„Lokalita pražského Hagiboru přímo navazující na Vinohradskou třídu je naprosto unikátní a vidíme v ní velkou budoucnost. Po DOCK se jedná o náš další významný projekt, který využívá symbiózy bydlení, kanceláří, obchodů a služeb na jednom místě. I proto jsme pečlivě řešili koncepci celé čtvrti a společně s architekty klademe obrovský důraz na veřejný prostor. Jeho koncepci řídí nejvýznamnější krajinářský architekt současnosti Michel Desvigne. Ten vše spojil do jednoho harmonického celku, který propojuje venkovní prostranství s potřebami budoucích obyvatel a nájemců kanceláří,“ vysvětluje Viktor Peška, obchodní ředitel společnosti Crestyl. „Zeleň tak zde propojuje a zároveň odděluje kancelářské a obytné prostory, stírá rozdíly mezi tím, co je chodník či trávník. Plánujeme zde vysázet až dva tisíce stromů, což dodá veřejnému prostoru členitost, zvýší jeho estetiku i zlepší klima uvnitř i vně budov,“ dodává.
První etapa kanceláří
V rámci projektu Hagibor vyroste šest administrativních budov, které nabídnou celkem přibližně 80 tisíc m2pronajímatelné plochy. První etapa kanceláří zahrnuje dvě budovy přímo u Vinohradské třídy, které na celkové ploše přes 13 tisíc m2 nabídnou 31 tisíc m2plochy k pronájmu – více než 28 tisíc m2 kanceláří a 3 tisíce m2 pro obchody a služby. V přízemí budov s jedenácti, respektive devíti nadzemními podlažími budou prostory pro obchody, restaurace a služby, vyšší patra nabídnou kanceláře ve vysokém standardu, jejichž součástí jsou v ustupujících podlažích rozsáhlé terasy s výhledy na Prahu. Prvním potvrzeným nájemcem je mediální dům Czech News Center, který obsadí téměř 9 tisíc m2kanceláří a přesune sem své sídlo.
„Na projektu Hagibor nás zaujalo atraktivní architektonické řešení a vysoký technický standard budovy spolu s lokalitou navazující na Vinohradskou třídu poblíž stanice metra. Těšíme se, že nám nové sídlo umožní zapojit moderní technologie do tvorby multimediálního obsahu včetně například několika nových video studií,“ říká Tomáš Stránský, Co-CEO (spoluředitel) vydavatelství Czech News Center.
Autorem administrativní části projektu Hagibor a zároveň celkového urbanistického řešení lokality je oceňované studio Bogle Architects vedené Ianem Boglem. Ten se podílel například na ikonickém londýnském mrakodrapu Swiss Re Tower přezdívaném „Okurka“.
Unikátní lokalita
Projekt Hagibor roste na pomezí žádaných rezidenčních čtvrtí Vinohrady a Strašnice, na konci Vinohradské třídy u stanice metra a tramvají. V přímém sousedství se nachází rozsáhlý sportovní areál. Veškerá občanská vybavenost je v blízkém okolí, navíc další nabídka služeb, obchodů, kaváren a restaurací bude přímou součástí projektu. Samozřejmostí je vybudování dětského hřiště a napojení na městské cyklotrasy. Středobodem nové čtvrti bude veřejné prostranství, které bude i díky své poloze přirozeným místem pro setkávání a různé akce.
Důraz na urbanismus a architektonické řešení
Pro projekt Hagibor se spojila dvě mezinárodní architektonická studia – Bogle Architects a Ian Bryan Architects (IBA), která společně vytvořila vzdušný a světlý prostor, který dá vyniknout každému domu a bude nabízet vyváženou kombinaci designu a funkčnosti. Crestyl navíc zapojil i světoznámého krajinářského architekta Michela Desvigne – ten se zabývá rozsáhlým veřejným prostorem, který tvoří čtvrtinu celého území. Desvigne je autorem urbanistických řešení, veřejných prostor a parků po celém světě, například v Paříži, Tokiu nebo Detroitu. Vše je vyřešeno chytře a s respektem k okolí.