Najdete je na moderních stavbách a pergolách
Díky svému minimalistickému vzhledu působí screenové rolety na stavbách subtilněji než hliníkové stínění. Látka je za oknem elegantní i při pohledu z interiéru. Přes zatažené screeny navíc jde, narozdíl od žaluzií a klasických rolet, vidět ven. V posledních letech je můžete čím dál častěji vídat na rodinných i bytových domech a developerských projektech.
Jejich výhodou je, že jdou vyrobit ve velkých rozměrech, proto se s oblibou používají na velké prosklené plochy či zimní zahrady. I ve velkých rozměrech dobře odolávají větru – tedy pokud je máte vedeny v tzv. zipu a upevněny spodním profilem. V takovém případě odolá screen o šířce do 1,6 metru větru až do rychlosti 88 km/h.
Screeny můžete vést také lankem nebo bočním vodicím profilem bez zipu. Tyto způsoby jsou sice levnější, ale méně odolné.
Screeny si získaly oblibu také pro stínění pergol, protože:
- pomáhají zachovat soukromí,
- jsou tiché ve větru,
- jdou vyrobit ve větších rozměrech,
- jde přes ně vidět ven, a tak jste více v kontaktu se svojí zahradou,
- částečně fungují jako ochrana před hmyzem.
Screeny na pergole působí elegantně a útulně.
Úroveň zatemnění si zvolíte
Narozdíl od hliníkového stínění si při výběru screenů můžete zvolit, kolik světla do místnosti propustí a jak dobře přes ně půjde vidět ven. Závisí to například na hustotě vláken nebo barvě. Světlá barva méně světla pohltí a více odrazí a tmavá barva naopak více pohltí a méně odrazí.
Existuje také varianta screenů s nulovou světelnou propustností. Tzv. blackout roleta má kromě PVC nátěru nanesenou také stříbrnou zatemňující vrstvu. Díky tomu přes roletu nepronikne vůbec žádné světlo. Hodí se do přednáškových/kino sálů, poslucháren nebo do ložnic a dětských pokojů. Kromě světla pomůže tlumit také okolní hluk.
Tři druhy látek
Na trhu najdete screenové rolety vyrobené z:
- polyesterového (PES) vlákna potaženého PVC vrstvou,
- skelného vlákna potaženého PVC vrstvou,
- a skelného vlákna bez PVC.
Poslední varianta je nejvíce ekologická, neobsahuje totiž PVC, polyester ani halogeny. Nicméně nejčastěji se setkáte pouze s prvními dvěma uvedenými, protože potažení vrstvou PVC zajišťuje látkám vyšší odolnost a životnost v desítkách let. Pomáhá je taky chránit před UV zářením a zachovává stálost barev.
Polyesterové vlákno potažené PVC vrstvou vypadá jako celistvá plocha s miniaturními dírkami.
Skelné vlákno se nejprve potáhne PVC vrstvou a až poté se tká, proto více připomíná tkaninu.
Vlastnosti skelného a polyesterového vlákna jsou v mnoha ohledech podobné. Drobné rozdíly mezi nimi ale přece jen jsou:
- skelné vlákno je nehořlavé, proto lépe odolává vysokým teplotám,
- polyesterové vlákno je elastické a tím předchází roztržení,
- u polyesterového vlákna se uvádí mírně vyšší životnost.
Jaká je cena screenů?
To, kolik stojí screenové rolety, ovlivňuje více faktorů. V první řadě vybíráte, jak moc zatemňující látku chcete. Při výběru barvy máte možnost zvolit například dražší dvoubarevnou roletu – z každé strany jinou. Dále se rozhodujete o způsobu vedení (v lanku či vodicích profilech) a ovládání rolet (manuálně nebo motoricky). Vliv na cenu má také rozměr a způsob montáže.
Obecně jsou však screeny považovány za prémiovější variantu venkovního stínění, a tak jsou dražší než klasické hliníkové stínění.
S výběrem jednotlivých parametrů i odbornou montáží vám pomohou prodejci screenových rolet.