaze o udržitelná portfolia aktiv řešit své cíle v oblasti nepřímých emisí navazujících činností a zlepšit své reference v oblasti ESG.
Mezi první projekty, které využívají sklo s nízkou uhlíkovou stopou AGC, se zařadila výstavba projektu Nervesa 21 v italském Miláně, kde bylo použito 6 500 m² skla Low-Carbon Stratophone 66.2 a skla Low-Carbon Planibel Clearlite. Jak o tomto rozhodnutí hovoří zástupce investora i architekt můžete zjistit ve videu zde.
Další významné projekty se sklem s nízkou uhlíkovou stopou od AGC:
- Výzkumné a diagnostické středisko UMC, Amsterdam, Nizozemsko
1 600 m² skla Low-Carbon ipasol Ultraselect 62/29 (sklo s protisluneční ochranou) a skla Low-Carbon Planibel Clearlite (jednoduché sklo). - Mobilis, Brusel, Belgie
projekt přestavby společnosti D‘Ieteren Immo: Low Carbon Stratobel 44.2 a Low-Carbon Stratophone 44.2. - NDR Fernsehen, Hamburk, Německo
Na fasádě nové budovy televize NDR Fernsehen v hamburské čtvrti Lokstedt bylo použito přibližně 2 000 m2 skel Low-Carbon Stratobel iplus 1.1 a Low-Carbon Energy 72/38.
Hledáte-li odborné posouzení vašeho projektu z hlediska použití skla s nízkou uhlíkovou stopou, kontaktujte odborníky společnosti AGC Flat Glass Czech.
Kontakt: AGC Flat Glass Czech a.s., člen AGC Group, Sklářská 450, 416 74 Teplice – [email protected] – +420 725 677 903 – www.agc-yourglass.com