Budovy postavené před rokem 1945 představují podle projektu Rebuild EU36 % všech emisí CO2 z budov v Evropě. Je tedy jasné, že jejich adaptace na současné energetické a ekologické standardy je nevyhnutelná. V současné době rezonuje odbornou i laickou veřejností návrh Evropského parlamentu, který požaduje, aby budovy v energetické třídě F a G dosáhly do roku 2030 minimálně energetické třídy E. Do budoucna pak návrh počítá s dalším zpřísněním, v roce 2033 by budovy měly splňovat parametry energetické třídy D. Dosažení takových parametrů je velmi ambiciózní a u historických budov komplikované kvůli památkové ochraně řady z nich, nicméně i zde je patrný vstřícný postoj. I historické památky musejí reagovat na nové výzvy, je ale velmi důležité velmi individuálně a důsledně posuzovat míru zásahu na památce ve vztahu k hodnotám, které jsou u různých staveb různé.
U historických budov je nutné hledat možnosti opatření, která respektují podmínky památkové péče. Mezi obzvláště účinná opatření pro snížení energetické náročnosti se pak řadí mimo jiné použití kvalitních oken, respektive velmi efektivně izolujícího zasklení.
Okno k úsporám
Okna totiž představují značnou část obálky budovy, v případě klasických rodinných domů je to odhadem asi 15-20 % plochy všech stěn, u moderněji pojatých staveb může být toto číslo i větší. V minulosti představovala okna energeticky nejslabší článek celého pláště, ta současná ovšem překonávají své předchůdce nesrovnatelně lepšími vlastnostmi a zcela zásadně proměňují jejich fungování. Místo tepelných ztrát totiž dokážou zajistit nemalé tepelné zisky.
„Klíčová je správná volba zasklení ve vztahu ke světovým stranám a opuštění zažité představy, že jeden typ zasklení instalujeme do všech oken v domě. Připravili bychom se tak o možnost využití výhod jednotlivých zasklení. Především u novostaveb je proto vhodné, aby s různými typy zasklení pracoval již projektant při návrhu budovy,“ vysvětluje Andrea Stejskalová, manažerka marketingu společnosti HELUZ IZOS, předního dodavatele zasklení v České republice.
Solární faktor
Jedním z nejdůležitějších parametrů zasklení je totiž solární faktor (g) udávající, jak je zasklení schopné propouštět tepelnou energii ze slunečního záření, čím je jeho hodnota vyšší, tím lépe. Například v případě zasklení trojsklem IZOS ENERGY+ je to hodnota nad 0,6, tedy 60% propustnosti tepelné energie. V zimních měsících, kdy je slunce nízko nad horizontem, zajišťuje takové zasklení cenné solární zisky, jeho perfektní tepelněizolační vlastnosti díky využití tří skel v teplých distančních rámečcích zase zaručují, že získané teplo neuniká z interiéru zpět. Okna de facto vytápějí místnost zcela zdarma. Testování naší společností ukázalo, že zasklení dosahuje povrchové teploty na vnitřním skle až o 2 °C vyšší než běžné zasklení, v úspoře na vytápění to představuje kolem 15 % výdajů.
Snížení nákladů se přitom netýká pouze vytápění, ale rovněž chlazení. V případě trojskla IZOS SHADOW s multifunkčním nízkoemisním a protislunečním pokovením je naopak klíčovou vlastností schopnost sluneční paprsky odrážet, respektive zabraňovat jejich prostupu do interiéru, který se díky tomu nepřehřívá. Významně tak klesají náklady na chlazení velmi energeticky náročnými klimatizacemi. Pokud nelze využít stínicí techniku – což je v případě rekonstrukcí památek prakticky podmínka, je takové zasklení ideální.
Vlastnosti zasklení jsou pro starší budovy nesmírně důležité. Jestliže dnešní zasklení dosahuje součinitele prostupu tepla Ug až 0,5 W/m2K, u starších oken jsou to hodnoty násobně vyšší. U vysloveně historických budov se dá hodnota spíše odhadovat, ale například dvacet až třicet stará plastová okna se pohybují někde kolem hodnoty 2,0 W/m2K. I kdybyste zasklení takového okna vyměnili za nejlevnější dvojsklo IZOS DOUBLE s hodnotou Ug 1,1 W/m2K, klesne prostup tepla zasklením na polovinu. V případě zasklení IZOS ENERGY+ solárním faktorem je prostup tepla na čtvrtině oproti původnímu stavu.
Výměna zasklení se proto stává nejrychlejším a velmi efektivním krokem vedoucím ke snížení nákladů na vytápění.
Autor: HELUZ IZOS