Systém modulárních dřevostaveb patří ke konstrukčním trendům současné udržitelné architektury. Rychlá výroba, lehká a pevná konstrukce, usazení bez betonových základů, vysoká životnost, snadné rozšíření, přemístění i recyklace stavby. Možnosti a výhody modulární architektury prezentuje Eko modular na svém rodinném a firemním sídle v jihomoravských Tvrdonicích.
Rodinné a firemní sídlo Eko modular
Místo: Rybáře 39/25, 691 53 Tvrdonice
Investor: Eko modular
Autoři: Gabriela Juřenčáková / Eko modular, Pavel Šánek, Monika Zvonková / Semela ateliers
Užitná plocha: 149 m2 – rodinný dům, 101 m2 – administrativa
Náklady: 15 mil. Kč bez DPH (rodinný dům), 7 mil. Kč bez DPH (administrativa)
Spolupráce: Jakub Král a Jaroslav Pospíšil / Atelier 3 – projektové dokumentace pro stavební povolení a inženýring, Barbora Hubková / Atelier Gaia – koncepce zeleně
Projekt: 2023
Realizace: 2024
Foto: BoysPlayNice
Autorská zpráva
Vize věnovat se modulárním dřevostavbám přivedla Gabrielu a Vojtěcha Juřenčákovy v roce 2018 k vlastnímu podnikání. Počátky velkého dobrodružství neprovázela žádná kapitálová jistota, ale víra ve smysluplný plán a maximální osobní nasazení.
Výrobní areál v Tvrdonicích byl sice ideální z hlediska haly i logistiky, dezolátní stav však vyžadoval náročné opravy a přizpůsobení nové výrobě. Během prvního intenzivního roku ve výrobním areálu, kam si přivezli i ukázkový modul, v němž dočasně bydleli, si uvědomili, že místo je jim blízké, a jelikož je v okolí takřka nemožné získat pozemek či pronájem k vlastnímu bydlení, rozhodli se v areálu trvale usídlit. Z jedné strany je dnes obklopuje krásná krajinná scenérie přilehlých polí a blízkých lesů jihovýchodního Slovácka, z druhé strany výrobní areál, který prochází postupnou kultivací, z níž profitují také místní rezidenti.
Koncepci pro flexibilní a adaptabilní rozvoj areálu navrhl zlínský Semela Ateliers. Důležitým požadavkem bylo vytvořit z průmyslového areálu vizuálně přívětivé prostředí, příjemné pro život. Proto byl do celkového řešení zakomponován také biotop a velké množství zeleně. Nové rodinné i firemní sídlo bylo navrženo k uliční čáře, jako přirozené, pohledově vlídné rozhraní mezi obcí a průmyslovým areálem.
Dlouhá dominantní horizontála administrativy cloní výrobu v areálu a rovněž chrání přízemí rodinného domu od ruchu hospodářské cesty. Obytná stavba je koncipována vertikálně, přičemž dynamický kontrast navzájem propojených objektů vnáší do areálu zajímavý prostorový zlom. Celek s dřevěnými fasádami a zelenými střechami působí minimalisticky a reflektuje filozofii firmy – jednoduchost, efektivitu, udržitelnost.
Jednopatrová velkoplošně prosklená administrativa usazená na zemních vrutech je sestavou tří modulů. Její vnitřní dispozice variuje od uzavřených kanceláří po otevřený jednací prostor. Navazující obytná stavba využila již existujících základů původní hospodářské budovy, což vyžadovalo „customizaci“ architektonického návrhu a konstrukčního řešení. Patrový dům s obytným přízemím, kuchyní, jídelnou a dvěma ložnicemi propojuje masivní dřevěné schodiště ústící do knihovny a pobytové střešní terasy. Směrem k výrobnímu areálu je hmota domu kompaktní s okny maskovanými laťkovou fasádou. Velkoplošně se naopak otevírá v přízemí do dvora s jezírkem a saunovým modulem, výhledy z ložnice v patře a ze střešní terasy směřují do malebné krajiny.
Sauna s vysokým standardem vybavení a venkovní jezírko jsou místem pro relaxaci v chladných i teplých měsících, kdy je modul využíván jako zázemí pro „garden party“.
Obě modulární dřevostavby kombinují přírodní materiály a špičkové technologie. Konstrukce i povrchy využívají dřevo, které spolu s čerstvým vzduchem, dostatkem denního světla a nepřímým umělým osvětlením vytváří zdravé vnitřní prostředí. Komfort vnitřního klimatu zajišťuje sofistikovaná rekuperace diskrétně umístěná za zvukověizolačními dveřmi a v podhledech chodeb.
Interiér rodinného domu a kanceláří ovládla přívětivost a měkkost dřeva. Ve společných prostorách administrativy tvoří kombinace dřevěných prvků s monochromatickou stěrkou elegantní celek. Velkoplošná prosklení propojují interiér s venkovní zelení a zároveň umožňují přirozené vyhřívání prostor. V letních měsících chrání interiér screeningové rolety a venkovní žaluzie. Skleněné příčky a pivotové dveře dále podporují pocit vzdušnosti a velkorysosti. Dřevěné fasády a zelené střechy přirozeně začleňují objekty do krajiny i okolní zástavby. Zeleň – od stromů a křovin po záhony trvalek a zelené střechy – má pozitivní vliv na psychiku člověka a zároveň přispívá k regulaci mikroklimatu. Energetická soběstačnost je zajištěna fotovoltaickými panely s bateriemi a systémem tepelných čerpadel vzduch-vzduch. Srážková voda je odváděna do podzemních akumulačních nádrží a slouží k zavlažování rozsáhlých ploch zeleně v areálu.
O studiu
Semela Ateliers
Architektonickou kancelář Semela Ateliers založili v roce 2017 Ladislav Semela, Pavel Šánek a Monika Zvonková. Jedná se o mladý tým s ambiciózním přístupem k architektuře a moderním technologiím, s úctou k tradici. V procesu tvorby se soustředí na praktickou a ekonomickou stránku, stejně jako na krásu a originalitu návrhu. Zabývají se různými typy projektů od konceptu až po jejich realizaci.