Letošní rok přinese řadu nových zajímavých příležitostí pro investice zejména do průmyslových nemovitostí. Šanci rozšířit své portfolio cítí také nemovitostní fond Jet Industrial Lease investiční společnosti Jet Investment. „Podniky budou nuceny hledat další zdroje kapitálu k překlenutí krizového období. Již nyní zaznamenáváme mírný pokles tržních cen u nových akvizičních příležitostí,“ říká Pavel Drabina, výkonný ředitel fondu Jet Industrial Lease.
Investorům do průmyslových nemovitostí bude hrát do karet několik faktorů. Inflace, válka na Ukrajině či příchod recese dostane pod tlak část průmyslových firem, které budou muset kvůli výpadku zakázek začít šetřit a hledat dodatečné prostředky, aby krizi přežily. Zároveň ale poptávku po průmyslových a logistických nemovitostem bude živit pokračující trend deglobalizace a přesunu výrob a skladů blíž k místu výroby finálních produktů.
Nové akvizice
Fond Jet Industrial Lease už pracuje na sedmi nových akvizicích. Do portfolia by letos chtěl získat nemovitosti určené pro průmyslovou výrobu a výzkum a vývoj v Česku, na západě Polska a v jižním Německu. V průměru by fond vyšla jedna akvizice na zhruba deset milionů eur.
Pět projektů spadá do modelu sale & leaseback, kdy fond koupí nemovitost od výrobní firmy a zpětně jí ji pronajme. Firma tím získá jednorázový zdroj kapitálu a zároveň partnera, který se specializuje na správu nemovitostí a bude do jejího rozvoje dál investovat. „Výrobní firma si takovou transakcí může zajistit potřebné zdroje pro rozvoj svého hlavního byznysu, v němž peníze zhodnotí efektivněji,“ vysvětluje Drabina.
Jet Industrial Lease se na tento investiční model specializuje jako jediný investiční fond v Česku. V západní Evropě jde přitom o poměrně obvyklý typ transakce. Fond takto například už v roce 2021 koupil výrobní areál německého výrobce komponentů pro automobilový průmysl a zahradní techniku AL-KO.
Dvacetiprocentní výnos
Všechny připravované projekty patří mezi udržitelné investice. „Mají potenciál využití obnovitelných zdrojů energie u stávajících i nových projektů, aby byly atraktivní z pohledů nájemců, partnerů i investorů našeho fondu. V souladu s pravidly ESG fond vyhodnotí také uhlíkovou stopu svého portfolia,“ dodává Drabina.
V prvním fiskálním roce od 1. července 2021 do konce června 2022 fond investorům vydělal 20,21 procenta, a výrazně tak překročil inflaci za toto období. Do konce loňského listopadu se jeho kumulativní výnosnost vyšplhala na 26,76 procenta.
Fond spravuje v Česku, Německu a Polsku portfolio průmyslových a logistických areálů v hodnotě tří miliard korun. V zájmu diverzifikace je portfolio fondu Jet Industrial Lease doplněné o komerční aktiva v podobě administrativních a multifunkčních budov nebo developerských příležitostí. Typickým příkladem jsou prostory Airport Business Center v areálu pražského Letiště Václava Havla.