Cílem akce je podpořit tvorbu progresivních umělců a vznik originálního uměleckého digitálního díla. Soutěž se zasadí o propagaci formátu NFT jako svébytného vizuálního média, které rozšiřuje hranice pro vytváření a prezentaci umění. Výherci soutěže si odnesou finanční odměnu a výtěžek dražby bude věnován na dobročinné účely.
Soutěž je otevřena pro všechny vizuální umělce. Přihlásit se mohou i umělci, kteří doposud s výrobou NFT formátu neměli zkušenosti. Deset nejlepších konceptů NFT bude vybráno do užšího výběru a galerie Artefin podpoří jejich finální realizaci.
Přihlásit samozřejmě lze také už vytvořený NFT projekt. Uzávěrka pro přihlášení je 20. června 2022, formulář a bližší informace najdete na webových stránkách soutěže soutez.artefin.cz.
Soutěž probíhá ve dvou kategoriích – Cena odborné poroty a Cena diváků. Autoři oceněných NFT obdrží finanční odměnu v rozmezí 25 až 150 tisíc korun. Vyhlášení deseti NFT projektů postupujících do finále proběhne na konci června. Vyhlášení výsledků soutěže, veřejná prezentace vítězných děl a předání cen proběhne 9. září 2022 na piazzettě Národního divadla v rámci zahájení festivalu PRAGUE ART WEEK 22. Zároveň bude spuštěna týdenní dražba NFT, které zvítězí v kategorii Cena odborné poroty. Ve čtvrtek 15. září 2022 během závěrečného ceremoniálu festivalu PRAGUE ART WEEK 22 dojde k ukončení dražby a předání výtěžku vybrané nadaci.
Jak současné digitální umění vypadá a co NFT umění přináší?
Internet a moderní technologie nabízejí nové možnosti pro tvorbu a prezentaci umění, oslovení publika kdekoliv na světě, rozšíření obchodu s uměním díky decentralizaci trhu a do budoucna i ověření pravosti uměleckých děl. Ve využití digitálních technologií se kreativitě meze nekladou a záleží jen na umělci, jak je ve své tvorbě využije. Může se jednat o 3D animace, videa, statické obrázky, koncepty kombinující fyzická a digitální umělecká díla, projekty založené na aktivním zapojení veřejnosti, záznamy akcí šířené prostřednictvím internetu a mnoho dalších.
I prezentace digitálního umění zaznamenala překotný vývoj. Od zobrazení na displeji monitoru nebo mobilního telefonu, přes digitální galerie ve virtuálním světě (metaverse), využití AR aplikací (rozšířené reality), až po kamenné NFT galerie — místnosti válcovitého tvaru, jejichž stěny jsou plně pokryty displeji, jsou vybaveny zvukovou technikou, pohyblivou podlahou a dokonce i vůněmi. Divák dostává možnost vnímat umělecké dílo zcela novým způsobem a umělcům se zároveň nabízí nové možnosti, jak o tvorbě digitálního umění přemýšlet.