Autoři: Tomáš Kozelský, Viktor Odstrčilík, Alexandra Georgescu Baťková, Táňa Kantor, Markéta Fišerová, Studio KOGAA
Místo: Jihomoravské inovační centrum, Brno
Spolupráce: Josef Řehák, Natálie Hradilíková (nábytek), STEEZY Studio (grafický design), HappyFish (LED neony)
Hrubá podlahová plocha: 1655 m²
Realizace: 2023
Foto: BoysPlayNice
Ve společném úsilí o opětovné využití stávajících městských nemovitostí se architektonické studio KOGAA společně s Jihomoravským inovačním centrem (JIC) pustilo do druhého „retrofit“ projektu v Brně – přestavby pracovního prostoru bývalé laboratoře na otevřený inovační ekosystém, který podporuje úspěšné podnikatele v regionu.
Institut JIC poskytuje prostory a podpůrné služby studentům, „start-upům“, „scale-upům“ i zavedeným firmám s unikátními škálovatelnými produkty, které mohou mít globální dopad na trh. JIC se stal klíčovým otevřeným inovačním ekosystémem, který podporuje úspěšné podnikatele v regionu.
Během pandemie a po ní, kdy společnost zahájila proces vnitřní obnovy, se její pracovní model začal měnit a vyvíjet směrem k větší otevřenosti a spolupráci. V důsledku toho se původní pevné a strukturální uspořádání objektu výzkumné laboratoře, ve kterém společnost sídlí, stalo zastaralým. Studio KOGAA jakožto specialista na alternativní modernizaci pracovních prostor byla požádáno, aby přišlo s novou vizí kanceláře, která bude podporovat setkávání a spolupráci, poskytne pocit otevřenosti a kreativity, a zároveň přinese udržitelná řešení pro novou firemní strukturu.
K dosažení kýžené změny, byly v celém objektu nahrazeny uzavřené příčky průhlednými organickými stěnami, v nichž jsou umístěny zasedací místnosti i soukromá pracoviště. Díky tomuto plynulému designu zmizelo původní uspořádání založené na chodbách. Nahradily ho organické meziprostory, které podporují mezilidské vztahy. Také odvážný barevný systém zónování informuje o prostorách pro práci a setkávání. Zatímco modrá zóna je vhodná pro klidnou a samostatnou práci, červené a oranžové prostory jsou určeny pro interaktivnější využití.
Dále bylo pozitivního dopadu na způsob práce dosaženo vyčleněním jednotlivých pater pro různé úrovně odbornosti uživatelů. Přízemí je díky otevřenému „coworkingovému“ prostoru věnováno především začínajícím podnikatelům, zatímco vyšší patra slouží týmu JIC, zavedeným „start-upům“ a etablovaným firmám.
Dalším důležitým cílem bylo snížit energetickou náročnost budovy a omezit množství odpadu při rekonstrukci. Aby se zabránilo zbytečným tepelným ztrátám, je nyní horní patro odděleno od přízemí prosklenou příčkou. Většina nábytku byla znovu použita z předchozích kanceláří, stejně tak osvětlení a povrchová úprava hlavního patra. Prostory jsou navrženy tak, aby přilákaly podnikatele, začínající firmy a digitální podniky. I proto je v přízemí umístěna ikonická instalace, která představuje identitu JIC a zároveň interaguje s prostorem. Jedná se o barevné stínidlo z plexiskla, které přes den vrhá barevné odlesky na okolní povrchy, a vizuálně tak propojuje přízemí s horním patrem.