1. Zachovejte klid a plánujte dlouhodobě
Když investoři reagují na ekonomické, politické nebo korporátní změny, mohou na trzích vyvolat výrazné cenové skoky. Reakce trhů na takové události jsou často silnější, než by odpovídalo realitě. O to důležitější je, aby investoři zůstali klidní a nereagovali přehnaně. Když pochopí, že obdobím kolísání cen se při dlouhodobém investování nelze vyhnout, mohou reagovat racionálně a myslet na své dlouhodobé investiční cíle. A pokud si ponechají investice i v dobách ekonomického poklesu, zabrání ztrátám, které mohou nastat při předčasném prodeji aktiv.
2. Riziko spojené s akciemi se zpravidla dlouhodobě vyplatí
Ve srovnání s investory do dluhopisů jsou akcionáři často odměněni nadprůměrným výnosem, který kompenzuje riziko, které podstupují. Riziková hodnota investice ovšem není synonymem její volatility. Volatilita se týká toho, jak dramaticky kolísá hodnota investice, zatímco riziková hodnota udává pravděpodobnost ztráty. Hodnota akcie může kolísat, ale z dlouhodobého hlediska jsou ceny akcií určovány zisky firem. Pokud zisky rostou, roste i cena akcie. Investice do akcií historicky výnosem překonávají investice do ostatních tříd aktiv.
3. Trhy se dlouhodobě zotavují ze ztrát
Korekce jsou běžnou součástí dění na akciovém trhu. Ztráta deset až dvacet procent hodnoty akcie nebo indexu ve srovnání s dříve zaznamenaným maximem není neobvyklá ani během dlouhodobého býčího trendu. Historická data potvrzují, že dlouhodobé investování je ve většině případů nejlepší strategií. Čím delší totiž investiční horizont je, tím větší je šance, že hodnota portfolia bude na jeho konci vyšší než na začátku. To samé, co platí na akciovém trhu, platí i v případě portfolia, které je složené z šedesáti procent akcií a čtyřiceti procent dluhopisů. Jen šance, že investor na konci bude v plusu, jsou ještě vyšší, respektive zkracuje se horizont, který investorovi dává jistotu zisku. Právě takto diverzifikované portfolio je často drobným investorům doporučováno jako optimální.
4. Nerozhodujte se unáhleně o nákupu nebo prodeji
Investoři, kteří drží pozice, typicky těží z dlouhodobého růstového trendu na akciových trzích. Ti, kteří naopak často nakupují a prodávají, riskují snížení celkových zisků. Hrozí jim, že nebudou na trhu v době růstu ani v době, kdy se naopak nakupuje ve slevách.
5. Pravidelné investování má dlouhodobě smysl
Bez ohledu na dobu zahájení investice stojí za to investovat pravidelně, například každý měsíc nebo čtvrtletí. Této strategii se říká průměrování nákladů. Negarantuje zisky ani nechrání proti poklesům, ale důslední investoři, kteří takto investují i během propadů, těží z příznivějších cen a snižují si průměrnou nákupní cenu.
6. Diverzifikujte
Na kolísajících trzích není snadné získat jistotu, že investujete do správných aktiv. Vyhlídky na úspěch v různých sektorech nebo v různých zemích se mohou měnit během chvilky. Proto je velice riskantní omezovat investice na určité trhy nebo odvětví. Aby se kompenzovaly nebo minimalizovaly potenciální ztráty, doporučuje se co možná nejvíce diverzifikovat. Statistické údaje hovoří jasně, dlouhodobí investoři s diverzifikovanými portfolii by se jedním nevydařeným rokem neměli nechat rozhodit. Ale pozor, nejde jen o sestavení samotného investičního portfolia. Diverzifikace je způsobem řízení rizika v rámci investičního rozhodování. Má napomáhat klidnému spánku, ne k přílišnému zahřívání ani ochlazování celkové tržní expozice. Jestli může diverzifikace v něčem pomoci, je to odolnost vůči panice na trhu. Na každém trhu se při větších výkyvech, ať je jejich katalyzátor jakýkoli, najde dost těch, kteří v panice prodávají (či nakupují), a to bez ohledu na své původní pozice na trhu. Diverzifikace by měla jít nejen napříč typy aktiv (akcie, dluhopisy, komodity a další), ale i regiony, strategiemi (částečně sázet na růst, částečně na bezpečí, částečně na dividendy a tak dále), ale třeba i v čase (nenakupovat najednou, ale investovat postupně, konzervativně vzato nejlépe pravidelně).
7. Investujte do zavedených firem vyplácejících vysoké dividendy
Akcie ziskových společností jsou atraktivní, protože tyto firmy vyplácejí dividendy většinou i během období kolísání na trzích, a tím stabilizují příjmy. Přední globální společnosti mají často lepší pozici na volatilních trzích, jejich vysoké tržní podíly jim umožňují diktovat ceny a generovat stabilnější toky peněz. Firmy, které podnikají v několika oblastech, pak také mohou lépe vyrovnávat efekty negativního vývoje v některých regionech.
8. Reinvestujte příjmy pro zvýšení celkové návratnosti
Když budete reinvestovat příjmy z investic, můžete výrazně zvýšit svou dlouhodobou návratnost.
9. Pozorně sledujte trendy
Trendy ovlivňují všechny sektory a jsou i v investicích. Nová ekonomika, odvětví zdravotnictví a biotechnologií, informační technologie – to jsou trendy posledních let na akciových trzích.
10. Nepanikařte a získejte přehled o tom, co se děje
Je přirozené ve chvílích nejistoty prožívat silné emoce, člověk není stroj. Pro začátek je proto důležité sundat nohu z plynu, poodstoupit a uvědomit si, jaké emoce vámi v danou chvíli hýbou. Může se zdát, že není času nazbyt, v sázce jsou přece těžce vydělané peníze. Na druhou stranu se můžete uklidnit tím, že pokud se vyvarujete ukvapených rozhodnutí, lze z každé situace nějak vybruslit. Důležité je udělat si úplný přehled o tom, co se děje a jaké jsou možnosti.
11. Zamyslete se nad investiční strategií
Jakmile se vám podaří zklidnit emoce, připomeňte si základy své investiční strategie. Je vaše portfolio diverzifikované? Sektorově i regionálně? Napříč různými třídami aktiv? Když trhy zamíří dolů, zaznamenávají ztráty všichni investoři, liší se ale míra poklesu tržní hodnoty různých portfolií. Pokud je vaše portfolio podloženo smysluplnou strategií, mělo by solidně těžit z následného obratu na trzích.
12. Zvažte drobné úpravy strategie reagující na aktuální situaci
Ani sebelépe postavená investiční strategie se neobejde bez dílčích úprav podle aktuální situace na trzích. Všichni vědí, že investovat podle pohledu do zpětného zrcátka je nebezpečné, na druhou stranu je historie to jediné, co mají investoři při sestavování portfolia k dispozici. Zkuste ale uvažovat i o aktuálních trendech, předpokládaném vývoji trhů a ekonomiky, zkuste hledět do budoucna a predikovat další vývoj. Změny v portfoliu ale nesmí být nahodilé, musí mít logiku a měly by být spíše opatrné.
13. Myslete na bezpečí i při očekávání růstu
Když trhy zažijí výrazné propady, začne řada investorů přemýšlet, jak co nejrychleji smazat průběžné ztráty. Často přitom rozprodají defenzivní složky svých portfolií a začnou agresivně sázet na odraz burz ode dna. Taková sázka může samozřejmě vyjít, nikdo ale nevidí do budoucnosti, takže nedokáže s jistotou předpovědět, že po dílčím odrazu nepřijde další propad. Ani ve chvíli, kdy vše ukazuje na růst po předchozím propadu, by investoři neměli překračovat míru přijatelného rizika a měli by stále myslet na zastoupení všech typů aktiv v portfoliu.