Na začátku byly dva oddělené domy v úzkých uličkách jihočeských Trhových Svin. Jeden už před dvaceti lety prošel výraznou stavební úpravou, druhý byl v havarijním stavu. Po jejich propojení a rekonstrukci zde vznikl domov, v němž se původní části harmonicky snoubí s moderními prvky. Za tuto přestavbu si letos odnesli architekti Jiří a Barbora Weinzettlovi z Atelieru 111 hlavní cenu 7. ročníku České ceny za architekturu.
V Domě na Kozině mají nyní Weinzettlovi nový byt. Ve třetím objektu na druhé straně bloku je garáž a hobby dílna. Porota ocenila, že si autoři dali „záležet i na interiéru, analyzovali hmotu a zbavili se novějších stěn a vrstev. Všechny původní prvky byly zachovány nebo recyklovány“. Výjimečný je dům i z pohledu energetické účinnosti. „Všechny nové prvky dosahují současných standardů. Historické zdi byly izolovány pouze v nejnutnějších částech, přičemž byla zachována jejich přirozená struktura, viditelná všude, kde to bylo možné. Vzhledem ke staletím, která tyto materiály vydrží, a zdrojům ušetřeným rekonstrukcí namísto demolice můžeme hovořit o skutečné udržitelnosti,“ zhodnotili rekonstrukci porotci.
Celkem vybírala mezinárodní porota finalisty z 29 realizací. Souhrně se o Českou cenu za architekturu ucházelo 201 projektů dokončených v posledních pěti letech. V čele poroty letos zasedla italská architektka, urbanistka a akademička Marialessandra Secchi. Spolu s ní předložené práce posuzovali švýcarský architekt Ueli Brauen, architektka Katalin Csillag z Maďarska, nizozemský architekt a urbanista Patrick Koschuch, slovenský architekt Pavol Mikolajčák, belgicko-izraelská architektka, urbanistka a akademička Els Verbakel a krajinářská architektka a akademička Kathrin Volk z Německa.
Porota udělila také čestné uznání Sportovní hale/tělocvičně ZŠ Nový Hrozenkov, pod níž jsou podepsaní architekti Janica Šipulová a Martin Sládek. Projekt už v České ceně za architekturu v červnu obdržel Cenu předsedy Senátu Parlamentu ČR pana Miloše Vystrčila. Porota se rozhodla ocenit přínos pro místní komunitu a zvláštní nasazení architektů při vytváření veřejných staveb, které sbližují lidi a poskytují společný prostor pro ocenění jedinečných kvalit jejich města a okolní krajiny.
Českou cenu za architekturu vyhlašuje Česká komora architektů. Chce tak prezentovat kvalitní architektonickou produkci nejen odborné a laické veřejnosti, ale i zástupcům státní správy a samosprávy. Kromě hlavní ceny a čestného uznání si šest projektů odneslo také ceny partnerů. Mezi ně se zařadilo Kulturní centrum – Pivovar Domažlice, revitalizace brněnského brownfieldu Vlněna, lihovar s pěstitelskou pálenicí v blízkosti České ráje, bytové domy Bleriot v Praze, rekonstrukce pražské vily či bytový dům Rezidence Michelangelova v Praze.