Na nejlepší nabídky na pronájem bytu nebo domu se aktuálně hlásí až stovky zájemců. Pod vlivem této enormní poptávky, kterou posiluje také příliv obyvatel válkou zmítané Ukrajiny, se ceny nájmů začínají dostávat na úroveň jako před covidem, někde ji už překročily. A dostupnost bytů klesá.
Podle zveřejňovaných údajů bylo v Praze v letech 2020 a 2021 celkem k dispozici k pronájmu až patnáct tisíc jednotek, nyní se jedná o necelých pět tisíc. Praha se tak potýká s velkým nedostatkem, zejména v nižší cenové kategorii. V našem portfoliu současnosti nemáme volný ani jeden byt, a pokud se náhodou nějaký uvolní, okamžitě se pronajme.
Zájem je nadstandardní, byty ale nejsou
Očekáváme, že poptávka nadále poroste. Nájem se pro mnoho lidí stane jediným možným řešením bydlení, pokud se nezmění podmínky hypoték. To se samozřejmě podepisuje na zvyšování nájemného.
Během pandemie u některých bytů klesly ceny pronájmů o třicet až čtyřicet procent, především se to týkalo těch dražších. U levnějších šlo o pokles o zhruba deset procent. V současné době se ceny vrací na původní výši jako před dvěma lety, někde už ji překročily. Ze statistik vyplývá, že průměrná cena pronájmu za 1 metr čtvereční a měsíc činí v Praze zhruba 370 korun. V meziročním srovnání se zvedla o téměř 24 procent.
Co jde v metropoli na odbyt?
V Praze mají lidé zájem o byty s dobrým napojením na městskou hromadnou dopravu. Na lokalitě často tolik nezáleží. Nejlépe a nejrychleji se pronajímají malé jednotky, ale poptávka panuje i po velkých luxusních nemovitostech s terasou a větším počtem ložnic.
K nejčastějším klientům patří aktuálně hlavně mladá a střední generace, starší lidé se mezi nimi téměř nevyskytují. Převažují tedy singles a páry, občas se najdou rodiny s dětmi, ale to je především zahraniční klientela. Z hlediska vybavenosti interiéru každý zájemce preferuje něco jiného. Obecně ovšem upřednostňují, aby byl byt zařízen například vestavěnými skříněmi či světly.
Segment nájemního bydlení posílí
S ohledem na současnou náladu na trhu se řada developerů začíná nájemnímu bydlení věnovat, my chystáme několik takových projektů. Ty jsou aktuálně ve fázi příprav a pracujeme na získání všech povolení, aby bylo možné začít s jejich realizací. Jedná se například o renovaci bývalé Městské telefonní ústředny v ulici Fibichova s přibližně 120 byty nebo rekonstrukci tří činžovních domů v Seifertově ulici. Intenzivně připravujeme i projekty v Polské či Muchově ulici. V tuto chvíli je poměr našeho portfolia přibližně osmdesát procent na prodej a dvacet procent k pronájmu. Do budoucna ale podíl nájmů určitě posílíme.
Helena Hyánková, zástupkyně ředitele komerčních projektů PSN
Je zástupkyní ředitele komerčních projektů společnosti PSN, která na českém trhu s nemovitostmi působí již od roku 1991. Dnes se firma kromě rekonstrukcí činžovních domů věnuje ve velkém rovněž nové výstavbě rezidenčních a polyfunkčních projektů, mimo jiné určených pro nájemní bydlení. Zároveň vlastní pestré portfolio nemovitostí v Praze, Pardubicích, Hradci Králové a Brně, které má dále ve správě – a to jak pro nájemní bydlení, tak za účelem pronájmu kanceláří a komerčních prostor.