Nákupní boom v oblasti realit, který pandemie strhla prakticky po celém světě, se dotkl i Jihoafrické republiky. Podle analýzy společnosti RE/MAX se prodeje v této zemi zvedly ve druhém čtvrtletí letošního roku meziročně o 32 procent a průměrná cena za rodinný domek stoupla o osm procent na 1,42 milionu randů (v přepočtu 1,9 milionu korun).
Rezidence hrají na jihoafrickém teritoriu jednoznačně prim. Národní zpráva o trhu s bydlením, kterou loni vydalo Centrum pro dostupné bydlení v Africe, uvádí, že tento typ nemovitostí tvoří 89 procent ze 7,5 milionu položek zaregistrovaných na místním katastrálním úřadu. Jak důležitou součástí bohatství zdejších domácností domy jsou, dokládá i fakt, že nemovitost drží ve svém vlastnictví 60 procent populace JAR.
Zbytek obyvatel spoléhá na pronájem, což vytváří prostor pro cizí investory. A ti mohou aktuálně kalkulovat hned s několika zajímavými trendy. Podle společnosti Ooba specializující se na zprostředkování hypoték roste v první řadě poptávka po dostupném bydlení na předměstí velkých měst, která nabízejí pohodlí a bezpečí. Mezi nejžádanější destinace se řadí Kapské Město, Johannesburg a Durban.
Příležitost investorům ovšem nabízí i rostoucí ochota lidí stěhovat se do pobřežních oblastí. A nejde přitom zdaleka jen o důchodce. Pro takzvanou semi-migraci, která na rozdíl od emigrace probíhá v rámci Jihoafrické republiky, se od počátku pandemie rozhodují také mladé rodiny, živnostníci či obchodníci nucení řešit lepší rozložení práce a volného času. A protože se home office stal novým standardem i po skončení lockdownů, bylo pro mnohé logické do něj zařadit také plážový styl života.
Luxus dvou oceánů
Zvlášť atraktivní destinací je v tomto duchu provincie Západní Kapsko oplývající přírodním bohatstvím, která nadto nabízí bonus v podobě dvou oceánů omývajících její břehy, Atlantského a Indického. Tato oblast rovněž patří k nejaktivnějším a nejdražším realitním trhům s mediánovou cenou na úrovni 2,5 milionu randů (v přepočtu 3,4 milionu korun) za dům. Velké přízni se tu těší zejména pobřežní městečka jako Hermanus, Onrus, Langebaan či St Helena.
Příliv obyvatel ovšem zažívají i města v oblasti Garden Route táhnoucí se 300 kilometrů podél pobřeží Atlantiku od Witsandu k Západnímu Kapsku a popularitu si získává také provincie Východní Kapsko s městy jako Jeffrey’s Bay, St Francis Bay nebo Port Elizabeth.
Samotné Kapské Město, které je nejstarším a po Johannesburgu největším městem JAR, je podle Paula Turnera, ředitele jihoafrické pobočky společnosti Engel & Völkers, pro Evropany tradičním investičním cílem. Jednak proto, že se nachází ve stejném časovém pásmu jako střední Evropa, jednak představuje teplé útočiště během zimy.
Velkou část zahraničních kupců, kteří obvykle pocházejí z Německa, Británie a Nizozemska, zajímají jižní předměstí Kapského Města, jmenovitě Constantia a Upper Claremont těžící z blízkosti škol, parků a vinařských usedlostí. Ti nejsolventnější mají v hledáčku spíše luxusní předměstí Camps Bay, kde hodnota realit před renovací začíná podle společnosti RE/MAX na deseti milionech randů (v přepočtu 13,4 milionu korun). Loni se tu ovšem vyskytly hned čtyři transakce, jejichž cena byla zhruba pětinásobná.
Vybírá prodejce, platí kupec
Zahraniční kupci si mohou prémiové nemovitosti dovolit zejména proto, že nespoléhají na místní hypotéční trh, který charakterizují vysoké úrokové míry pohybující se nyní kolem devíti procent. Pokud se ovšem rozhodnou pro půjčku, musí počítat s tím, že ji coby zahraniční investoři získají v maximální výši padesáti procent hodnoty nemovitosti. V samotném procesu koupě, který je poměrně přímočarý, už na další překážky nenarazí.
Jakmile najdou ideální nemovitost, udělají prostřednictvím realitní kanceláře nabídku. Pokud s ní prodávající souhlasí, podepíšou obě strany dokument, který funguje fakticky jako smlouva o prodeji. Zvláštností v jihoafrickém právu je pravidlo, že prodávající jmenuje právníka, který dotáhne právní aspekty transakce, ačkoli poplatky za něj zaplatí kupec. Následně dojde k zápisu nového vlastníka do katastru nemovitostí.
Rodinný dům a luxusní penthouse s výhledem na oceán
Nemovitost o rozloze 403 metrů čtverečních, která je zasazena pod slavným skaliskem Dvanáct apoštolů s nádherným výhledem na Atlantik, je dispozičně řešena jako dva byty. Ty lze ale přidáním dveří proměnit v jeden větší rodinný dům. První z nich se nachází v druhém patře třípatrové budovy a disponuje třemi ložnicemi s vlastními luxusními koupelnami, zatímco druhý – ložnicový penthouse se soukromou vířivkou – se nachází v nejvyšším patře. Oba apartmány, které jsou plně klimatizovány, těží také ze dvou uzamykatelných garáží v přízemí. Potenciál zisku investora při pronájmu bytů se podle společnosti RE/MAX pohybuje mezi dvěma a pěti miliony randů ročně, přičemž obsazenost v letním období bývá stoprocentní a průměrná roční pak osmdesátiprocentní. Aktuálně se dům nabízí za cenu 25 milionů randů (v přepočtu 33,5 milionu korun).
Autor: Andrea Votrubová
Foto: RE/MAX