Stavba projektu Lappi Hloubětín mezi ulicemi Kolbenova, Laponská a Granitova začne bytovými domy Kemi a Ranua, následovat bude Tornio. Právě Tornio dá celému komplexu výraznou tvář – bude mít podobu třináctipodlažní věže. Nese jméno laponského města, jehož název vznikl z finského slova „torni“, které znamená věž.
Nová finská čtvrť v Praze se rozroste
„Naší vizí pro projekty Suomi a Lappi Hloubětín bylo zkultivovat území původního brownfieldu a změnit ho v moderní pulzující městskou čtvrť, která přinese do této pražského lokality oživení. Jsme velmi rádi, že se nám to daří a že v Suomi Hloubětín už našly své nové bydlení stovky spokojených rodin. Lappi Hloubětín na něj svým urbanistickým řešením a stylem přirozeně naváže. Postupně se tu tak rodí zcela nová finská čtvrť, jež dohromady obsáhne zhruba 1 200 bytů a zařadí se mezi největší rezidenční komplexy v Praze,“ říká generální ředitel YIT Stavo Marek Lokaj a dodává: „Navíc v projektu plánujeme nájemní bydlení pro lidi, kteří si nechtějí nebo nemohou pořídit byt do osobního vlastnictví. Nájemníkům i investorům pak dokážeme zajistit komplexní služby, takže s pronájmem nemusí mít žádné starosti.“
Severský styl a technologické novinky
Architektonický návrh, stejně jako u Suomi Hloubětín, vzešel z pera studia Loxia. Zůstala tak zachována kontinuita a celý koncept se opět nese v duchu severské estetiky s důrazem na jednoduché a přímé linie. Dominantou areálu se stane solitérní věžový dům Tornio se třinácti nadzemními podlažími, který stojí v pomyslném středu komplexu. U ulice Kolbenova vyroste budova Kemi, jež se ideálně hodí pro umístění malometrážních bytů. Směrem na jih pak pokračuje zástavba domem Ranua s klasickými středovými chodbami na obě dvě strany. Tímto uspořádáním se mezi jednotlivými etapami Ranua a Tornio, v jádru celého projektu, vytvoří klidný prosvětlený prostor s parkem a herními prvky. Zároveň do něj bude orientována většina bytů, což garantuje ničím nerušené bydlení.
Kromě tradičních materiálů a technologií plánuje developer využít také nejmodernější postupy. „V Lappi Hloubětín chceme pracovat s dílčím využitím technologie prostorové prefabrikace, a to v koupelnách. Ty jsou vyráběny pod přísným dohledem v továrně, kde se kompletně připraví včetně obkladů a zařizovacích předmětů. Na stavbu se pak dovezou jako hotový modul a následně se vsadí do rozestavěného bytu. Díky výrobě v příjemnějším a bezpečnějším prostředí se zvýší kvalita a preciznost provedení. Zákazníkům přitom zůstane možnost částečné úpravy barevnosti a designu,“ vysvětluje Marek Lokaj. Obdobně jako v areálu Suomi Hloubětín YIT plánuje i do Lappi Hloubětín začlenit systém zadržování dešťových vod v krajině s minimálním dopadem na životní prostředí. Bude zde vybudována celá řada prvků, například retenční nádrže. Získaná voda se využije na zalévání zeleně v komplexu. S tímto efektivním a ekologickým systémem Low Impact Development (LID) se projekt Suomi Hloubětín probojoval mezi finalisty soutěže Adapterra Awards 2020.
Vše potřebné po ruce
Ke kladům dané lokality patří výborná dopravní dostupnost. Přímo u areálu se nachází tramvajová zastávka, jen pár minut vzdálené jsou stanice metra B Kolbenova a Hloubětín. Rezidenti ocení i snadné napojení na Pražský okruh při cestě autem. Nouze není ani o možnosti trávení volného času. Nová čtvrť se rozprostírá podél říčky Rokytky, kterou developer YIT v okolí projektu revitalizoval a vznikly zde tak příjemné relaxační zóny. Kolem ní navíc vede atraktivní stezka, vhodná pro široké rekreační a sportovní využití. Lappi Hloubětín obohatí celou lokalitu o další komerční prostory. Už stávající občanská vybavenost je pestrá: přímo v areálu zahrnuje mimo jiné kavárnu, pizzerii, vinárnu či obchod s potravinami. YIT zde zároveň buduje mateřskou školu, jejíž provoz se plánuje spustit v září 2022. Nedaleko komplexu se nachází například zdravotnické zařízení, plavecký bazén, pošta či obchodní centrum.