Největším lákadlem na stavebním spoření jsou státní příspěvky. Ty v současnosti činí deset procent z vložené částky za rok, ale maximálně 2 000 korun ročně. Nejvíce se tak stavební spoření vyplatí při vkladu 20 000 korun ročně alespoň po dobu šesti let, což je minimální doba pro nárok na státní podporu. Roční výnos vložených prostředků odpovídá 5,2 procenta, což není zrovna ohromující číslo. Navíc vláda uvažuje o omezení státních příspěvků.
Alternativou může být spořicí účet. Některé mají momentálně vyšší výnos než stavební spoření. Nicméně se dá čekat, že úrokové sazby České národní banky v příštích šesti letech klesnou a s nimi i úročení spořicích účtů.
Vítězem jsou investice
Lidé, kteří přemýšlejí o svých financích, pravidelně si odkládají část příjmu stranou a chtějí své úspory efektivně chránit před inflací, využívají místo spoření investiční nástroje.
„Stále více drobných investorů do svých portfolií zařazuje crowdfundingové investice do českých firem,“ říká Vít Endler ze společnosti Fingood.cz, která tyto investice pro klienty zprostředkovává. Crowdfundingové investice fungují tak, že se lidé na investiční platformě poskládají na úvěr prověřené firmy a výnosem jsou úroky z poskytnutého úvěru.
Firmy peníze používají na svůj rozvoj, stavbu nové pobočky nebo typicky na developerské projekty. Sítem analytiků projdou jen ty nejkvalitnější. Posuzuje se historie firmy, finanční zdraví i byznys plán.
Crowdfunding poráží spoření
Crowdfundingové investice poskytují výrazně vyšší výnos než spoření. Při průměrné investici 1700 korun měsíčně, průměrném ročním zhodnocením deset procent (posledních patnáct investičních příležitostí na platformě vynášelo dvanáct procent) a pravidelném reinvestování výnosů budete mít za šest let 166 000 korun. To je o více než 20 000 korun vyšší suma než u stavebního spoření za stejnou dobu při stejné investované částce.
„Nejzajímavější na crowdfundingových investicích je, že investovat může každý. I s tisícovkou se dostanete k investicím do milionových developerských projektů se zajímavých zhodnocením,“ dodává Vít Endler z Fingood.cz.