Brněnské centrum ožije. Místo starého obchodního centra postaví Crestyl v příštích čtyřech letech novou městskou čtvrť. „V projektu Dornych chceme vytvořit stále živý a volně přístupný veřejný prostor se všemi funkcemi, které k tomu patří. Proto kromě stávajícího využití pro obchody, služby a kanceláře doplňujeme i nájemní bydlení,“ říká Jaromír Krb, ředitel developmentu společnosti Crestyl. Současný chátrající obrovský objekt nahradí částečně zastřešený volně přístupný veřejný prostor, kolem kterého bude šest menších budov. V nich bude nájemní bydlení, kanceláře, restaurace, obchody i služby – konkrétně 216 bytů, 26 tisíc m2 kancelářských a 27 tisíc m2 retailových ploch. Budovy budou mít nejvýše sedm až osm pater. S parkováním se počítá v podzemních garážích.
Udržitelný a multifunkční
Celý projekt bude napojený na uliční síť a podchod pod nádražím. V budoucnu po přesunu hlavního nádraží bude propojený také s městskými parky na místě dnešního kolejiště. „Vše jsme samozřejmě připravovali v úzkém kontaktu s Kanceláří architekta města Brna i samotným městem, aby projekt odpovídal potřebám města a dalšímu plánovanému rozvoji jeho celé jižní oblasti. Chceme, aby nový Dornych město skutečně obohatil,“ ujišťuje Jaromír Krb z Crestylu.
Celý projekt je navržen v souladu s nejvyšším stupněm prestižní celosvětové certifikace dlouhodobě udržitelných projektů LEED Platinum (Leadership in Energy and Environmental Design). Ta představuje souhrn řady pravidel pro design, stavbu, provoz i správu objektů šetrných k životnímu prostředí a svému okolí. Samozřejmostí tak budou dobíjecí stanice pro elektromobily a elektrická kola, úsporné osvětlení, kolárna a šatny se sprchami v kancelářích, ale například i plné využití dešťové vody pro závlahu zeleně a splachování.
Pomohla virtuální realita
Na celkové koncepci a architektonickém řešení se podílí zahraniční i lokální architekti. Hlavním architektem je mezinárodní plánovací a architektonické studio MTDI vedené Markem Tryzybowiczem, který se projektu osobně věnuje a má letité zkušenosti s realizacemi významných staveb po celém světě. Nejbližší projekt, za kterým stojí, je bratislavské multifunkční centrum Eurovea s kancelářemi, obchody, byty, restauracemi, parkem a promenádou na nábřeží Dunaje, které propojuje řeku s centrem města. Na projektu Dornych se také podílí i významný lokální partner, kterým je brněnské studio Arch.Design. To za více než dvacet let své existence realizovalo projekty po celé republice a posbíralo řadu ocenění za architekturu.
Pro co nejlepší návrh celého projektu Dornych byla využita i virtuální realita. „V součinnosti se společností Crestyl jsme převedli celý komplex do virtuální reality. V naší pražské hale si tak projekt mohli projít a zvalidovat architekti i investor. Díky věrnému VR modelu bylo možné odladit některé nejasnosti v připravovaném konceptu a lépe vyhodnotit změny v modelu,“ říká Lenka Kriššáková ze společnosti Virtuplex, která virtuální model celého projektu připravovala.
Živý celý den
Projekt Dornych získal v červenci územní rozhodnutí. Stavební povolení se očekává v první polovině příštího roku, kdy by se měly zavřít stávající obchody a stará budova bude zdemolována. Za další tři roky by měl být celý projekt hotový. Řešené území je ohraničené ulicemi Dornych, Úzká a Uhelná, konkrétně zahrnuje celou plochu stávající budovy obchodního centra a přilehlé okolí směrem k železniční trati na severu a k budově železářství v Uhelné ulici na západě včetně stávajícího parkoviště. Nynější obchodní centrum Crestyl koupil v roce 2017 od společnosti Tesco.
To, že nový brněnský projekt Dornych nabídne 25 tisíc m2 volně přístupného veřejného prostoru, a navíc kombinaci bydlení, kanceláří a retailu, není u aktivit Crestylu překvapením. „Veřejnému prostoru obrovsky pomáhá skloubení bydlení, práce a obchodu v jedné lokalitě, protože ta funguje následně jako jeden homogenní celek – oblast žije po celý den, nejedná se o vyprázdněné místo během dne nebo večera. Obchody mají vyšší tržby, obyvatelé lepší infastrukturu, lidé z kanceláří živé, nesterilní místo k práci. A spojení více funkcí umožní investice do veřejného prostoru v takové výši a kvalitě, která jinak není ekonomicky možná,“ vysvětluje obchodní ředitel společnosti Crestyl Viktor Peška.
Příkladem tohoto přístupu z dílny Crestylu může být nejen nedávno dokončený pražský projekt DOCK umístěný na rozhraní Libně a Karlína kolem dvou slepých ramen Vltavy, ale i lokalita pražského Hagiboru přímo navazující na Vinohradskou třídu. Na místě unikátního brownfieldu zde Crestyl buduje nový projekt, který takovéto symbiózy plně využívá. I proto zde Crestyl mohl pečlivě řešit koncepci celé čtvrti a ke spolupráci si pozval světově nejžádanějšího krajinářského architekta Michela Desvignea.