Hlavním tématem letošního ročníku festivalu Den architektury jsou rekonstrukce a obnovy, které vycházejí z dlouhodobého zájmu pořadatelů o osvětu udržitelnosti v architektuře. Program nabídne příklady zdárných řešení rekonstrukcí či obnov, od drobných staveb až po urbanistické komplexy
a krajinné kompozice. V rámci festivalu se veřejnosti otevřou například Palác Langhans, který získal ocenění Stavba roku 2003 a jehož autorem rekonstrukce je Ladislav Lábus, společenské sály a salonky secesního Reprezentačního domu architektů Antonína Balšánka a Osvalda Polívky, který prošel rozsáhlou rekonstrukcí od ateliéru ADNS. V Brně bude možné navštívit Otevřenou zahradu, nízkoenergetickou administrativní budovu, která po rozsáhlé rekonstrukci disponuje například vlastní fotovoltaickou elektrárnou. Dále program zve i na prohlídku zvířecího krematoria Věčná loviště v Žižicích architekta Petra Hájka nebo kulturního centra Telegraph v Olomouci, na jehož rekonstrukci se podílelo studio Ječmen.
Zelená architektura
Témata letošního Světového dne architektury navazují na evropskou iniciativu Evropský rok zelenějších měst 2022, který si klade za cíl poukázat na význam zelené infrastruktury a nevyužité možnosti zvyšování kvality života ve městech a povzbudit občany k místní agendě. Den architektury tak představí i zdařilé revitalizace veřejných prostranství, nové parky, nová krajinná řešení s ohledem na modrozelenou infrastrukturu i ekologické budovy. Nabídne například prohlídku nové regionální centrály ČSOB v Hradci Králové ateliéru Projektil architekti nebo unikátní dřevostavby pro sídlo Kloboucké lesní ateliéru Mjölk. V Praze se zaměří mimo jiné na proměny ostrova Štvanice, zahrady v Emauzích, pražské nouzové kolonie na periferii Prahy nebo proměny a vize veřejných prostranství na Vyšehradě. V Brně se mohou zájemci těšit například na komentovanou procházku po jednotlivých fázích úprav ploch veřejné i soukromé zeleně od parku Lužánky až do Černých Polí.
Josip Plečnik a jeho odkaz
Slovinskému architektu Josipu Plečnikovi se podařilo vtisknout nejen jedinečný charakter Pražskému hradu a řadě dalších míst, ale také ovlivnit myšlení celé generace architektů. Festival se proto zaměřuje na Plečnikovy slavné realizace, ale také na jeho odkaz v dějinách architektury. Představí tvorbu jeho žáků a následovníků, jakými byli například Josef Fuchs, Ludvík Hilgert, Karel Řepa nebo Otto Rothmayer. Program neopomíjí ani práci jeho vrstevníků a poukáže na stylový rozptyl vídeňské školy Otto Wagnera, kterou Plečnik absolvoval.
Pocta Aleně Šrámkové
Den architektury věnuje samostatnou programovou sekci poctě první dámě české poválečné architektury Aleně Šrámkové, která zemřela v březnu letošního roku. Alena Šrámková patří mezi nejvýraznější osobnosti české architektury několika posledních dekád a její osobitý rukopis nalezneme v celé řadě významných staveb. V Praze festival vedle architektonické procházky po jejích realizacích v centru města i na sídlišti Lužiny blíže představí například novou budovu Fakulty architektury ČVUT nebo přestavbu ateliéru Věry a Vladimíra Janouškových, dále nabídne prohlídku vily v Černošicích, meteorologické stanice v Maškově u Chebu nebo procházku kolem Tyršova mostu v Přerově.
Film a architektura
Paralelně se Dnem architektury probíhá také filmový festival Film a architektura. Ve dnech 29. září až 4. října představí již pojedenácté ve více než dvou desítkách českých a slovenských měst mezinárodní a tuzemské snímky s tematikou architektury a urbanismu. Na návštěvníky čeká rozšířená nabídka promítání v řadě osvědčených kinosálů i v méně známých a netradičních prostorách. Nebudou chybět ani diskuze s tvůrci a další speciální doprovodný program. Festivalové sekce se tematicky zaměří na tvorbu tzv. neviditelných architektů, tedy autorů významných staveb s širší veřejnosti méně známými jmény, či významnou osobnost české architektonické scény Alenu Šrámkovou.
Pořadatelem a odborným garantem festivalu je spolek KRUH. Podrobný program je k dispozici na www.denarchitektury.cz a www.filmarchitektura.cz.
1. Den architektury nabídne i mimořádné uvedení skladby jazzového muzikanta Emila Viklického Pocta Josipu Plečnikovi, která zazní v Plečnikově kostele Nejsvětějšího srdce Páně na pražských Vinohradech. Mimořádné dílo Viklický zkomponoval na motivy korespondence dcery Tomáše Garrigua Masaryka Alice Masarykové, a právě architekta Plečnika.
4. 10. | 20:00 vstupenky GoOut
2. Umělecké centrum Telegraph vzniklo v budově bývalé továrny na telefony z roku 1908. Industriální budova nyní slouží galerii, coworkovému hubu, rezidencím pro umělce i kavárně. V rámci Dne architektury provedou budovou osobně autoři rekonstrukce z Ječmen studia.
1. 10. | 17:00
3. Nová budova regionální centrály ČSOB v Hradci Králové od ateliéru Projektil se vyznačuje městotvorným charakterem a ohleduplností k životnímu prostředí. Budova vychází z potřeb pro flexibilní práci zaměstnanců banky a poskytuje místo pro setkávání a spolupráci.
1. 10. | 11:00, 12:30, 14:00
4. Rozsáhlá rekonstrukce domu Na Skále v pražské Truhlářské ulici pod vedením architekta Jana Karáska z ateliéru KAVA, dokončená v minulém roce, spočívala v transformaci domu na volnočasové centrum Jednička. Dvůr, který byl proměněn na pobytový prostor se zelení, je doplněn novou dostavbou venkovní schodišťové věže s výtahem a technickým a sociálním zázemím.
1. 10. | 12:00 – 16:00
5. Objekt sídlištních jeslí ze sedmdesátých let dvacátého století našel nové využití jako výukové centrum jazykové školy a sídlo nakladatelství. Autor rekonstrukce Jan Zelinka z Atelieru 38 stávající objem nově doplnil krytými terasami a ochozy, které zajišťují příjemné klima v interiéru a zároveň tvoří rozhraní mezi učebnami a zahradou.
1. 10. | 10:00
6. Bývalá univerzitní menza UJEP v Ústí nad Labem se proměnila díky rekonstrukci podle návrhu libereckého studia Mjölk v Dům umění. Nové uspořádání domu splňuje vysoké nároky současného galerijního provozu, který doplňuje multifunkční sál a rezidence pro studenty.
1. 10. | 13:00
7. Brněnská tržnice na Zelném trhu byla postavena v letech 1947–1950 podle návrhu architektů Emanuela Hrušky a Viléma Zavřela a od té doby prošla několikrát rekonstrukcí. Stavební úpravy architekta Michala Palaščáka z roku 2017 v maximální možné míře navrátily komunikační vazby domu do původního stavu před necitlivými úpravami z devadesátých let.
1. 10. | 11:00