Brexit začal pečetit britskou přítomnost v Evropské unii čtyři roky před vypuknutím pandemie. Přesto neměl šanci rozviklat tamní stabilní trh s realitami. A sílu na to evidentně neměl ani covid, z jehož řádění provázené lockdowny vyšel obchod s nemovitostmi ještě silnější, než byl v posledních letech.
I díky tomu mohl Rightmove, jeden z předních realitních serverů v Británii, popsat prvních šest měsíců loňského roku jako vůbec nejrušnější ve své historii, co se týče prodejních transakcí. Jeho průměrná nabídková cena v červnu činila 338 447 liber (v přepočtu 10,25 milionu korun), jíž vyvrcholily čtyři měsíce rekordních průměrů za sebou.
Daňové prázdniny na rok
Důvod nákupní horečky byl prozaický. S cílem nakopnout zkoušenou ekonomiku se totiž britská vláda rozhodla předloni v létě zavést daňové prázdniny pro daň z převodu nemovitosti, zvanou stamp-duty tax. Což spoustu váhajících kupců přimělo k činu. Ti si tak mohli tuto daň odstupňovanou od dvou do dvanácti procent z ceny nemovitosti odepsat z jejího prvního půlmilionu liber po zhruba jeden rok. A to až do loňského června, po němž tato úleva pokračovala ještě několik dalších měsíců na nižší hranici.
Jenže zatímco se nemovitostní trh Británie jako celek těšil v září meziročně až dvoucifernému cenovému růstu, konkrétně 11,8 procenta s průměrnou prodejní cenou ve výši 270 tisíc liber, objevilo se na mapě království i jedno hluché místo. Tím propadákem byl kupodivu Londýn. Jeho realitní trh se s koncem daňových prázdnin dramaticky zpomalil, přičemž celkově vykázal za deset měsíců letošního roku růst cen pouze 2,8 procenta. Což je méně, než kolik za stejné období dosáhl jakýkoli jiný region v Británii.
„Pro Londýn to bylo složitější,“ uvedl Tim Bannister, ředitel datové divize ve společnosti Rightmove, jenž si propad metropole vysvětluje tím, že sociální, kulturní a zábavní aspekty, které byly dosud jejím velkým lákadlem, stejně jako potřeba blízkosti pracoviště k domovu, se během lockdownů ocitly na druhé koleji.
Zelená je dobrá
Své udělalo i omezení imigrace a cest cizinců, kteří se obvykle koncentrují na Londýn, stejně jako politika nízkých úrokových měr a nastřádané finance, které Britové neměli během pandemie kde utratit. Na atraktivitě během této doby získaly naopak venkovské usedlosti, které nabídly to, co se single bytům centrálního Londýna nikdy nepodaří. „Více prostoru, zahrada a méně městské prostředí jsou na prvních příčkách v seznamu přání těch, kdo se plánují stěhovat,“ říká Jonathan Hopper, ředitel realitní agentury Garrington Property Finders.
Což dokládá i statistika serveru Rightmove, podle níž letos Londýn coby nejvyhledávanější lokalitu na tomto webu předběhla jihozápadní Anglie, známá svými malebnými pobřežními městečky. Přesto zůstává hlavní město království pro kupce nadále zajímavé – prémiové lokality jako Islington, Highbury, Notting Hill a Hapmstead bez povšimnutí rozhodně nezůstaly, ačkoli se zájem z bytů, které je dnes nejtěžší prodat, přesunul spíše na rodinné a řadové domy. A to pak investorům poskytlo zajímavé příležitosti.
Bez právníka ani ránu
Co se týče procesu koupě nemovitosti, která je mimochodem cizincům umožněna bez omezení, vyplatí se vědět, že anglické právo je jiné než to kontinentální. Projevuje se to třeba v tom, že v Anglii se byty často obchodují v režimu leaseholdu, tedy dlouhodobého nájmu-užívání na minimálně sto let. V případě rodinných domků či řadovek se už většinou setkáme s klasickým osobním vlastnictvím, zvaným freehold.
Nutné je počítat i s tím, že obě smluvní strany si ze zákona musí najmout právního zástupce, jemuž kupec za kompletní právní službu včetně poplatku za zápis do katastru nemovitostí zaplatí zhruba dva tisíce liber.
Estate tip: Mezonetový byt s velkorysou terasou v Battersea Power Station
Pokud chcete pobývat v jedné z nejstylovějších čtvrtí Londýna, vsaďte na luxusní dvojitý mezonetový byt v 10. a 11. patře budovy Battersea Roof Gardens, která je součástí projektu budovaného na místě legendární elektrárny Battersea na břehu řeky Temže ve čtvrti Nine Elms. Součástí interiéru bytu jsou čtyři ložnice a pět koupelen, přičemž objekt nabízí nádherné výhledy do okolí ze zastřešené terasy o velikosti 137 metrů čtverečních. Mimo jiné na Electric Boulevard, což je široká a víceúrovňová ulice lemovaná obchody, restauracemi a kavárnami, jež spojuje novou stanici metra Zone 1 se samotnou elektrárnou.
Autor: Andrea Votrubová
Foto: Battersea Roof Gardens