- Místo: Karolinská 707/7, Praha-Karlín
- Klient: Allen & Overy
- Autoři: Ing. arch. Jakub Heidler, Ing. arch. Jan Kačer / Studio Reaktor
- Spoluautoři: Ing. arch. Marek Svoboda, Ing. arch. Petr Mandík, Mgr. Pavlína Mojská, Mgr. Maria Lucia Cicero
- Projekt: 2020
- Realizace: 2021
- Užitná plocha: 1150 m²
- Foto: Studio Flusser
- Vizualizace: Karel Buhr
Klišé advokátních kanceláří s vysokými koberci, koženými klubovkami a decentním lobby architekti obrátili jiným směrem. Řešení formoval hlavní výstup práce pro klienta ‒ smlouva. V podání architektů ‒ smlouva s designem. S kultivovaným prostředím pro právníky, kteří potřebují „focus roomy“ i práci v komunitě. Často pracují z domova, ale potřebují mít k dispozici moderní technologie, z větší části umístěné v cloudu. To byly předpoklady, s nimiž přistupovali k navrhování.
Od vstupu na český trh v roce 1992 získala pražská pobočka mezinárodní právní firmy Allen & Overy výbornou pověst a zařadila se tak do sítě dalších 44 jejích kanceláří ve světě. Právní a advokátní praxe je dnes často součástí poradenství u startupových projektů, velkých akvizic a malých IT revolucí. Klient byl navíc netradiční i tím, že se stěhoval mimo prémiovou lokalitu Prahy 1.
„Ve Smlouvě o designu jsme společně definovali čtyři hlavní body. Cloud je místem, kde se potkává mezinárodní a lokální know-how kanceláře. Každý den se vydáváme na cestu ‒ do práce, do stránek smluv, do složitých procesů, to je druhý bod. Právo pro nás znamená strukturu ‒ paragrafy, body a odrážky, které mají logiku, navzájem se podmiňují a doplňují. Tolik zatřetí. A na konci toho všeho je podpis. Rozsvícené světlo na konci cesty je čtvrtým bodem naší společné smlouvy. Inspirací byl pro
nás také proces vzniku dobře vyladěné smlouvy, která musí být přesně formulovaná. Při procesu jejího ladění se často používají zvýrazňovače nebo papírky pro rychlejší orientaci. I tyto prvky nás při návrhu ovlivnily,“ vysvětlují autoři návrhu.
Důležité byly vazby prostoru a jeho funkce: od „silent“ a „focus roomu“ přes společné interiéry až po prostředí pro klienty. Hlavní průhledová osa prochází vstupním lobby, umožňuje průhledy do okolí. Kolmo na ni jsou dvě sekundární osy, které definují chodby. V jejich průhledu navrhli otevřené prostory podporující výhledy do okolí. Dalším důležitým místem byly rohy jako místa pro setkávání. Ve středu
kanceláří okolo hlavního komunikačního jádra pak umístili „cloud“. Koncept v sobě nese hierarchii a zónování prostoru. Z jedné strany ho definuje cloud, z druhé metalické šanony. Proudění energie se otvírá do rohů, nabaluje na sebe bary a recepce. Vrstvu kanceláří, zasedacích místností a „relax roomu“ umístili mezi fasádu a šanony.
Atribut zónování promítli skrze kolmice na fasádu budovy, kde má klient pronajatá dvě patra. Tyto kolmice rozdělují vrstvu kanceláří, mezi fasádu a šanony vložili příčky. K příčkám jsou přisazeny stoly, které jsou v zákrytu s metalickými boxy. Rohy dispozice věnovali knihovně, zasedacím místnostem, terase a open officu. Prostřední část této vrstvy je určena pro kanceláře. A jak využili navigační lepicí papírky ze zmiňovaných smluv? Tam, kde mají být ‒ ukazují, kde pracuje konkrétní člověk a navigují při procházení prostorem.
A další symboly? Originální světla z ohýbaných červených profilů procházející interiéry obou pater jsou symbolickým podpisem architektů na naplněné smlouvě s designem.
Autor: Petra Vorelová
Foto: Studio Flusser