Změny globálního klimatu, zahušťování měst a další ukazatele způsobují citelný nárůst průměrné venkovní teploty. Ukazuje se, že tradiční nástroje proti přehřívání interiéru mají významná omezení. Společnost Zehnder – švýcarský výrobce designových radiátorů a systémů řízeného větrání s rekuperací – nabízí metodu rovnotlakého větrání. Tento systém výměny vzduchu dodává čerstvý venkovní vzduch, filtruje jej a upravuje na příjemnější teplotu pro použití v interních prostorech. Systém větrání se navíc postará, v případě pořízení entalpického výměníku, i o udržení správné vzdušné vlhkosti – v zimě je optimální hodnota mezi 45 až 60 procenty, v létě pak kolem 40 až 55 procent.
Proč izolace nestačí
Žádný dům dnes nelze postavit bez normou předepsaného „zateplení“ obálky. To ale nedokáže přehřívání interiéru zabránit. Důležité je vědět, že vlastnosti běžně používaných tepelných izolací se vlivem extrémních teplot mění, svoji roli ale hraje i barva fasády či střešní krytiny. V součtu všech vlivů pak stoupá vnitřní teplota a s tím související negativní efekty tohoto jevu. Problém přehřívání interiéru se nejčastěji řeší častějším větráním či – stále populárnějším – pořízením klimatizace, která ale není ani zdaleka samospasitelná, spíše naopak. Klimatizace dramaticky zvyšuje spotřebu elektrické energie, a navíc nevyměňuje vnitřní vzduch, protože ten cirkuluje pořád dokola.
Jednotka Zehnder ComfoAir Q obdržela jako první svého druhu certifikaci Passive House pro teplá podnebí. Díky vysoké účinnosti zpětného získávání chladu až 87 procent a účinnému modulačnímu bypassu poskytuje vysoký komfort větrání po celý rok.
Jak se správně chránit
Ideálně je třeba počítat s možným efektem přehřívání již při návrhu domu: dům správně umístit na pozemek, počítat s polohou slunce vůči fasádě během celého roku, vybrat správné stínění – ať už konstrukční, nebo přírodní (třeba výsadbou stromů). Pokud ale řešíte, jak zabránit přehřívání objektu při větrání, zvolte systém Zehnder – ten celoročně zajišťuje co nejoptimálnější vnitřní klima.
Jeho rekuperační jednotka pomáhá, zjednodušeně řečeno, díky zpětnému získávání energie v zimě prostor vytápět a v létě ochlazovat. Udržuje tak uvnitř příjemnou teplotu, samozřejmě s podporou topného a případně také chladicího systému. Navíc ve spojení s přísunem čerstvého vzduchu vytváří zdravé a komfortní vnitřní klima v každé místnosti. Jemné filtry zase udržují nezdravé částice přenášené vzduchem mimo domov.
Při použití větrání od společnosti Zehnder dochází v létě k odvodu tepla (a vlhkosti u jednotek s entalpickým výměníkem) z venkovního vzduchu dříve, než je přiveden jako čerstvý do interiéru.
Rekuperace chladu v horkém létě
Konkrétně v létě se teplota z relativně chladného vzduchu z interiéru přenáší do teplejšího, přiváděného venkovního vzduchu. To pomáhá v domě udržovat delší dobu chladnější pokojovou teplotu. Jinými slovy se systém nyní stal jednotkou rekuperace chladu.
Vyvážené (rovnotlaké) větrání je účinnou a ke klimatu šetrnou metodou, jak v horkých dnech udržet vnitřní prostředí obyvatelné a zdravé.
Také další zařízení a příslušenství Zehnder – ComfoPost, ComfoClime (jako nástupce ComfoCool od r. 2022) či ComfoFond-L Q – lze použít pro větší intenzitu dochlazení přiváděného vzduchu v letním období.
Hlavní výhody řešení Zehnder si můžete pustit i na webináři zde.