Na podzim roku 2019 se slavnostně přestěhovala do nově postavené budovy v Dobříši centrála firmy Doosan Bobcat pro Evropu, Blízký východ a Afriku. Administrativní budova za čtvrt miliardy korun navíc získala i cenu za zdravé životní prostředí a udržitelnost. Za její stavbou stála společnost Takenaka Europe jako generální dodavatel stavebních prací.
Budova je v mnoha ohledech unikátní. Má například prosklenou střechu, což vyžadovalo implementaci speciálních skel, která odráží UV záření a zároveň zajistí, že v budově zůstává příjemné klima. Důraz položili projektanti také na celkovou energetickou úspornost nového sídla vedení firmy. Pracuje s obnovitelnými zdroji, jako je dešťová voda nebo sluneční energie.
Nová centrála Doosan Bobcat je jen jedním z mnoha projektů, které česká pobočka japonské společnosti Takenaka v tuzemsku postavila. Jako stavitelská firma má na trhu jedinečné postavení. Nabízí kompletní služby na jednom místě, a to už od architektonického návrhu přes projekt až po vlastní výstavbu. Samozřejmostí jsou certifikované procesy a dodržování nejvyšší úrovně stavebních standardů.
Pro developery je Takenaka ideální partner. „Umíme budovy navrhovat a zároveň stavět. Projektujeme a stavíme zelené, úsporné budovy. Od začátku přemýšlíme, jak omezit náklady na provoz budovy či jak ji udělat nezávislou na tradičních zdrojích energie. Naší výhodou je, že veškeré služby jsou pod jednou střechou. Developeři tak mají jednoho partnera, s nímž mohou vyřešit všechny záležitosti, které se projektu týkají,“ vysvětluje Sebastian Salijevič, business development manager pro ČR a SR z Takenaka Europe.
Zdaleka nemusí jít jen o průmyslové budovy. Česká Takenaka má za sebou i rezidenční projekty. Její schopnosti dokazuje také účast v prestižních architektonických soutěžích, a to nejen v tuzemsku, ale i za hranicemi České republiky.
Postup do druhého kola
Na konci roku 2016 vyhlásilo Kongresové centrum Praha mezinárodní architektonicko-urbanistickou soutěž Nové KCP. Cílem soutěže bylo navrhnout nové výstavní prostory Kongresového centra Praha, které bude možné používat i k jiným účelům, například kongresům, koncertům a jiným společenským akcím. Druhá část návrhu měla řešit okolí a veřejný prostor kolem nového výstavního prostoru.
Jedenáctičlenný tým z Takenaka Europe postoupil se svým návrhem z prvního kola mezi šest finalistů. Nechali za sebou sedmdesát návrhů od předních architektů a urbanistů z více než dvaceti zemí. Vítězem soutěže se nakonec stal španělský ateliér OCA. „Postupem do druhého kola jsme ukázali, že se Takenaka posouvá od návrhů převážně průmyslových staveb k dalším typům budov,“ vysvětluje Sebastian Salijevič, business development manager pro ČR a SR společnosti Takenaka Europe.
Nové sídlo Správy železnic
Mezi významné soutěže, kde Takenaka představila svůj potenciál, patří také projekt na revitalizaci oblasti smíchovského nádraží a výstavby nové centrály Správy železnic. Firma navrhla ambiciózní nové sídlo správce tuzemské železniční infrastruktury, které by oddělilo nádraží od přilehlé Nádražní ulice. Blok dvou budov architekti rozčlenili na čtyři části tak, aby zapadly do okolní zástavby plánovaných nových rezidenčních projektů. Prostor mezi budovami měl nabídnout nové pojetí pracovního prostředí.
Obě navržené budovy spojovalo společné vstupní podlaží, v němž se mohli setkávat zaměstnanci a které bylo zamýšleno také jako rozcestník do dalších částí komplexu. Každé křídlo mělo být zčásti autonomní tak, aby kanceláře mohla využívat přímo Správa železnic, nebo aby v nich mohly vzniknout coworkingové sdílené prostory. Díky navržené dispozici jednotlivých pater by bylo možné poskládat pracovní prostředí jak z individuálních kanceláří, tak i z velkých open space.
Rezidence v modřanském brownfieldu
Takenaka spolupracuje úspěšně i s developery rezidenčních domů. Příkladem může být úspěšný projekt Rezidence Písková developerské společnosti Crescon/Ungelt Group. Na 55 moderních bytových jednotek bylo dokončeno v letošním prvním čtvrtletí. Noví majitelé k bytům získali parkovací stání a v přízemí i vlastní předzahrádky.
Rezidence se nachází ve specifickém industriálním prostředí, a to v bývalém areálu Pražské teplárenské v pražských Modřanech. „I pro nás byla velká výzva postavit nový bytový dům na brownfieldu. O to více jsme rádi, že nové byty přitáhly zájemce z řad mladší generace, která dokáže ocenit moderní architektonické pojetí i nadstandardní vybavení,“ říká Sebastian Salijevič.
Samotná lokalita vybízí k aktivnímu životnímu stylu. K procházkám láká park, který se rozkládá naproti projektu. V létě se dá na kole nebo bruslích vyrazit podél Vltavy po cyklostezce, která vede až do Vraného nad Vltavou. Do centra Prahy je to blízko díky nedalekým zastávkám autobusů a tramvají. Rodiny s dětmi ocení i občanskou vybavenost v podobě mateřských a základních škol.
Ambiciózní projekt na Balkáně
Českem zdaleka aktivity Takenaka Europe nekončí. Zúčastnila se soutěže na návrh nového monumentálního multifunkčního centra v Banja Luce, druhém největším městě Bosny a Hercegoviny. S návrhem se firma dostala mezi dvacítku nejlepších projektů a porazila i některé slavnější světové architektonické kanceláře. „Naši budovu jsme pojali jako symbolický světelný oblak, který vyjadřuje tajemství lidské mysli a kreativity,“ říká Sebastian Salijevič. V objektu se budou pořádat koncerty a další kulturní akce, ale také kongresy, konference či workshopy.
Multifunkční centrum se stane nedílnou součástí konceptu chytrého města, které v Banja Luce budují. I tomuto požadavku Takenaka šla vstříc. Podzemní parkoviště v navrženém objektu by mohli v době mimo pořádání akcí využívat návštěvníci města. Parkování řídila mobilní aplikace. Vstupenky, rezervace v restauracích a informace o programu měly být také přístupné digitálně.
Budova zapadala i do zelených ambicí města. V návrhu projektanti počítali například se systémy pro zadržování dešťové vody, která pak poslouží k zavlažování zeleně v okolí.