Skleněný klenot
Martin Janecký patří mezi nejlepší sklářské výtvarníky světa, jeho díla jsou zastoupena v nejslavnějších a nejrespektovanějších uměleckých institucích a sbírkách. Proslul především technikou tvarování skla zevnitř žhavé baňky, kterou zdokonaluje a stále posouvá kupředu. Na světě je jen hrstka sklářských výtvarníků, kteří se mohou pyšnit tím, že umí tuto složitou sklářskou techniku. Martin Janecký zobrazuje především realistické figurativní motivy, ty jsou vždy mistrně řemeslně zpracovány a díky použití převážně zemitých barev nechává Janecký vyniknout veškeré detaily a tvarovou harmonii. Mezi nejvýznamnější propagátory a prodejce prací Martina Janeckého se řadí Galerie Kuzebauch sídlící na pražském Břevnově, která si dává za cíl prosazovat jeho díla nejen na území České republiky, ale také v zahraničí.
Barevné přechody
Tvarem připomíná váza Vase 20 bestseller – Bandasku, oproti ní si ale její designéři Jakub Janďourek a Michaela Tomišková z pražského studia DECHEM pohrávají s tlumenými barevnými přechody. Elegantní linii ale drží podobně, stejně jako Bandaska je i Vase 20 ručně foukaná ze skla do forem z březového dřeva na severu Čech, navíc se vyrábí ve čtyřech barevných provedeních a dvou velikostech.
Vzít si to nejlepší z historie
Obnovit využití textilu v interiéru si předsevzala česká značka Smart Walls. Spolu s přední stylistkou Olou Křížovou na Designbloku představila kolekci textilních stěn, které navazují na aplikaci látek v československých domácnostech za první republiky a pomáhají řešit časté akustické i estetické problémy doma, ale i v kanceláři nebo veřejném prostoru. Kolekce Venezia navazuje na zdobnost Benátek a odráží ji do čtveřice modelů – od tradičních ornamentů a karnevalů až po bienále soudobého výtvarného umění a architektury. Látkou dokážou ve Smart Walls potáhnout sofa, vyrobit polštář, a především do ní obléknout celou zeď, strop nebo vytvořit jakýkoliv jiný tvar, který si jen vysníte.