Zastavené v pohybu
Jako kdyby látka zamrzla v pohybu. Tak působí nový celoskleněný stolek Torso od českého design studia Monotropa. Klára Janýpková a Tomáš Kučera ho navrhli tak, aby dramatická drapérie tvořila organické záhyby, přitahovala pozornost, ba přímo vybízela k doteku. Působivé je také provedení v kouřovém poloprůhledném skle, které stolku dodává rozměr tajemnosti. Stolek ručně foukají a tvarují čeští skláři, proto je každý kus originál. U Monotropy ho seženete za 12 450 korun.
Beton ze semínek
Aktuální ekologická krize pohání designéry ke stále inovativnějším řešením. Jednou z posledních odpovědí na otázku, jak využít přírodní materiály, které budou snadno recyklovatelné, je projekt datacrete architektky Sary Abu Farha a inženýra Khaleda Shalka. Dvojice vyvinula materiál z nevídaného zdroje – datlových semínek, kterých je ve Spojených arabských emirátech, kde oba působí, velké množství. Výhodou datacrete je jeho složení – jedná se o materiál bez příměsi pryskyřice, betonu a dalších umělých pojiv, které se nedají recyklovat. Z datacrete navrhli působivý konzolový stolek se zrcadlem, o který se na Dubai Design Week strhla mela.
Budiž světlo
Duben představuje pro milovníky designu speciální měsíc. Ne snad proto, že by si užívali časté střídání počasí, ale proto, že se v tomto měsíci v Miláně obvykle koná každoroční veletrh Salone del Mobile. Největší festival designu pohltí ulice italského města, sjedou se na něj obchodníci, klienti a fanoušci z celého světa a na výstavišti se představí nejžhavější novinky z oboru. Letos bude ročník obzvlášť stát za to, jelikož se konají hned dva speciály najednou – Euroluce a Eurocucina – zaměřené na osvětlení a kuchyně. Těšit se můžeme na stánky českých firem, ale i znovuobnovené legendy, jako je třeba ikonická lampa Halley od Stilnovo, kterou před osmnácti lety pro značku navrhl legendární německý designér Richard Sapper.