Nová multifunkční sportovní hala je tvořena dvěma výškově odlišnými navazujícími objekty a nachází se na okraji města Kolína, poblíž lesa a řeky Labe. To bylo také určující pro koncept celé stavby. Výrazná horizontální markýza vymezující nízkou stavbu odpovídá rovinaté krajině Kolína a mění měřítko vysoké stavby. Vysoká část haly nad markýzou je obložena dřevem. Záměrem bylo, aby se vysoká hmota haly obrazně ztrácela mezi korunami stromů. Rozměrná okna odkazují k noblese sokoloven postavených za první republiky. Vedle budovy, která je celá bezbariérová, vzniklo parkoviště pro 79 vozidel a provedeny byly i sadové úpravy, včetně vybudování lesního odpočinkového místa s dětskými herními prvky.
Hala je tvořena dvěma výškově odlišnými objekty obdélníkového půdorysu o rozměrech 66,3 x 31,8 m. Konstrukčně je stavba řešena jako prefabrikovaný skelet založený na patkách v kombinaci s prefabrikovanými vnějšími stěnami. Na sloupy jsou ukotveny prahy, vnější stěny a ztužidla včetně atikových. Střecha je nesena osmi příčnými dřevěnými lepenými vazníky o délce téměř 32 m a výšce 1,6 m v hřebeni a 1,2 m v krajním poli. Střešní konstrukce je jednoplášťová a je řešena jako požární předěl s ohledem na umístění FVE elektrárny.
Dispoziční řešení vychází ze základního rozhodnutí umístit veškeré provozy do jednoho podlaží. Do objektu se vstupuje přes recepci a foyer, které umožňuje zvládnout příval návštěvníků po skončení zápasu. Zároveň je zde dobrá sociální kontrola z recepce, která má přehled o dění v zázemí. Navazující prostory pro občerstvení a klubovny jsou koncipovány tak, aby bylo možné je vzájemně propojit či naopak uzavřít. V přední části objektu jsou umístěny rovněž toalety pro návštěvníky, bloky šaten a hygienické zázemí sportovců. To vše je propojeno chodbou, která ústí v přední i zadní části do haly tak, aby měli diváci a sportovci vlastní koridory. Vše je snadno dostupné a rychle po ruce.
Na vstup do haly navazuje vyvýšená tribuna, kterou tvoří konstrukce z pohledového prefabrikovaného betonu. Tribuna poskytuje všem divákům dobrý rozhled a odděluje je od hrací plochy, jež má rozlohu 40 x 25 m. Na druhé straně se nachází lavice se střídačkami, kde nosnou konstrukci tvoří lakovaná ocel, která je pokryta masivním dřevem z bukové spárovky. Dále je zde prostor pro komentátora a rozhodčího. Prostory pod tribunou slouží jako sklad pro nářadí a vybavení sportovců. Nad tribunou je umístěna menší světelná tabule, tzv. Scoreboard LED, větší se nachází na protější straně nad střídačkami. Jedna ze stěn haly je využita jako horolezecká stěna o výšce 10,3 m a délce téměř 32 m, což rozšiřuje možnosti sportovního využití haly.
Hrací plocha je pokryta moderní sportovní podlahou, která splňuje mezinárodní požadavky asociací FIBA a IHF, což otevírá možnosti pro konání mezinárodních utkání v basketbale a házené na nejvyšší úrovni. Halu a zázemí rozděluje zděná stěna do výšky + 4,650 včetně železobetonového věnce s výjimkou prostoru prosklené stěny, kde se nachází ocelová konstrukce, na níž je kotven akustický dřevěný obklad.
Vrchní část obvodového pláště fasády haly je obložena dřevěnými hranoly ze sibiřského modřínu. Střechu objektu tvoří osm příčných střešních dřevěných lepených vazníků a podél severní, západní a jižní fasády se nachází monolitická železobetonová markýza.
Tato hala má atypické řešení, a to jak z hlediska nosné konstrukce, tak technologické části. Založení objektu je plošné na monolitických železobetonových patkách, do kterých jsou vetknuty sloupy haly. Svislé konstrukce haly tvoří železobetonové prefabrikované sloupy a stěny včetně železobetonové prefabrikované tribuny. Nosnou konstrukci střechy haly tvoří dřevěné vazníky s vaznicemi z lepeného dřeva třídy GL30C o rozponu přes 30 metrů, jež byly vyrobeny a dovezeny od rakouského výrobce.
Atypické je také zatřídění objektu z hlediska energetické náročnosti budov – třída A – což je u objektu s tak velkým objemem vzduchu neobvyklé. Objekt prošel testem průvzdušnosti obálky budovy metodou 1 dle dle ČSN EN ISO 9972 s výsledkem n 50 = 0, 31 1/h. To je výrazně lepší než doporučená hodnota podle ČSN 73 0540-2, popřípadě TNI 73 0329 n 50 ≤ 0,6 1/h. V objektu se nachází systém „MaR“, který řídí a ovládá všechny ostatní systémy TZB. Jedná se o tzv. inteligentní řešení všech profesí s možností správy na dálku (správa přes webové rozhraní kdekoli, kde je připojení na ethernet) jak vytápění, chlazení, VUT či osvětlení, a to s cílem snížit odběr elektřiny na minimum. Na střeše haly je umístěno 66 fotovoltaických panelů, které se starají o maximální energetickou soběstačnost objektu. Objekt je vytápěn tepelnými čerpadly s reverzibilní funkcí, které mohou zároveň chladit. Energeticky úsporná řešení doplňují akumulační jímky na dešťovou vodu, kde se dešťová voda používá ke splachování odpadních vod.
Investor: Město Kolín
Architekt: OV ARCHITEKTI s.r.o.,
Generální zhotovitel: STRABAG a.s.
Realizace: 2/2020 – 6/2021
Foto: Štěpán Látal