Kosmický nábytek
Ve filozofii představuje kosmos uspořádaný, harmonický systém. Odtud pochází název uskupení Kosmos Project, které založili Ewa Bochen a Maciej Jelski. Polské designéry pro název inspiroval křehký vztah mezi civilizací a divočinou. Jejich designový přístup je založen na přesvědčení, že naše prostředí a věci v něm určují naše postoje. Z tohoto pohledu je velmi důležitý také způsob, jakým designové objekty vytváříme. Ewa a Maciej pevně věří, že moderní design se musí zaměřit na lidskou spiritualitu jako způsob, jak se zbavit dehumanizovaných principů v našich životech. Jejich nábytková kolekce Oddity vyzdvihuje zvláštnost, výstřednost a touhu po originalitě každého z nás.
Obědvat na umění
Na kolekci Dark Matter navazuje další počin kolektivu M.P.K.J.V.L.J.S., který tvoří produktový designér a keramik Milan Pekař, umělecký truhlář a restaurátor Jakub Vávra, malířka Lucie Jindrák Skřivánková a designérka vůní Kateřina Vávrová. Společně vytvořili jídelní stůl s dřevěnou podnoží a betonovou deskou s unikátním povrchem srovnatelným s uměleckým dílem. Plocha nese charakteristická gesta malířky Lucie Jindrák Skřivánkové, přičemž podnož je zase sofistikovaným sochařským unikátem s rytmicky členitou strukturou, jak ji už známe z portfolia Jakuba Vávry.
Druhý život pro luxfery
Z původních skleněných tvárnic ze 70. a 80. let vyrábí osvětlení značka Kismas v litevském Vilniusu. „Všechno to začalo, když jsem si uvědomil, že vintage skleněný blok je sám o sobě sochařský objekt. Proporce, tvar, měřítko a grafické vzory, to vše působí velmi plasticky. Vzkříšení tohoto ikonického předmětu mi dávalo velký smysl. Jsou v něm zakódovány myšlenky udržitelnosti, smysl pro estetiku, historický kontext i odkaz k brutalistní architektuře, ve které byl tento prvek extrémně oblíbený,“ říká zakladatel značky Ramūnas Minkevičius. Stačilo nalezené luxfery mírně adaptovat a minimalistická kostka se světelným zdrojem byla na světě.