Místo: Červený Kostelec
Autoři: Ing. arch. Peter Lényi, Ph.D., Ing. Ing. arch. Ondrej Marko, Ing. arch. Marián Lucký, Ing. arch. Jana Smolíková, Ing. Anna Kvasniaková, Ing. arch. Michaela Lorinczová, Ing. arch. Juraj Hariš, Ing. arch. Monika Bočková, Ing. Michal Marcinov, Ing. arch. Zuzana Antolíková / 2021
Spolupracovníci: Šarka Ullwerová, Jitka Ullwerová, Adam Beneš, Tomáš Buriánek, Marek Šebesta, Martin Počta, Vlastislav Vlach, Ondřej Zástěra, Oldřich Nýdrle, Lenka Dachovská, Lenka Balážová
Realizace: 2022
Foto: Matej Hakár
Na jižní hraně prostranství je frekventovaná cesta, od jádra území ji odděluje hmota pavilonu. Je orientován tak, aby ortogonálně ohraničoval jádro území, vytyčoval na jihu u cesty nutný prostor pro parkoviště a zároveň ponechával pohled na neoklasicistickou budovu Městské spořitelny z roku 1928 od architekta Jindřicha Freiwalda se sochami od Otakara Švece. Dnes je v ní část Městského úřadu, školka a pár bytů. Pavilon byl navržen tak, aby poskytl prostor pro drobný gastronomický provoz (aktuálně cukrárnu).
Prostor severně od pavilonu ohraničují zboku školní budovy, na severu divadlo od architekta Roberta Dvořáčka, severovýchodně se otevírá prostor do sadu, ke hřbitovu a k Sokolovně. Přímo u pavilonu je hřiště s dostatkem prostoru pro různé herní prvky, fontánu a posezení. Hřiště umožňuje pěší prostupnost a průhledy všemi potřebnými směry. Už během krátkého provozu se ukázalo, že v době teplých měsíců je prostor pro děti chodící do školy natolik přitažlivý, že bylo nutné provozní hodiny fontány nastavit tak, aby začala stříkat až po začátku školního vyučování. Učitelé si totiž stěžovali, že děti chodí do školy mokré.
Severní polovina prostoru je formálnější, s ústředním pomníkem od kosteleckého sochaře Břetislava Kafky. Kompozice chodníků, zpevněných ploch a mobiliáře je symetrická. Tišší charakter prostoru s konfigurací sezení se ukázaly vhodné pro vyučování v exteriéru. Během pár měsíců po otevření si ho škola osvojila.