Nejedná se však o prvoplánově okázalé stavby, domy působí při pohledu z ulice spíše skromným dojmem. Genius loci se odehrává až při vstupu do samotného prostoru domu a samozřejmě také v zahradě, se kterou dům dokonale souzní.
Zakladatelem a přední osobností ateliéru KAREŠ ARCH je Ing. arch. Martin Kareš Ph.D., MBA. Oceňovaný architekt, jehož vize a zkušenosti se zrcadlí v charakteristických rysech navrhovaných staveb. Ve své tvorbě dodnes čerpá ze zkušeností, které získal v ateliéru Ivana Rullera, ikony poválečné funkcionalistické architektury. V době plné spěchu a nepřeberného množství informací dle slov Martina Kareše může právě racionální funkcionalistická architektura navozovat klid, pocit bezpečí a zpřehlednit prostor pro vlastní bydlení.
Levitující desky nad Brnem
Jednou ze signifikantních staveb ateliéru KAREŠ ARCH je bezesporu brněnská vila s unikátním výhledem na věže hradu Špilberk či katedrály svatého Petra a Pavla. Vila je navržena s odkazem na nejlepší tradice funkcionalistické architektury – jednoduché geometrické tvarosloví, hladká sněhobílá fasáda, přesahy střech, horizontální prosklení a ušlechtilé materiály, jako jsou travertin, makassarové dřevo či onyx.
Cílem ateliéru není jen bezchybné architektonické zpracování samotné stavby, ale také to, aby celý koncept fungoval v kontextu s okolní krajinou. Alfou a omegou návrhu je vždy pozemek. Jaký má terén, profil, jak je orientovaný, jaké má výhledy do okolí, jak je navázaný na lokalitu. To vytváří možnosti, co vše na něm může vzniknout. Pozemek ve strmém svahu již od začátku sliboval náročné terénní úpravy a s tím spojené nemalé výdaje. Jeho jedinečná poloha s výhledem na moravskou metropoli ovšem stavebníkům učarovala.
Na začátku každé spolupráce je pro architekty podstatné poznat zblízka budoucí obyvatele domu, jejich zvyky, styl života a způsob, jakým tráví volné chvíle. Z toho plynou požadavky nejen na dispoziční řešení celého domu, ale také na využití zahrady. Jednoduchá koncepce domu tak promyšleně reaguje jak na situaci na pozemku, kdy je maximálně využita slunná jihozápadní orientace parcely, tak i na požadavky klienta na propojený otevřený vnitřní prostor s výhledem na panorama města. Dům umožňuje svým majitelům neustálé vzájemné prolínání interiéru a exteriéru po celý den. Ač se jedná o luxusní stavbu, vila působí z ulice poměrně nenápadně. Dům tak svojí koncepcí plně respektuje soukromí svých majitelů.
Vše, co vypadá jednoduše a lehce, bývá ve skutečnosti mimořádně obtížné, stejně tak napohled jednoduché „čisté“ tvary skrývají promyšlená a často technicky velmi náročná řešení. Dvě horizontální desky, které nad sebou na pohled volně levitují a jsou propojeny pouze skleněnými plochami, nabízí otevřené funkční dispozice s minimem vnitřních podpor. Tato zdánlivá lehkost stavby je však vykoupena technicky náročným statickým řešením. Samozřejmostí návrhu jsou pak vyspělé moderní technologie skryté v podlaze, obkladech a stropních podhledech tak, aby byl interiér „čistý“ a oproštěný od jakýchkoliv nadbytečných prvků.
Nápady, energie a vložené úsilí vedou nejen ke vzniku vysoce komfortního bydlení, ale stávají se součástí příběhu rodiny. Vytvářejí onu pro nezasvěcené oko takřka nepostřehnutelnou nadhodnotu, která proměňuje dům v domov.