K čemu odhad nemovitosti slouží
Odhad ceny nemovitosti se provádí z několika důvodů:
Prvním z nich je, když chcete nemovitost koupit, a potřebujete její odhad pro získání hypotéky. Banka vám totiž půjčí jen tolik, na kolik odhadne její cenu, což vám může způsobit trable při získávání hypotéky, protože nebudete mít celou částku potřebnou ke koupi. Odhad ceny nemovitosti pro banku za účelem získání hypotéky se nazývá cena zadlužitelná.
Druhým případem je odhad ceny tržní. Ta se vám bude hodit, když se nemovitost rozhodnete prodat svépomocí. Díky odhadu zvládnete nastavit správnou prodejní cenu. Bez odhadu by se mohlo snadno stát, že cenu nastavíte příliš nízkou, nebo naopak vysokou. V první variantě byste prodělali a ve druhé by o nemovitost nemuselo mít zájem tolik potenciálních kupců. Věděli jste, že pod cenou se prodá každá desátá nemovitost?
Posledním případem je administrativní cena nemovitosti. Ta se používá pro daňové účely. Administrativní cena se určuje podle takzvaného oceňovaného předpisu, který každý rok vydává Ministerstvo financí za účelem daňové spravedlnosti. Díky tomu není žádný z plátců zvýhodněn, či znevýhodněn špatně nastavenou kupní cenou.
Kdo provádí odhad nemovitosti
Když nemovitost kupujete, nebo prodáváte, vystačíte si s bankovním odhadem. Ten nabízí banky při sjednávání hypotéky zdarma. Pokud si neberete hypotéku a chcete bankovní odhad využít, můžete si ho objednat a zaplatit zvlášť. Často mají své odhadce nasmlouvané i realitní kanceláře. Takže pokud na prodeji či koupi nemovitosti s některou spolupracujete, o odhad se nejspíš postarají. Poplatky za tyto odhady jdou pak za realitní kanceláří.
Pokud se ale rozvádíte, řešíte dědické řízení nebo jiný soudní spor, budete potřebovat znalecký posudek. Ten může provádět pouze soudní znalec. Znalecké posudky jsou dražší, takže si je většina lidí nechává dělat skutečně jen v nezbytných případech.
Jak odhad nemovitosti probíhá a kolik stojí
Odhad ceny nemovitosti se liší podle toho, jestli ho provádí odhadce online, nebo se na nemovitost přijde podívat osobně. Pokud odhad probíhá online formou, stačí odhadci zaslat fotky nemovitosti (všechny místnosti + fotku nemovitosti zvenku) a údaje o nemovitosti (dispozice, výměru). Jestliže ale přijde odhadce osobně, je proces o něco zdlouhavější.
Odhadce si nemovitosti prohlédne, vyměří, nafotí, a to nejen zevnitř, ale i zvenku. Podívá se samozřejmě i do garáže, sklepa, na půdu nebo do kůlny. Poté se vás bude doptávat na detaily, jako jsou rok a rozsah rekonstrukce, způsob vytápění, stavební materiály, orientace ke světovým stranám a podobně. U sebe mějte také připravený list vlastnictví. Odhadce by si ho sice měl zajistit předem, ale pokud tak neučinil, budete připraveni.
Odhad nemovitosti trvá zpravidla jeden týden, klidně se ale může stát, že vám dokument přijde už druhý, třetí den. A jaká je cena? Ta se odvíjí od toho, na jakou nemovitost si necháváte dělat odhad. U bytů a domů je cena zhruba 3 až 4 tisíce korun. U pozemků je cena za odhad poloviční, tedy zhruba dva tisíce korun.
Od čeho se odvíjí cena nemovitosti
V první řadě odhad ceny nemovitosti ovlivňuje lokalita. Zatímco za byt 1kk v centru Prahy dostanete i 7 milionů, v Ostravě je cena šestkrát nižší. Kromě toho, kde se nemovitost nachází, mají ale na její cenu vliv i jiné faktory:
- Velikost: Hned po lokalitě má největší vliv na cenu nemovitosti její výměra. Největší poptávka je stále po bytech o dispozici 2kk s rozlohou přibližně 60 metrů čtverečních. Mimochodem, tato informace se vám může hodit, když plánujete koupit nemovitost na investici.
- Dispozice: I když má vaše nemovitost 200 metrů čtverečních, může být tak nešikovně dispozičně řešená, že to odhadce promítne do odhadu, který bude nižší.
- Stav nemovitosti: Praskliny ve zdech, vlhkost, stav oken, střechy, to, jestli proběhla nějaká rekonstrukce a v jakém rozsahu.
- Estetické nedokonalosti: Pokud chcete nemovitost prodat, doporučujeme například vymalovat stěny na bílo, zatmelovat případné dírky, opravit utržené lišty a zkrátka všechny drobné nedokonalosti zahladit. Při home stagingu nemovitosti a jejím focení jsou to totiž právě tyto detaily, které mohou výslednou cenu zvýšit až o deset procent.
- Občanská vybavenost: Jak daleko je nejbližší obchod, co školy a školky? Je v dané lokalitě kino nebo divadlo? Na všechny tyto faktory odhadce kouká a propisuje je do finální ceny.
- Územní plán: Pokud se například v následujících dvou letech plánuje vedle vaší nemovitosti výstavba tovární haly, může to cenu nemovitosti snížit. Proto odhadce prochází i územní plán a chystané projekty.