Svou siluetou metropole rozložené na obou březích řeky se Budapešť podobá Praze. Kromě estetiky se ale jistě najdou i další společní jmenovatelé, jako je velikost, kupní síla nebo geografie. Co se však cen realit týče, zůstává maďarské hlavní město svému českému protějšku na hony vzdáleno. „Ceny rezidenčního bydlení jsou v Budapešti mnohem nižší. V některých případech vyjde koupě o 40 až 50 procent levněji než v Praze,“ uvedl pro New York Times Gabor Borbely, vedoucí výzkumu a business developmentu v maďarské pobočce společnosti CBRE. Není divu. Přestože se ceny nemovitostí v Maďarsku za poslední dekádu zdvojnásobily, a nutno dodat, že v Budapešti se v téže době zvedly mnohem víc, patří tato země stále mezi nejlevnější trhy Evropské unie. Desetiletý růst sice s příchodem pandemie dostal vale, jak se však ukázalo, byl tenhle zásek spíše pouhou epizodou. Po divokém běsnění koronaviru, kdy roku 2020 ceny rezidenčních nemovitostí klesly o několik procentních bodů, se totiž začátkem letošního dostaly podle CBRE opět na úroveň roku 2019.
Úprk na Balaton
Přesto právě budapešťský rezidenční trh dostal mnohem tvrdší ránu než zbytek Maďarska – zahraniční kupci z metropole doslova zmizeli, zatímco domácí se rozhodli kupovat na příhodnějších místech v rekreačních oblastech. „Potenciální kupci jsou stále více otevřeni myšlence pořídit si nemovitost na okraji větších měst nebo na venkově,“ popisuje změnu ve spotřebitelském chování Karoly Benedikt, vedoucí marketingu a analýz v budapešťské agentuře Duna House.
To vše vedlo k tomu, že ceny domů v některých oblastech mimo hlavní město poskočily o deset až dvacet procent, přičemž na Balatonu vzdáleném od Budapešti 135 kilometrů bylo zdražení ještě markantnější. Své udělala také absence turistů, z nichž se typicky rekrutují zájemci o služby krátkodobého pronájmu. Na trhu se tak objevila více než tisícovka nemovitostí, která dále zatlačila na pokles cen.
„Rozhodně se zmenšuje propast mezi hlavním městem a regionálními trhy, což je něco opravdu výjimečného, co jsme za poslední dvě desetiletí neviděli,“ komentuje situaci Gabor Borbely. Aktuálně se ceny budapešťských nemovitostí pohybují u starších bytů kolem 2200 eur za metr čtvereční a u nově postavených bytů na třech tisících. Za prémiové nemovitosti v kopcích nad městem, blízko hradu nebo v centru s výhledem na řeku pak zájemci zaplatí kolem 5600 eur za metr čtvereční.
Na dobré adrese
Motivy kupců jsou v Budapešti obvykle investiční, ačkoli někteří si nemovitost pořizují i proto, aby měli kde strávit důchod. Z velké míry jde o Maďary žijící v zahraničí, kteří v rodné zemi hledají ztracené zázemí. Mnoho zahraničních investorů láká do Maďarska i fakt, že v případě vlastnictví nemovitosti po dobu pěti let klesá daň z kapitálového majetku z patnácti procent na nulu. Mezi nimi bývají nejčastěji kupci ze zemí Evropské unie – Německa, Rakouska, Irska, Španělska, Itálie, Rumunska, Slovenska a Česka. Ti se v případě Budapešti rozdělené do tří částí – Buda, Obuda a Pest – vydávají na lov zejména do centrálních obvodů, jako je pátý, šestý, sedmý a osmý v Pesti a první, druhý, třetí a dvanáctý na straně řeky, kde leží Buda.
Kupříkladu pátý, zvaný Belváros, se díky přítomnosti parlamentu a katedrály svatého Štěpána považuje za hlavní obvod Budapešti. A protože je tu téměř devadesát procent bytů pronajímáno pomocí platforem typu Airbnb, patří k nejlepší volbě pro ty, kdo kupují na investici. Ceny tu bývají nejvyšší v metropoli, na druhou stranu se zdejší reality vyznačují vysokou kvalitou – byty v renovovaných budovách z 19. století jsou prostorné, s vysokými stropy, dřevěnými podlahami a unikátními designovými prvky.
Pár procent
Co se týče procesu koupě, mohou se občané ze zemí Evropské unie, stejně jako kupci z Islandu, Lichtenštejnska, Norska a Švýcarska, těšit z bezproblémového průběhu. Po podpisu rezervační smlouvy složí rezervační poplatek ve výši pět až třicet procent z kupní ceny, podepíšou kupní smlouvu v maďarském a anglickém jazyce, kterou notář předá Úřadu pro správu nemovitostí. Po její registraci v této instituci je splatná i zbývající část kupní ceny. Většina kupců přitom využívá služeb maďarského právníka, který je stojí zhruba procento z kupní ceny nemovitosti. Rovněž je třeba počítat s daní z převodu, která činí čtyři procenta z kupní ceny, a poplatkem za zápis do katastru.
Estate tip: Luxusní apartmán blízko vodní promenády
Na břehu Dunaje, v elegantní městské čtvrti Vizafogó v třináctém obvodě Budapešti, roste prémiový projekt nazvaný Duna Terasz Grande, jenž v sobě spojuje moderní archikturu s prvky kubismu a špičková technologická řešení. Ve dvou sladěných budovách, jejichž výšky se liší, vznikne dohromady 790 bytů, z nichž nejmenší bude mít třicet metrů čtverečních, zatímco největší, čtyř-či pětipokojový až 117 metrů čtverečních. Jejich majitelé se mohou těšit také na prostorné vnitřní zahrady, dětská hřiště nebo společné střešní terasy. V nejvyšším patře se budou nacházet apartmány s mimořádně klenutými zdmi pro ty, kdo preferují opravdu unikátní a extravagantní interiéry. Projekt, jehož developer plánuje předání bytů na březen 2023, je od centra vzdálen deset minut jízdy autem, přičemž nedaleko leží i stanice metra.
Autor: Andrea Votrubová