České umělecké sklo je v zahraničí pojem, který se stal zárukou kvality, jak po řemeslné, tak i po umělecké stránce. Paradoxně se nedaří plně prosadit ateliérovému sklu na tuzemské umělecké scéně, tak jak by si opravdu zasloužilo. Na tuto skutečnost se snaží upozornit již přes deset let Galerie Kuzebauch sídlící na pražském Břevnově. Situace se díky této snaze začíná pozvolna zlepšovat. Reprezentanti českého skla, kteří získali v zahraničí mnoho prestižních ocenění za svou tvorbu, se začínají těšit pozornosti i u nás.
Tomáš Hendrych a Lucie Havlová, majitelé galerie
Galerie Kuzebauch jako bojovník za tuzemské ateliérové sklo
Galerie Kuzebauch se zaměřuje převážně na české ateliérové sklo a prostřednictvím výstav sklářských výtvarníků se snaží poukazovat na vysoké kvality současných sklářských umělců. Po skončení Musea skla Portheimka se Galerie Kuzebauch stala takřka jedinou galerií, která se dlouhodobě a kontinuálně zaměřuje na prezentaci talentovaných sklářských umělců. Právě toto usilovné dlouhodobé zaměření dává Galerii Kuzebauch status odborného garanta vysoké kvality vystavovaných autorů. Každý rok se ve výstavním plánu galerie představují známá jména, prostor zde dostávají ale i mladí a progresivní sklářští umělci s vysokým potenciálem. Hledání mladých talentů a navazování s nimi dlouhodobé spolupráce patří mezi jednu z priorit této galerie.
David Černý David, /I\, 2023
Nová generace velkých sklářských jmen
Galerie Kuzebauch představuje celou řadu různorodých sklářských umělců. Často se jedná i o studenty sklářských legend, například Vladimíra Kopeckého nebo dua Libenský, Brychtová. Zajímavým spojujícím prvkem těchto bývalých žáků je především inovativní či experimentální přístup k tvorbě s matérií skla. Vytvořili tak velice rozmanitý, přesto něčím společný směr odrážející jejich přístup k tvorbě. Mezi nejvýraznější jména této skupiny výtvarníků můžeme zařadit například Petra Stanického, Kláru Horáčkovou, Josefa Divína, Václava Řezáče, Milana Krajíčka nebo Ladu Semeckou. Všichni tito výtvarníci se i dále podílejí na předávání svých poznatků a zkušeností dalším generacím. Díky tomu tradice českého ateliérového skla bude mít i nadále své pokračovatele. Dalšími velkými jmény jsou bezpochyby Alena Matějka, Lucie Švitorková, Martin Hlubuček a mnoho dalších.
Ilja Bílek, Pádný argument, 2021
Aktuální dění
V současné době probíhá v prostorách galerie Kuzebauch výstava mladého sklářského umělce Davida Černého Davida. Ten představuje pod názvem NE–ON čtveřici světelných objektů a v úterý 21. března od 17. hodiny se návštěvníci mohou účastnit komentované prohlídky. Zanedlouho poté ve stejných prostorách proběhne vernisáž nově připravované výstavy Ilji Bílka Harmonie & Inverze, a to 28. března od 18. hodiny.
Více informací o dění v oblasti uměleckého ateliérového skla naleznete na www.galeriekuzebauch.com.