Jen v loňském roce tak podle údajů Národní banky Slovenska byty na Slovensku zdražily v průměru téměř o 12 procent. Stejně jako v Česku jsou ale mezi jednotlivými městy velké rozdíly a hlavním tahounem průměrných cen i zdražování je hlavní město Bratislava. Potvrzují to i data centrální banky: zatímco v metropoli vyjde metr čtvereční bytu v průměru na více než 2,3 tisíce eur, v druhém nejdražším městě, Košicích, je to o tisícovku méně.Letos by růst cen měl být nižší, přesto ale realitní trh neochladne nijak výrazně. „Zdražení by mohlo překonat i více než pět procent,“ odhaduje analytik společnosti Finlord.cz Boris Tomčiak. Kromě nedostatku bytů v tom budou hrát roli také nízké úrokové sazby hypoték, a tedy levné financování nákupu nemovitosti na dluh.
I v roce 2021 nicméně se budou jednotlivé regiony Slovenska, a dokonce i různé části měst, vyvíjet jiným tempem. Zatímco v centru Bratislavy, a především v novostavbách odhadují realitní makléři pokračující růst cen, kde prodeje táhnou navíc investoři, v okrajových čtvrtích a menších městech bude zdražování mírnější.Úřadům navzdory
Podobné jsou i příčiny nedostatku bytů, a tedy i zdražování. „V obou zemích bývalého Československa investoři z řad developerů bojují s byrokracií, nepružnou státní správou, problematickou legislativou a komplikovanou administrativou,“ říká Pavel Rejchrt, člen představenstva společnosti Finep, která staví byty v Bratislavě.
Pomalost slovenských úřadů, které se zapojují do povolovacího řízení, přitom má opět stejnou příčinu jako u nás. „Na Slovensku v zásadě platí zákon z r. 1976, který byl jen minimálně aktualizován,“ vysvětluje šéf developerské společnosti Archikód Peter Vavrica. Zatímco Češi se o novou legislativu alespoň pokoušejí, slovenští politici zatím rozsáhlou rekodifikaci nepřipravili.
Developeři se také potýkají s nekonečným kolečkem odvolávání a nového posuzování staveb. „Do povolovacího procesu zasahuje množství subjektů, například sousedé, aktivisté nebo občanská sdružení, kteří svými často neoprávněnými, neodbornými námitkami, odvoláním, stížnostmi prodlužují procesy někdy i léta,“ dodává Peter Vavrica.
Slovensku vládne Bratislava
Asi nebude velkým překvapením, že mezi největší hráče na trhu bratislavského developmentu je společnost Penta Real Estate. Ve slovenském hlavním městě má česko-slovenská skupina na kontě už několik dokončených projektů a další významné akce připravuje.
Digital Park, Penta Real Estate
Mezi nejzajímavější hotové stavby patří administrativní komplex Digital Park s více než 70 tisíc metry čtverečními kancelářských ploch. Adresa se stala rychle prestižní a sídlí tu třeba firmy Deloitte, Allianz Technology, Oracle nebo ESET.
Jednou z nepřehlédnutelných dominant Bratislavy je projekt SKY PARK, z portfolia Penta Real Estate. Kancelářsko-rezidenční projekt přetvořil území bývalého brownfieldu poblíž centra města. Projekt je rozdělen do dvou etap se šesti výškovými budovami. První etapa, složená ze tří rezidenčních věží s více než 700 byty a kancelářské budovy SKY PARK Offices, je již dokončena. Letos začala výstavba čtvrté rezidenční věže. Stejně tak ještě letos Penta Real Estate plánuje začít stavět kancelářskou budovu SKY PARK Tower, navrženou pro projekt architektonickým studiem Zaha Hadid Architects.
SKY PARK, Penta Real Estate
Na hranici bratrství
Významnou stopu ve slovenském hlavním městě chce zanechat také pražský Finep. „Do Bratislavy nás dostala znalost středoevropského klienta a jeho potřeb bydlení. V Bratislavě stavíme moderní městskou rezidenční výstavbu. Naše projekty vedle bytů nabízí i prostory pro retail,“ říká člen představenstva Finepu Pavel Rejchrt.
Danubius, Finep
Finep letos v lednu začal prodávat byty v projektu Danubius. „Danubius One nabízí v 26 nadzemních patrech celkem 119 jednotek od kategorií 1+kk a až po v posledních dvou patrech výškové budovy mimořádně velké byty 5+kk o ploše 169 metrů čtverečních,“ popisuje projekt mluvčí firmy David Jirušek. V přípravě je podle něj další etapa s druhým mrakodrapem. „Zároveň FINEP SK prodává i exkluzivní byty přímo v centru Bratislavy, v historickém objektu City Gate u Laurinské ulice a pátou etapu úspěšného projektu Jégého alej,“ doplňuje Jirušek.
Zajímavé projekty v Bratislavě má za sebou také společnost Archikód, slovenská firma působící také na pražském trhu. V minulé dekádě dokončila v městské části části Doubravka úspěšné projekty Villa Rustica, Villa Vista, oceněný projekt Záhradné Vily a loni první dvě etapy projektu Pekná vyhliadka se 130 byty.
Villa Rustica – Terasy, ARCHIKÓD
Celá lokalita se postupně rozrůstá a vzniká zde zcela nová čtvrť s názvem Zahradní město. Jak už název napovídá, zeleň je důležitou součástí všech zdejších projektů. Aktuálně Archikód staví první etapu projektu Villa Rustica – Terasy. V rámci komornějšího projektu, který je aktuálně v prodeji, v prvních dvou vilách dokončí v příštím roce 26 bytových jednotek, o rok později je v plánu kolaudace druhé fáze s dvěma budovami a 27 byty. Dále se připravuje třetí etapa projektu Pekná vyhliadka a další projekty budou následovat.
Záhradné vily, ARCHIKÓD