Zdravý život začíná zdravým domovem
Lidé často bývají zahlceni informacemi o zdravém životním stylu – o tom, jak se mají správně stravovat, hýbat a celkově starat o své tělo. Dle svého nejlepšího vědění dělají všechno pro to, aby byli zdraví, přitom ale mnohdy zapomínají na jednu z těch nedůležitějších věcí – na prostředí, ve kterém bydlí. Při výběru domova by se tak měli zaměřovat nejen na lokalitu či cenu, ale i na to, jaké vnitřní prostředí bude jejich domov mít.
Škodlivé látky v interiérech
V současnosti je většina domů a bytů stavěna vzduchotěsně. To má své výhody, souvisí s tím ale také zvyšující se koncentrace škodlivých látek v interiérech. Tyto látky se vypařují z nábytku, koberců, kosmetických přípravků nebo třeba plastových hraček. Jejich množství ve vzduchu narůstá při nedostatečném větrání i při přehřívání domácnosti. Kromě toho bývá v uzavřených prostorech vysoká koncentrace oxidu uhličitého, která způsobuje únavu, špatné soustředění a bolesti hlavy.
Kvalitu vzduchu a tepelný komfort řeší technologie
Řešením těchto problémů může být řízené větrání. To zajišťuje pravidelnou výměnu vzduchu bez nutnosti otevírat okna a zároveň pomocí filtrů zachytává ze vzduchu nečistoty. Díky řízené výměně vzduchu s rekuperací tepla lze navíc v domácnosti udržet během celého roku komfortní teplotu.
Počet budov vybavených touto technologií se sice zvyšuje, stále však není v novostavbách běžnou záležitostí. Jako standard ji ve svých bytových projektech nabízí například JRD Real Estate. „Díky nucenému větrání nemusíte otevírat okna a vhánět do interiéru chlad. Výhodou systému jsou také filtry zachytávající prach, alergeny a další nečistoty. To oceníte nejen v zimě, ale třeba také na jaře, během pylové sezóny,“ vysvětluje Petr Valeš, expert na zdravé bydlení z JRD Real Estate. Některé nové bytové projekty využívají pro poskytnutí tepelného komfortu další pokročilé technologie, jako je stropní sálavé vytápění a chlazení s aktivací betonového jádra.
Akustické vlastnosti interiéru
Na kvalitu života má velký vliv i akustický komfort v interiéru. Ten může být významně ovlivněn výběrem materiálů pro zdivo, podlahy a okna. Příkladem z praxe je montáž izolačních oken s trojsklem nebo promyšlená skladba podlahy. Například JRD Real Estate používá ve svých projektech vlastní skladbu vyvinutou s experty z ČVUT, která je až o třicet procent tišší, než požadují normy. Řešení poskytující akustický komfort tedy rozhodně existují, ani v této oblasti ale obecně nebývají podobné záležitosti standardem.
Přirozené světlo
V neposlední řadě stojí za zmínku přirozené světlo, které je v interiéru nenahraditelné. Při výběru domova se tak vyplatí dbát na to, aby v něm byl dostatek světla z venku. Místnosti by měly mít velká okna, roli ale hraje i celková dispozice bytu nebo domu, která může pomoci maximalizovat dobu, po kterou se do místností světlo přirozeně dostává.
Více se dozvíte zde.