Rezidenční trh
Pražský trh rezidenčních nemovitostí procházel od poloviny loňského roku silným ochlazením. Kvůli drahým hypotékám kupující odkládali pořízení nových bytů, což se odrazilo prudkým poklesem počtu prodaných nových bytů. Zatímco ve druhém kvartále 2022 nové majitele našlo 950 jednotek, ve třetím počet klesl na 550 a stejné číslo developeři zopakovali i v posledním čtvrtletí, vyplývá ze statistik developerských společností Central Group, Skanska Residential a Trigema.
Přesto se ve třetím čtvrtletí výrazné snížení poptávky neprojevilo poklesem cen. Naopak, oproti druhému kvartálu se průměrná prodejní cena opět zvýšila, i když podstatně méně než tomu bylo v předchozích čtvrtletích – pouze zhruba o 1,4 procenta na 147,9 tisíce korun za metr čtvereční. Zpomalilo tak i meziroční zdražování, a to na 17 procent. Ve čtvrtém čtvrtletí průměrná prodejní cena poskočila o další 2 procenta na 151,6 tisíce korun.
Nabídkové ceny rostly ještě pomaleji. Meziročně se zvýšily o 12 procent a překročily hranici 154 tisíc korun za metr čtvereční. Detailnější pohled navíc ukazuje, že v některých městských částech už u nabídkových cen došlo k obratu. Podle analýzy poradenské společnosti Deloitte byly ve třetím kvartálu mezičtvrtletně nižší ve čtyřech z deseti městských částí.
Zatímco na trhu s novými byty a domy ochlazení růst cen jen přibrzdilo, ceny starších nemovitostí v metropoli i některých krajských městech začaly klesat. Například v Praze se podle statistik společnosti EHS, která využívá data Bezrealitky a Maxima Reality, nabízely secondhandové byty v průměru za 112,7 tisíce korun za metr čtvereční, což bylo o pět procent méně než na jaře 2022. Ve středních Čechách byty zlevnily oproti začátku roku o tři procenta.
Ještě výraznější zlevnění bytů zaznamenala EHS v moravské metropoli. V Brně ve třetím čtvrtletí stály rezidenční nemovitosti v bytových domech o osm procent méně než na jaře 2022. Průměrná cenová hladina kolem 88 tisíc korun za metr čtvereční v celém Jihomoravském kraji se tak dostala na stejnou úroveň, kde byla naposledy v zimě 2021. K nejvýraznějšímu zlevňování ve třetím kvartálu oproti jarním měsícům došlo v Královéhradeckém a Jihočeském kraji (-14 procent) a na severní Moravě (-10 procent).
Přesně opačný trend lze vysledovat ve statistikách cen nájmů. Ty podle společnosti Deloitte rostly ve všech krajích s výjimkou dvou – Libereckého a Zlínského. Nejvyšší nárůst pozorovali analytici Deloitte v Karlovarském kraji (o 7,4 procenta) a v Praze (o 7,1 procenta). V hlavním městě se činže dostaly na průměrnou cenu 360 korun za metr čtvereční za měsíc. Nejnižší nájmy se platily na Ústecku – 188 korun za měsíc a metr čtvereční. Pod dvousetkorunovou hranicí zůstala vedle Ústí nad Labem už jen Ostrava.
Kancelářský trh
Pražský trh s moderními kancelářskými plochami se ve třetím čtvrtletí 2022 rozrostl o pouhých 18,2 tisíce metrů čtverečních a dosáhl celkem 3,8 milionu metrů čtverečních. Developeři od července do září dokončili pouhé tři projekty: nové budovy Košíře Office Park (5,3 tisíce metrů) v Praze 5, Bastion Florenc (3,4 tisíce metrů) v Praze 8 a rekonstruovanou Via Una v Praze 1 o rozloze 9,6 tisíce metrů čtverečních kancelářských ploch.
Třetí čtvrtletí bylo sice slabé z hlediska nově dokončených projektů, ve výstavbě ale bylo více než 191 tisíc metrů čtverečních nových administrativních ploch s plánovaným dokončením v letech 2022 až 2024. Nejvíce rozestavěných projektů měli developeři v Praze 1 a v Praze 5. Zároveň ale ve třetím kvartálu nezačala výstavba žádného nového projektu.
Celková hrubá realizovaná poptávka včetně obnovených smluv a podnájmů dosáhla ve třetím čtvrtletí 2022 objemu 137,7 tisíce metrů čtverečních, což představuje mezičtvrtletní nárůst o 11 procent, a meziroční nárůst dokonce o dvě pětiny. Největší zájem o kanceláře měly firmy z oblasti informačních technologií (růst o 16 procent), profesionálních služeb (14 procent) a financí (14 procent).
Ve třetím čtvrtletí v Praze mírně klesla neobsazenost kancelářských budov, a to o 20 bazických bodů na 8,1 procenta. Celková plocha volných kanceláří na konci třetího čtvrtletí činila 308,8 tisíce metrů čtverečních. Nejvyšší míra neobsazenosti byla zaznamenána v Praze 3 (25 procent) a v Praze 9 (18 procent), nejnižší naopak v Praze 8 (5 procent) a v Praze 7 (6 procent).
Pokračoval také růst cen nájmů. Nejvyšší dosahované nájemné v centru metropole se ve třetím čtvrtletí 2022 pohybovalo mezi 26 až 26,5 eura za měsíc a metr čtvereční. Ve vnitřních částech města se nájemné navýšilo na 17,5 až 18 eur za metr čtvereční na měsíc a na 15 až 16 eur za metr a měsíc ve vnějších částech města.
Realitní transakce
Green Point – kanceláře
- Prodávající: Ronaldsay
- Kupující: Wood & Company
BB Centrum Gamma – kanceláře
- Prodávající: Immofinanz
- Kupující: PasserInvest
Corso Karlín – kanceláře
- Prodávající: Českomoravská nemovitostní
- Kupující: NEMO Fund
Retailové portfolio
- Prodávající: CPI Property Group
- Kupující: Immofinanz
Logport – průmysl
- Prodávající: Logport
- Kupující: Invesco