Rodinný dům koncipovaný jako bungalov bývá častou odpovědí na otázku stavění v otevřené krajině, jen málo definované terénem či bezprostředním okolím. Čerstvý přírůstek do diskuse přinášejí slovenští BEEF architekti.
Dům v mřížce
Místo: Trnava, Slovensko
INVESTOR: soukromá osoba
ARCHITEKT: Radko Buzinkay, Andrej Ferenčík, Lukáš Valenčin, Zuzana Capková / BEEF architekti
SPOLUAUTOR: Tomáš Minarovič
SPOLUPRÁCE: František Denk – statika, Tomáš Balažovič – zdravotechnika, Ondřej Zikán – vytápění, větrání, Petr Bürger – elektrotechnika, Jindřiška Hüttnerová – požární bezpečnost, Tomáš Sklenář – zahradní úpravy
PLOCHA POZEMKU: 2 643 m²
UŽITNÁ PLOCHA: 296 m²
PROJEKT: 2019
REALIZACE: 2021
FOTO: Matej Hakár
Na okraji Trnavy vyrůstá nová obytná čtvrť. Struktura zástavby plyne od sítě řadovek, přes hustou šachovnici domů, až po rozlehlé krajní pozemky s výhledy do přírodního prostředí blízké rekreační zóny. Právě zde jsme našli dostatek prostoru pro rozvoj konceptu přízemního domu s extenzivním přesahem bydlení do exteriéru.
Už při prvním pohledu je zřejmé, že elementární kulisy fasád, které ohraničují čtvercový půdorys domu, ukrývají členitou organickou vnitřní strukturu. Klasické schéma kompaktního domu, rozšířeného o terasu/terasy, nahrazuje otevřená obytná krajina s nárazníkovými zónami různých proporcí. Osnova vzájemně posunutých monolitických stěn a zasklení vytváří kompozici, která se otevírá, nebo naopak uzavírá – v reakci na orientaci ke světovým stranám, potřebnou míru soukromí a kontaktu s exteriérem. Horizontální konstrukci přesahuje obvodový plášť v rozmezí dvou až pěti metrů. Vyplňuje pomyslnou čtvercovou půdorysnou stopu a rozšiřuje obytnou plochu domu o „exteriérové pokoje“. Prostor s možností dodatečného stínění screenovými roletami vytváří i v horkých letních měsících ideální prostředí pro pobyt. Do hluboké dispozice vnáší světlo atrium, které podporuje myšlenku propojení bydlení s exteriérem, při zachování soukromí vůči sousedům.
Záměr vytvořit volný prostorový rámec je čitelný při pohledu na půdorys. Nerušená pohledová osa plyne celým prostorem od vstupu až do zahrady. Jako příklad poslouží rozsáhlá garáž, propojená prostřednictvím prosklení s exteriérem i se vstupní částí. Poctivá technicistická kvalita prostoru umožnila bezproblémovou adaptaci jeho části na domácí posilovnu. Prostorová variabilita je v tomto domě zakódována vědomě. Půdorys je díky dostatečné prostorové rezervě připraven na budoucí změny programu a požadavků.
Do otevřené denní zóny domu procházíme podél křídla pro hosty s vlastním zázemím. Solidní materialita technického bloku, s kanelovaným dřevěným obkladem po pravé ruce, působí jako protiklad k otevřenému atriu. Oboustranně prosvětlená denní zóna s rozsáhlým prosklením směřujícím na jihozápad – do zahrady i do protilehlého atria – zahrnuje obývací pokoj, jídelnu a kuchyň. Posuvná křídla zasklení stírají hranici mezi interiérem a exteriérem. Bydlení se v letních měsících z velké části přesouvá do stinného prostoru terasy.
Dispozičnímu schématu odpovídá konstrukční systém domu. Monolitické nosné stěny doplňuje dvojice ocelových sloupů. Exteriérové verandy jsou navrženy jako subtilní ocelové konstrukce, které umožňují nejen zachovat štíhlou proporci prvků, ale též integrovat stínění a osvětlení v rovině obkladu. Čistotu řešení podtrhují zapuštěné rámy zasklení. V pohledech jsou viditelné jen hliníkové profily posuvných křídel. Fasády domu ze strany exteriéru sjednocuje obklad z cementovláknitých desek a rastr šedé dlažby. Střechu s klasickou skladbou zakončuje vrstva vegetačního substrátu a extenzivní zeleň.
Zdrženlivý princip ztvárnění interiéru staví do popředí prostorové kvality domu. Rozsáhlé plochy stěn, podlah a vestavěného nábytku členíme hrou se strukturou materiálů. Hladké plochy střídají strukturované povrchy. Otevřený prostor dotváří jen několik nábytkových solitérů – například kuchyňský ostrůvek s vinotékou. Dveře a odkládací prostory integrujeme do vestavěného nábytku. Prioritou jsou – podobně jako v našich předešlých projektech – materiály ve své přírodní podobě.
„Vyčištěním“ finální formy vznikla v Trnavě realizace, která v lokálním kontextu vyniká nezvyklou strohostí. Elegance je ukryta v prostorovém řešení, které těží z velkorysých vstupních podmínek. Pracujeme s jednoduchou materialitou, necháváme vyznít samotnou strukturu prostorů domu a hru světla na čistých plochách. Podobně dotažené dílo by se nepodařilo realizovat bez vzájemného porozumění architektů a klienta.
Architektonický ateliér BEEF
BEEF je architektonický ateliér, který založili Rado Buzinkay a Andrej Ferenčík krátce po ukončení studií na STU Bratislava, TU Wien a ETH Zürich. Od začátku je těžištěm jejich tvorby bydlení. Nejprve v míře interiérů, později rodinných domů, až po objevování širších souvislostí v urbanismu. Jejich portfolio zahrnuje realizace na Slovensku, v Česku, Rakousku, Švýcarsku, Španělsku a Spojených arabských emirátech. Mezi ty nejznámější patří interiér penthouse v Bratislavě (Dlhé diely), rodinný dům s patiem ve Vrakuni, rodinný dům 51 v Záhorské Bystrici, vila Casa Fly na Mallorce, projekt Danubia Park ve spolupráci s ateliérem Baumschlager Eberle a interiér restaurace WERK v Jurkovičově teplárně v Bratislavě.