Úspěšní pražští developeři hledají nové příležitosti v městech mimo Prahu. Tlačí je k tomu jednak nedostatek projektů v hlavním městě, jednak růst cen, který v kombinaci se zdražujícími se hypotékami vede k tomu, že na nový byt v Praze dosáhne méně klientů. Právě těm, kteří pracují v Praze, mohou mimo Prahu nabídnout dostupnější bydlení.
Úrokové sazby hypoték jsou už na úrovni pěti procent. K tomu je ještě třeba připočítat, že před nákupem nového bytu musí mít klient vlastní prostředky ve výši pětiny kupní ceny. Není proto divu, že lidé, kteří si ještě před půlrokem chtěli koupit nemovitost v Praze, jsou nuceni hledat nemovitost za Prahou ve městech, jako je Kladno, Benešov, Mladá Boleslav. Tedy v místech, odkud se dá do centra Prahy dostat za méně než hodinu.
Levnější pozemky
V mimopražských lokalitách lze nabídnout nižší ceny zejména díky nižším nákladům na pořízení pozemku. V Karlin Port Real Estate se teď třeba zajímáme o tři projekty. Jejich velikost se pohybuje od 105 až po 860 bytů. Budeme ale stavět jiný typ bytů než v Praze, a to pokud jde o technické specifikace. Pořád ovšem budeme limitovaní tím, že ceny našich bytů budou na místní poměry vyšší. Takže budeme cílit v regionech na omezenější počet klientů než v Praze.
Trend expanze mimo Prahu je pro pražské developery velká změna. A změna to bude i pro města, jako je Ústí nad Labem či Benešov. Sami jsme byli překvapeni, jak velká je v těchto městech poptávka po nových bytech, ale za posledních třicet let je tam nikdo nestavěl. Třeba v Ústí nad Labem chybí pořádné projekty s nabídkou dostatečně velkého počtu nových bytů.
Z nejvýznamnějších pražských rezidenčních developerů se zatím nikdo moc do regionů neodhodlal vstoupit. Dosud to byla doména především firem, které v regionech vyrostly, jako třeba Domoplan v Brně. Několik pražských developerů v minulosti expandovalo do Brna a Plzně. Ale i ti se docela zapotili. Například v Plzni se trh s bytovými projekty rozjel až kolem roku 2016, především díky příchodu zahraničních investorů do nájemního bydlení.
Drahá výstavba
Výstavbu mimo Prahu ovšem bude developerům komplikovat zdražování stavebních materiálů a prací. Je otázka, zda kupní síla v těchto místech už je dostatečná, aby klienti byli schopni absorbovat nové byty, které my a další developeři můžeme na trh dodat. Ve srovnání s Prahou nejsou v regionech stavební náklady významně nižší. Pokud například v Ústí nad Labem musíme pracovat s maximální cenou osmdesát tisíc korun za metr čtvereční, kterou je trh schopen zaplatit, dostáváme se při současných cenách materiálů na samotnou hranu ziskovosti projektu.
Když dnes oslovím stavební firmu, tak kvůli nepředvídatelnému vývoji cen není schopná poslat cenovou nabídku. Může se stát, že i v Praze budou muset developeři zmrazit vlivem této nejistoty několik projektů. Nebudou schopni zkalkulovat, kolik je bude stavba stát. Tento problém se může ukázat ještě nebezpečnější v regionech, kde tlak na cenu je větší než v Praze.
Milorad Mišković, zakladatel a hlavní akcionář společnosti Karlin Port Real Estate
Srbský podnikatel, pro kterého se v České republice stala jeho profesní destinací pražská čtvrť Karlín, získal za více než dvacet let v oboru rozsáhlé zkušenosti. Od roku 2000 do roku 2012 působil ve společnosti Karlin Group, kde se vypracoval na pozici ředitele a akcionáře. S vizí revitalizovat čtvrti hlavního města nyní pokračuje ve vlastní úspěšné společnosti.