Pandemie covidu-19, energetická krize, vysoká inflace, válka na Ukrajině. Ekonomické prostředí zažívá od roku 2020 jednu turbulenci na druhou a přináší nebývalé výzvy všem, kteří se snaží zhodnotit, anebo alespoň uchovat svůj majetek, stejně jako těm, kteří aktiva profesionálně spravují.
Jestli se dnes experti na správu větších finančních majetků na něčem shodují, je to názor, že nastal čas obrátit pozornost k dluhopisům. Zajímavou příležitost ovšem mohou nabídnout i akcie ve chvíli, kdy se trhy budou schopny podívat za oblak současné ekonomické skepse.
„Vítězem příštího roku budou dluhopisy – státní a dobře vybrané firemní. Po mnoha letech nulových až záporných sazeb se přesouváme k vyšším výnosům na dluhopisovém trhu a dlouho opomíjené dluhopisové fondy budou investorům opět vydělávat. A to zejména těm, kteří do nich nastoupí včas, a ne až potom, co u nich zhodnocení již proběhne,“ říká ředitel sekce Wealth Management ve společnosti Conseq Investment Management David Kufa.
Svět investic čelí enormně vysoké inflaci, kterou lze při jejích současných úrovních porazit jen těžko. Přesto vidí předseda Asociace pro kapitálový trh ČR Martin Řezáč jako perspektivní sázku na krátkodobé státní dluhopisy v korunách, které při riziku recese zafungují jako bezpečný přístav.
Nezapomenout na akcie
Bezpečnost investic zvyšuje také respektování osvědčených pravidel. Jedno z oblíbených zní 60 ku 40, tedy 60 procent peněz investovat do akcií a 40 procent do dluhopisů. Podle privátního bankéře J&T Banky Romana Koděry je k diskuzi, zda už nastal čas na jeho změnu. Každopádně dluhopisové portfolio přináší díky zvyšujícím se úrokovým sazbám možnost posílit pozice na atraktivních výnosech do splatnosti, a tedy při nižších cenách dluhopisů. „V případě následného snížení úrokových sazeb se díky přímému navázání dluhopisů na tento pohyb jejich cena může skokově zvýšit,“ podotýká Koděra.
Bylo by ovšem chybou ztratit ze zřetele možnosti, které nabízejí akciové burzy. Kombinace kvalitních akcií firem se zkušenostmi z dob nízkých a vysokých úrokových sazeb, dividendových akcií a akcií s růstovým potenciálem by měla podle Romana Koděry nadále tvořit jednu ze složek dlouhodobého portfolia.
Obdobně to vidí ředitel Privátního bankovnictví Komerční banky Petr Slabý. „Domníváme se, že příští rok by mohl být příznivý pro akciové investice v momentě, kdy se trhy začnou dívat dopředu za horizont současného ekonomického zpomalení. Tyto strategie v sobě ponesou alespoň minimální zastoupení akciových trhů, aby mohly v příštím roce participovat na jejich oživení s přispěním trhů dluhopisových a v očekávání poklesu úrokových sazeb,“ říká. Ale připomíná i nezastupitelnou úlohu nemovitostí jako spolehlivého uchovatele hodnoty. „Dá se očekávat, že zůstanou stabilní kotvou v portfoliích našich klientů, ať již ty napřímo spravované, nebo pořizované prostřednictvím profesionálních správců a fondů,“ dodává Slabý.
Investujte více do široka
Finančníci zdůrazňují pravidlo dlouhodobého pohledu na výnosnost portfolií, protože krátkodobé hrátky mohou vést k problematickým výsledkům. Šéf privátního bankovnictví Komerční banky vysloveně radí srovnávat výkonnost investice s letošní mírou inflace až v delším časovém období, protože honba za nejvýnosnějším aktivem by mohla vést k nadměrnému riziku. „Nadále by mělo platit, že správa majetku není běh na krátkou trať, ale naopak maraton a ten má 42 195 kilometru,“ říká unisono David Kufa z Conseq Investment Management.
Ilustrativní je v tomto směru pohled do nedávné minulosti. Na začátku covidové pandemie v roce 2020 reagovala podle Kufy většina rizikových aktiv prudkým poklesem. Akcie propadly o 20 procent ve Spojených státech či EU, ale i o téměř 40 procent ve střední a východní Evropě. Tyto ztráty ale většina trhů dohnala ještě v průběhu téhož roku. Mnoho investorů z toho vyšlo vítězně a mnoho naopak se ztrátou. Rozhodující bylo, jak moc udrželi nervy na uzdě a neprodávali během nejsilnější paniky v březnu. „Za největšího vítěze z pohledu zhodnocení investic bych označil pevnou investiční disciplínu a dodržování zvolené strategie,“ zdůrazňuje Kufa.
Tato strategie by přitom měla vycházet ze stanoveného dlouhodobého cíle. K jeho dosažení je vhodné vybírat ze široké palety nástrojů a investice diverzifikovat. „Pořád platí, že pro dlouhodobé zhodnocení majetku je nutné portfolio poskládat z více druhů aktiv a samozřejmě dostatečně diverzifikovaně,“ říká ředitel Erste Private Banking Tomáš Petr. Někteří investiční manažeři důslednou diverzifikaci portfolia označují jako nejúspěšnější investiční strategii pro všechny případy. Její důležitost se přitom v neklidných časech a při zhoršujícím se ekonomickém výhledu ještě zvyšuje.
Opět to dokládá praxe posledních let, kdy nabízela zajímavé zhodnocení různorodá aktiva. „Z regionálního pohledu jsou jasným vítězem covidového období americké akcie, které vzrostly od počátku roku 2020 ke svému vrcholu za dva roky skoro o 50 procent,“ říká Kufa z Conseq Investment Management. Situace se podle něj významně otočila v letošní roce, kdy světové centrální banky – nejprve americký FED, v polovině roku i Evropská centrální banka – začaly v boji s historicky vysokou inflací zpřísňovat měnové podmínky – snižovat množství peněz v ekonomice a zvyšovat úrokové sazby. Investoři prodávali riziková aktiva v čele s akciemi, výrazně však klesaly i ceny státních a jiných dluhopisů. „Vítězem tohoto období zůstávají úložky u centrálních bank a zatím také nemovitostní fondy a další fondy alternativních investic,“ dodává Kufa.
Podle Petra Slabého z Privátního bankovnictví Komerční banky uplynulé roky potvrdily nadprůměrnou výkonnost private equity fondů, velmi solidně obstály komodity a také nemovitosti. V aktuálním období vysoké inflace a energetické krize se zase jako ideální uchovatel hodnoty ukázaly protiinflační dluhopisy, vybrané komodity a většina energetických firem obchodovaných na burze. Vyplatila se i částečná realokace aktiv do amerického dolaru, který výrazně posílil, podotýká šéf Erste Private Banking Tomáš Petr.
Peníze se valí do privátních bank
Optimální správa majetku v době značných otřesů vyžaduje nejen jasnou strategii s dlouhodobým cílem, širší diverzifikaci, ale i schopnost velmi pružně reagovat na ekonomickou situaci. „Příkladem může být například podvážení akciové složky na začátku koronavirové pandemie a návrat do trhu v reakci na vývoj vakcín, masivních monetárních stimulů a postupného znovuotevírání ekonomik,“ říká Slabý z Komerční banky. Letos pak dávalo smysl omezení investic v Evropě v reakci na zahájení války na Ukrajině a růst cen energií. V současnosti se podle investičních manažerů také vyplácí držet alespoň část aktiv v peněžním, popřípadě dluhopisovém trhu, a mít tak finančně nabito pro nové příležitosti, které přijdou.
Správa větších majetků tedy vyžaduje značné know-how, které je obzvláště nezbytné v dobách, kdy je třeba peníze více investovat, aby se ochránila jejich reálná kupní síla. Movití lidé se proto v posledních letech v rostoucí míře obracejí na profesionály.
Privátní bankéři a asset manažeři se shodují, že objem majetku v jejich správě nezanedbatelně roste. „Ke konci roku 2021 jsme měli v investiční společnosti ve správě aktiva v celkovém objemu 50,1 miliardy korun, což je nárůst o 50,6 procenta oproti roku 2020,“ říká privátní bankéř J&T Banky Roman Koděra. Také v Erste Private Banking se objem prostředků pod správou výrazně zvětšil. „Za poslední roky vidíme meziroční nárůsty o více než 10 procent,“ uvádí Tomáš Petr. A podobně si růst počtu klientů i peněz svěřených jejímu privátnímu bankovnictví pochvaluje i Komerční banka.