Investice na dně
Objem peněz, které loni investoři utratili v Česku za komerční nemovitosti, klesl na nejnižší úroveň od roku 2013. Celkem se v tuzemsku uskutečnily transakce za 1,6 miliardy eur. Za většinou loňských investic v Česku stál kapitál ze střední a východní Evropy, především ze Slovenska a České republiky. Konkrétně šlo podle analytiků poradenské společnosti Colliers o plných 74 procent investičního kapitálu. Nejvýznamnějšími přispěvately byly společnosti REICO a 365.invest.
Praha zdražila nejvíc v Evropě
Nájmy v logistických centrech v Praze vzrostly za uplynulý rok nejvíce v Evropě. Nájemci v české metropoli platili meziročně o 25 až 30 procent více a nájmy v zásadě dosáhly úrovně ostatních evropských metropolí. Průměrně v EU nájmy vzrostly o 15 procent a neobsazenost na konci roku byla 2,7 procenta. Naproti tomu v Česku, kde od pandemie prudce roste zájem o průmyslové haly a sklady, průměrná celorepubliková neobsazenost klesla pod jedno procento.
Arete pokročil v Rokycanech
Logistický park společnosti Arete na předměstí Rokycan na Plzeňsku se rozrostl o další budovu. Do nové haly s celkovou plochou přes 6,7 tisíce metrů čtverečních se stěhuje logistická společnost Raben Logistics Czech, která na tuzemském trhu působí patnáct let. Skupina Arete do rozšíření areálu Arete Park Rokycany I. investovala zhruba 165 milionů korun. Nová hala je prvním objektem v rámci portfolia fondu ARETE
Industrial, který kompletně vytápí tepelná čerpadla.
Miliardové investice Heimstadenu
Největší soukromý poskytovatel nájemního bydlení, švédská společnost Heimstaden, plánuje letos významně investovat do tuzemského činžovního portfolia. Z celkových dvou miliard má jít třetina na renovaci bytů, zhruba 330 milionů bude stát zateplení budov s přibližně 1,1 tisíce bytů. Loni firma do podobných akcí investovala kolem 2,5 miliardy korun. Heimstaden Czech vlastní téměř 43 tisíc bytů převážně v Moravskoslezském kraji, kde jde hlavně o bývalé hornické byty po OKD.