Lze konstatovat, že především v bytové výstavbě k žádným převratným změnám nedošlo. S nadsázkou je možné říci, že se stále jedná o ruční práci, která je drahá a náročná na pracovní sílu. A právě nedostatek pracovníků je jedním z velkých problémů ve stavebnictví a pandemie ho ještě umocnila. Můžeme předpokládat, že se tato situace v následujících letech nezmění. Bude tak třeba hledat řešení, která tento nedostatek alespoň částečně vykompenzují. Jedním z nich může být prefabrikace.
Plusy a minusy? Hlavně plusy
Přitom se nejedná o žádnou převratnou novinku. V mnoha zemích se velmi úspěšně uplatňuje, například ve Skandinávii, v Japonsku či Británii. Prefabrikace má totiž řadu výhod. Umožní výrazné zvýšení produktivity práce při výrobě stavebních dílů i při výstavbě. Ruční práce bude nahrazena strojovou výrobou, automatizací, či dokonce robotizací. Sníží se tak nároky na chybějící pracovní síly.
Velkou výhodou je i zvýšení kvality. Přesunutí části výroby pod střechu umožní vytvořit optimální pracovní podmínky. Automatizace navíc sníží chybovost způsobenou lidským faktorem. Výrazně se také zkrátí doba výstavby, což ušetří čas a náklady.
Férové je zmínit i omezení prefabrikace. Tím je nutná standardizace, aby fungovala ekonomika výroby a výstavby. Standardizace ovšem neznamená snížení architektonické úrovně staveb! Vyžaduje to však kvalitní projektovou přípravu a úzkou spolupráci architekta a projektanta stavební a technologické části.
Nepřenositelná zkušenost
Naše společnost, těžící i ze severských zkušeností, připravuje kroky k prefabrikaci v oblasti bytové výstavby. Chystáme projekty, kde budeme aplikovat dílčí řešení s cílem postupně dosáhnout plné prefabrikace. Malou revolucí bude instalace kompletních, plně vybavených koupelnových buněk. Tu pilotní jsme již instalovali, abychom si ověřili technologické postupy. Výsledkem byla úspora času a pracovních sil. Ta se pak výrazně projeví při širokém nasazení, což připravujeme ještě letos.
V blízké budoucnosti budeme jistě svědky velkých změn na cestě k modernizaci stavebnictví odpovídající 21. století. Nejen v oblasti prefabrikace.
Vladimír Dvořák
Společnost YIT má svůj původ ve Finsku, kde vznikla již v roce 1912. Na český trh vstoupila v roce 2008 díky sloučení s tuzemskou firmou Euro STAVOKONSULT. Společnost za třináct let přinesla prostřednictvím rezidenčních projektů více než dva tisíce nových bytů po celé Praze.
Autor: Vladimír Dvořák
ČTĚTE TAKÉ:
Rezidenční novinky: Skanska představuje modrozelenou čtvrť
Komerční nemovitosti: Alza otevřela v Chrášťanech a VGP postaví halu pro Dachser